Okul Öncesi Eğitim

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim, kreşlerle başlatılabilir. İlimizde Milli Eğitim Müdürlüğü yönetiminde kreş bulunmamaktadır. Fakat biri Devlet Hastanesine,biri PTT’ye ve biri de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren toplam 3 adet kreş faaliyettedir.
İlköğretim

1997-1998 eğitim-öğretim yılına kadar ilköğretim iki kademeden oluşmakta idi. İlköğretimin birinci kademesi ilkokul adı altında örgütlenmişti. 5 yıllık olan bu süre zorunlu idi. 5 yılı bitirenlere ilkokul diploması veriliyordu. İlköğretimin 3 yıllık olan ikinci kademesi zorunlu değildi. Bunlara ortaokul öğrencileri deniyor ve bu okulları bitirenlere ortaokul diploması veriliyordu.
Özel Eğitim:

İşitme Engelliler Okulu

1981-1982 öğretim yılında açılan Çaykent İşitme Engelliler Okulu, yatılı olup çevre illerin çocuklarına da hizmet vermektedir. Bu okula 1987-1988 öğretim yılında orta sanat bölümü ilave edilmiştir.

Zihinsel Özürlü Çocukların Eğitimi

Önemli bir ihtiyacı karşılayan eğitilebilir çocuklar özel eğitim sınıfı ilimizde ilk defa 1992-1993 eğitim ve öğretim yılında açılmıştır.

1992-1993 öğretim yılında açılan öğretilebilir çocuklar okulu , 22’si erkek, 27’si kız olmak üzere 49 öğrenci ile öğretimine devam etmektedir.
Rize’de Okur-Yazarlık Durumu

1927’de okur-yazarlık oranı %11 iken bu oran 1997’de %85’e ulaşmıştır. Rize genelinde erkeklerin %95’i kadınların %70’i okuma yazma bilmektedir. Okur yazarlık oranı yaş grubuna göre ele alındığında durum daha farklıdır. 14-44 yaş grubundaki erkeklerin %98’i kadınların %86’sı okuma yazma öğrenmişken, 44 yaşın üzerindeki nüfusa erkeklerin %12’si ve kadınların %60’ı okuma yazma bilmemektedir.
Halk Eğitimi

Halk eğitim merkezi müdürlükleri, gerek köylerde gerekse kasaba ve şehirlerde her zaman ve her yerde, yaş cinsiyet ve eğitim farkı gözetmeksizin bütün vatandaşlarımıza hitap eder tarzda eğitim hizmeti vermektedir. Halk eğitim faaliyetlerine katılanların amaçları çok ve değişik olabilir.

Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

3837 sayılı kanunla kurulan Rize İlahiyat Fakültesi, 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında 32 öğrenci ve 3 öğretim elemanı ile eğitim-öğretime başlamıştır. 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında 9 kişiyle ilk mezunlarını vermiştir.

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

Fakülte, 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 1993 yılında hizmete açılmıştır. İlk öğrencilerini 1994-1995 eğitim öğretim yılında alarak faaliyete geçmiştir. Rize Merkez Çarşı Mahallesi Hacı Eşref Caddesi’nde eski Sağlık Meslek Lisesi binasında faaliyetini halen sürdürmektedir.

Rize Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi

Fakülte, 3 Eylül 1997 gün ve 23099 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 1/9/1997 tarih ve 9892 sayılı Bakanlar kurulu Kararı ile kurulmuş olup, Rize Merkez Engindere Mahallesi’nde hizmete açılmıştır.

Rize Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı olarak 2809 sayılı Kanunun Ek-30. Maddesine göre Bakanlar Kurulu Kararı ile 1/9/1997 tarihinde Fakültenin kurulması kararlaştırılmıştır. Fakültenin bölümleri; İlöğretim Bölümü, Eğitim ve Bilimleri bölümleri, Bilgisayar ve Eğitim Teknoloji Bölümü.

Rize Meslek Yüksekokulu Eğitim Bölümleri

Teknik Programlar Bölümü, İnşaat Programı, Makine Resim Konstr. Programı, Çay eks. Programı, Elektrik Programı, İklim Soğutma Programı, İktisadi İdari Programlar Bölümü, Muhasebe Programı, İşletme Programı.

Rize Üniversitesi Fındıklı Meslek Yüksekokulu

Yükseköğretim Genel Kurulunun 23/1/1996 gün ve 96.1.6 sayılı kararı ile kurulun K.T.Ü Fındıklı Meslek Yüksekokulu, 1998-1999 Fındıklı Meslek Yüksekokulu, 1998-1999 öğretim yılında Eğitim-Öğretime başladı.

Üst Alt