Nizip

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
NİZİP
Nüfus (2007)

Toplam Nüfusu: 129.432
Merkez Nüfusu: 91.486

Tarihi ve Coğrafi Yapısı
Nizip ilçesinin tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar inmektedir. 1517 yılında Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır.

İlçe, Fırat nehrinin meydana getirdiği Orta Mezapotamya havzasında olup, Gaziantep - Nusaybin demiryolu ve E-20 karayolu ilçeden geçmektedir.
İdari, Sosyal, Eğitim ve Kültür Durumu
İlçenin merkezi ile birlikte 5 belediyesi ve 79 köyü bulunmaktadır. Yerleşim genel olarak topludur. İlçe merkezinde planlı bir şehirleşme vardır.

İlçede bir devlet hastahanesi, 10 sağlık ocağı, 19 sağlık evi, SSK sağlık istasyonu, ana çocuk sağlık ocağı, aile planlama merkezi, verem savaş dispanseri bulunmaktadır.

Merkezde; lise, anadolu lisesi, ticaret lisesi, imam hatip lisesi, yatılı ilköğretim bölge okulu olmak üzere, kasaba ve köylerdeki toplam 121 ilk ve orta dereceli okulla eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde biçki-dikiş, makina nakışı, halıcılık ve konfeksiyon kursları açılmaktadır.

Ekonomik Durum
İlçe, özellikle tarıma dayalı sanayi ve ticaret bölgesidir. Antepfıstığı, zeytin, mercimek, buğday, arpa ve bağcılık faaliyetleri üzerine kurulu çeşitli sanayi kuruluşları, ilçeyi ekonomik yönden canlı tutmaktadır.

Gezilip Görülebilecek Yerler ve Tarihi Eserler
İlçenin 10 km. kuzey doğusunda Belkıs (Zeugma) şehri kalıntıları bulunmaktadır. İlçede Karpuzatan Mesire Yeri, Taşbağ Dağı gezilip görülebilecek yerlerdendir.

Üst Alt