Noel mi? Yeni yıl mı?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Y%C4%B1lba%C5%9F%C4%B1-ile-Noel-Hakk%C4%B1nda-Bilgi-Verir-misiniz-Y%C4%B1lba%C5%9F%C4%B1-Kutlan%C4%B1r-m%C4%B1.jpg

Yılbaşı, yeni bir yılın başlangıcına verilen isim.
İyisiyle kötüsü ile, acısıyla tatlısı ile bir yıl daha geride kaldı.
Yani ömürden koca bir yıl daha geçti.
Yeni yıl hepimize “güzellikler, mutluklar” getirsin.
1 Ocak günü Türkiye dâhil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre yılın ilk günü.
Herkes bir yılın bitip yeni bir yılın gelmesi dolayısı ile kutlamalar yapar, sevdiklerine temennilerde bulunurlar...
Herkeste tatlı bir telaş var. Ama biraz karışık bir telaş bu galiba!
Ne yazık ki Türkiye’mizde yapılan yılbaşı kutlamalarını tam anlamış değilim.
Neden bizim yılbaşımızda Noel Baba ve çam ağacı var?
Şu anda pek çok yerde Noel babalar cirit atıyor. Çamlar süslenmiş her taraf ışıl ışıl...
Bazıları çam ağacı alıp süsleyerek evlerinin bir yerine koymuş....
Bunu yılbaşı akşamı için mi yapıyorlar yoksa başka bir akşam için mi?
Oysa ne Noel babanın ne de çam ağacının yılbaşı akşamı ile hiçbir ilişkisi yoktur.
Yıllardır Almanya’da yaşayan ve de birçok Hıristiyan ve Katolik komşusu olan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Ayrıca yılbaşını Almanya’nın dışında birçok ülkede de geçirmek şansım oldu.
Hiç bir yerde yılbaşı bizdeki anlamda kutlanmıyor, oysa bizdeki kutlamalar sadece yeni yılla alakalı...
Dini motif düşünülmüyor belki ama... Buradakilere de benzemiyor...
Buradaki kutlamalar tamamı ile dini motifli Hırıstiyanalık ve Katoliklik üzerine yapılan Noel babalı ve çamlı kutlamalar. Hırıstiyan ve Katolik âleminin en büyük bayramı...

Burada Noel babalar ve çam ağacı Hz. İsa’nın doğumuna denk gelen akşamlar için yapılır ve sona erer.
24 Aralık akşamı kutsal akşam, 25 ve 26 Aralık akşamları da 1.ve 2. Hıristiyan akşamı olarak kutlanır.

Bu akşamlara izafeten evlerde çam ağacı süslenir. Aileler bir araya gelir, hediyeleşeme olur ve beraberce yemekler yenir, karşılıklı ziyaretler yapılır.

Çocukların hediyelerini de Noel Baba verir. Ki bu Noel Baba kiralamak ya da kıyafetini almak ailenin ekonomik gücü ile orantılıdır.

Sonra 27 Aralık’tan 30 Aralık akşamına kadar normal iş günü olur...
Çoğu süsledikleri çamlarını sokağa atarlar ki belediye o çamları toplasın diye..
31 Aralık akşamı ise yeni yılın son akşamı adı altında ayrıca kutlanır.
Bir şey yaparken neden niçin yaptığımızı bilmemiz gerekmez mi?

Hıristiyan âlemi bunu dini inançları gereği yapıyor onlara saygı duyuyorum ya Müslüman olanlar neden yapıyor? Avrupa’da ..Amerika da böyle diye mi?
Sakın yanlış anlaşılmasın kimseyi kınama niyetinde değilim.
Benim derdim bunu yapanların neden yaptıklarının bilincinde olup olmadıklarında...
Yoksa herkes hür, dilediğini yapar.
Ama bir şeyi bilerek yapmak daha güzel değil mi?
oyuna gelmiyelim..Allah korusun tehlikeli sozler ..tehlikeli ameler bizi iman-dan edebilirler...

Belki de tam olarak nedenini bilsek, araştırsak farklı davranabilirdik. Kim bilir... <!-- google_ad_section_end --><!-- haber bitiş -->

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
“Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.” (Ebu Davûd, Libas 4) Özellikle bu hadis-i şerif çok önemli psiko-sosyal gerçeklere işaret eder. Şekli benzeşmenin sonuçta itikadı benzeşmeye götüreceğini anlatır.

Batı ülkelerinde olduğu gibi, yabancı kadın ve erkeklerin bir arada toplanıp dans etmeleri, çeşitli oyunlar tertiplemeleri İslâm’a göre büyük günahlardandır. Bir müslümanın onlara özenerek bu gibi şeyleri helâl kabul etmemek şartıyla yaparsa büyük günah işlemiş olur. Helal sayacak olursa, küfre girer.

Yılbaşında tebrikleşmek de İslâmî sünnetlerden değil, Hıristiyanlara mahsus bir âdettir, Bundan da Müslümanların kaçınması gerekir. Kendi millî ve dinî günlerimizde tebrikleşmemizde ise sayısız yararlar vardır. Her şeyden önce dinî ve millî âdetlerimizi yaşatmış, çocuklarımıza güzel örnekler vermiş oluruz

Noel Baba, Yılbaşı, Christmas bayramı gibi başka dinlerin alameti, sembolü olan günlere, o günü tazîm ve kutlama maksadıyla katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi vb. almak, yemek, ziyafet çekmek, aynı maksatla bu tür kutlamalara katılmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara elbise almak ve pişirdikleri yemekleri pişirmek caiz değildir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum...
Bati da yasiyan bir muhacir oldugumu biliyorsunuz..Bugun Is okul cikisinda Oglusumla ..
buyuk bir Alisveris merkezine gittik..
Cikis-da Noel papa kiyafetini giymis olan Hiristiyan adam bana donup..
"merry christmas"dedi yani dini hiristiyanlik bayramini kutladi..
Ben de Tessekur ederim dedim lakin Biz Chrissmas kutlamiyoruz efendim dedim..
Yoluma devam ediyorum Ayni insan oglumun eline zorla cubuk seker verip
Ona ayni kutlamayi yapinca..

5 yasindaki oglum ona demez mi? Benim Bayramim var..(we have a Eid)
Chrissmas kaka...
Allah tan o insan anlamadi..
Yahuu zorla.. kutluyor.. tesseturluyum gormuyor mu??
Allah akil fikir versin ona...
Aslan oglumu alarak arabama gittim....<!-- google_ad_section_end -->
kgüll..,<!-- haber bitiş -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Yılbaşının Ne Olduğunu Biliyormusunuz ? Yılbaşı kutlamakla ne kaybediyoruz, ne kazanıyoruz ? Ülkemizdede her yıl kutlanan bu yılbaşı acaba islami yılbaşımı yani bizim yılbaşımız mı ?

Bu sorulara tabiki herkes kendince bi cevap verecektir lakin islamiyet dini değiştirilemez ve her insan kndince yorumlayamaz ! Tabiki her insanın özgür iradesidir kimse kimseye yaptırım uygulayamaz lakin “bizler müslümanız” diyen sizlerin insıfiyetine bırakıyorum bu “yılbaşı kutlamasını” .

“Allah (c.c)’ın Azabı Çok Çetindir, Rahmedi’de çok Geniştir.”
“Yılbaşıya Tanzim Kasdıyla Bir Yumurta Dahi Hediye Edilse Elli Yıllık İbadeti Olsa bile Kafir Olur.” (İbn’i Abidin)
“Madem BuYılbaşı Bir Peygamberin Doğumu İse Neden İçki İçilerek Kutlanıyor ? ? ?”
“Adama Hristiyan Desen Darılır..
Yılbaşında Hindi Yemeye Bayılır..
Şimdi Bu Adam Nasıl Müslüman Sayılır ? “
kgüll..,
<!-- google_ad_section_end --><!-- haber bitiş -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Noel" farklı, "yılbaşı" farklı..benim için yılbaşı bir zaman dilimi, bir rakamdir sadece asil mesele ;Her geçen sene ölüme bir adım daha yaklaştırır.

Bu yılbaşının biz Müslümanlar için, resmî ve milletlerarası bir takvim başlangıcı olmak ilgi ve alâkasından başka hiçbir kıymet ve değeri asla yoktur.

Üstad Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi, Sessiz bir gemi kalkar bu limandan, ne el sallanır nede kol...
Her canlı doğar, yaşar ve ölür. Bu bir ilâhi bir kanundur..
Görülüyor ki, bu dünyada bakî kalan hoş bir seda,ibadet ve iyi salih amelerimizdir..gerisi hepsi yalan!!

Ne dersiniz? Biz de harcadığımız sene sonunda, harcayacağımız senenin de başında kendimizi bir hesaba çeksek mi?
En azından hesabını veremeyeceğimiz yanlışlarımız olduysa, tövbe, istiğfarla onları terk etme kararı alsak mı?
Yapamadığımız ibadetlerimizi, hizmetlerimizi yapma azmine girsek mi?
Yılbaşında bari bu muhasebeyi yapsak mı? Yoksa boş mu ver?

Ömrümüzden bir sene daha gittiği halde, sanki bir sene daha kazanmış gibi 'vur patlasın çal oynasın' düşüncesizliğine düşenlere biz de katılarak;
malum tekerlemeyi biz de mi tekrar etsek...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Noel" farklı, "yılbaşı" farklı..benim için yılbaşı bir zaman dilimi, bir rakamdir sadece asil mesele ;Her geçen sene ölüme bir adım daha yaklaştırır.
Bu yılbaşının biz Müslümanlar için, resmî ve milletlerarası bir takvim başlangıcı olmak ilgi ve alâkasından başka hiçbir kıymet ve değeri asla yoktur...........

Üst Alt