Nişandan sonra ayrılık

Mazlum123

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Nişandan sonra ayrılık
Hayirli cumalar, beni aylardir rahat birakmayan bazi sorular var kafamda insallah yardimci olabilirsiniz.
Ben bundan 8 ay önce sözlendim. Sözlendigim kiz o ana kadar cok iyidi, fakat sözden sonra degismeye basladi. Telefonunu benden saklar oldu, yalan söylemeye basladi ama sevdigim icin ve elle tutulur biseyim olmadigi icin ayrilmadim.

Nisanlandik ve nisandan 3 gün sonra onun sanal alemdeki profilinde iki erkek profili gördüm ve ona sordum bunlar kim diye. Cevap olarak sirf arkadas dedi ve onlari dügünümüze davet edecegini demisti, oysa ki kendisi bana erkekle kiz arasinda arkadaslik olmaz demisti. Bundan sonra kafam iyice karismisti fakat ailem bir delilim olmadigi icin devam etmemi tavsiye etmisti. Ben de ailemi dinleyip devam karari aldim, fakat bu erkekleri profilinden silmek ve onlardan bir daha birsey duymamak sartiyla.

Aradan iki ay gecti ve eski nisanlimin güvensiz hareketleri beni agir bir piskolojik bunalima soktu. En son bayramda bana bu erkekleri yine listesine ekliyebilir mi sorusu ayrilik karari vermeme sebep oldu. Ne dediysem hangi yolu denediysem hep üste ciktigi icin ve bu konuda hic taviz vermedigi icin artik devam edemezdim. Bir hafta sonra annesi benim annemi aradi ve benim baska kizlarla edepsizlikler yaptigim gibi iftiralarda bulundu ve ben bu kizin annesine dogrulari anlatmadigini anladim ve ona gercekleri anlattim. Annesi sok olduktan sonra benden özür dileyip kizi bize yollayip duruma aciklik getircegine söz verdi.

Gelcekleri gün abisi yoldan yanlisikla beni aradi ve o mevzuyu konusuyorlardi. Kizkardesine kiziyordu senin baska erkeklerle ne isin var diye, onun verdigi cevabi duyamadim ama abisinin tepkisi "onu sakin orda söyleme" idi. Telefonda dinledigimi herhalde fark ettiler ve o gün gelmediler. Zaten agir bir bunalimdaydim ve abisinin o lafi iyice beni deli etti. Icimdeki öfke ve kin bana bir hata yaptirdi. Sanal alemden olaylari bire bir yazip yayinladim fakat sikayet üzere bir kac dakka sonra silindi. Bunun üzerine eski nisanlim polise sikayet etti beni ve üstüne benim onu öldürmek istedigimi ekledi. Aldiris etmedim ve iki hafta sonra en iyi arkadasi beni yine iftira atarak yalan bir ifadeyle baska bisey icin mahkemeye verdi. Ve sonra ögrendim ki bu eklemek ve dügüne cagirmak istedigi kisiler eski sevgilisinin kuzenleriymis ve su an o eski sevgilisyle beraber hemde aradan hic bir zaman gecmeden.

Bana rahat vermeyen sorular bu:
Benim yaptigim hata, yani onu rezil etmeye calismam onun bu konudaki günahlarini siliyormu? Ilahi adalet yerini bulacak mi?

Ayrildigim gün onunla helallestik fakat o zaman daha gercekleri bilmiyordum, helallesmemiz gecerlimidir?

Kirilan gururum ve onurum yüzünden icimde cok kin birikti ve beddua eder oldum, bu günahmidir yoksa hakkim midir?

Bana yardimci olabilirseniz cok minnetdar olurum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamünaleyküm, öncelikle geçmiş olsun. Sıkıntılı dönemleri atlatmanın en iyi yolu namaz ve zikirdir bunu bilmekte fayda var.
1-Herkesin günahı kendisinedir. Senin yaptığın hata onun yaptığı hatayı silmez. Herkes kendi yaptığından sorumludur.
EN'ÂM-164: De ki: Allah her şeyin Rabbi iken ben ondan başka Rab mı arayacağım? Herkesin kazanacağı yalnız kendisine aittir. Hiçbir suçlu başkasının suçunu yüklenmez. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. Ve O, uyuşmazlığa düştüğünüz gerçeği size haber verecektir.

2-Helalleşmişsen, hakkını helal etmişsen geçerlidir. Geri dönülmez. Ancak daha sonra başka şeyler öğrenmişsen arar ve bu nedenlerden dolayı hakkını helal etmediğini söylersin. O nedenler için hakkın varsa helallik vermeyebilirsin. Sonuçta vicdani bir meseledir.

3-Beddua etmek iyi değildir. Lanet olsun demek, Allah'ın rahmetinden uzak olsun demektir. Lanet etmek, beddua etmek iyi değildir. Çünkü hadis-i şerifte, (Bir kimse lanet edince, lanet edilen buna müstahak değilse, kendine döner) buyurulmuştur. (Beyheki)

Son olarak bir tavsiye... Namaz yolda bırakmaz!
BAKARA-153: Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Mazlum123

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Öncelikle gecmis olsun dilekleriniz ve güzel cevapiniz icin cok tesekkürler.
Evet beddua etmek cok kötü birsey ve icimin bu kadar kinle dolmasi ve agzimdan bu laflar ciktigi icin kendim pismanim zaten.

Ama öyle insanlar vardirki, kendi menfaatleri icin herkesi ve herseyi hice sayarlar ... bu adaletsizlik paramparca ediyor insani ...

Son olarak birsey sorabilirsem, hakkimi helal etmek o kisinin Allah tarafindan ceza almayacak anlamina gelirmi?

Hayirli aksamlar.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Birşey değil kardeşim. Hakkını helal ettiğinde seninle o kişi arasındaki kul hakkı ödenmiş olur. Ancak Allah c.c ile o kişi arasındakini biz bilemeyiz. O Yanlızca Rabbimizin tasarrufundadır.

Üst Alt