Ne yapacağıma karar veremiyorum

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm hocam,
Hani bir söz vardı neyi kınarsan onu yaşarsın galiba bende bunu yaşıyorum.Hocam iki kişi arasında kaldım ve çok kararsızım, bir yandan benim istediğim, çok fazlada istemiyorum ama istiyorumda bir kişi ama annem kesinlikle istemiyor. Annem onu tanımıyor ama evlenince maddi yönden rahat etmemi istiyor. Diğer taraftan hem maddi hem manevi yönden rahat ediceğimi düşündüğüm biri ve ben böyle kararsız kalınca çok kötü oluyorum. Kimseye haksızlık yapmak istemiyorum ama bu durumda da ne yapıcağımı bilmiyorum. Kararsız bir durumdayım, nasıl bir dua okumalıyım kimsenin kırılmaması ve benimde vicdanımın rahat olması için. Hangi duayı okumalıyım, sonunda pişman olacağım bir şey olsun istemiyorum,kimse de kırılsın istemiyorum. Yani çok büyük bir dengesizlik yaşıyorum. Asla bir şeyi hiç yapmam demeyin gönül dostlarım, çünkü; kesinlikle yapıyorsunuz. Bana yardım edin hocam ne yapmalıyım? sevgi derseniz artık duygularım yok da diyebilirim, kimseyi fazla sevmiyorum, sevemiyorum çünkü çok yıprandım bu konuda. Kararsızım nasıl dua etmeliyim ve ben neden bu kadar çaresizim iman eksiliği değilmi hocam?
Uzgunnn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum kardesim Size daha once de yazmistim..
insan bir olay veya ilişkiye, sorumluluk veya mevki makama Talip olmadan icine girmeden ;hazır olmalı...
Herşey hazır olmak ile başlar !!Yoksa hem kendinize hem de Size deger veren,Size ümit bagliyan kişilerin HAKKINA hukukuna girer
hem kendinize hem de Ona YAZIK edersiniz...

Evlenmeyi düşünmeden önce evlenmeye hazır olmak lazımdır
Siz evliliğe henüz ruhen, duygusal, aklen hazır değilsiniz...Acele etmeyin!!!
Evlilik ruhsal, fiziksel ,cinsel,maddi, manevi bir bütünleşme,birleşme,karşılıklı anlaşma demektir.

şu yaşa geldim, şu kadar gelirim var, şöyle bir sosyal statü sahibiyim demekle insan evliliğe hazır olmaz.
İnsan kendi dünyasını kurabilmişse, karşısına çıkan problemleri halledebiliyorsa, cebindeki parayı adam gibi harcayabiliyorsa,
dilini tutmayı,SABRI öğrenmişse,kemal ve olgunluga erişmişse...akil ve idareyi bilirse..
insanlarla medenice ilişki kurabiliyorsa, geçimsiz değilse, haram yollara sapmadan hayatını götürebiliyorsa,
kendi ailesindeki insanlarla medenice bir dialog kurabilmiş ise o kimse evliliğe hazır demektir.

Kendi kendisiyle geçinemeyen, mutluluğu içinde duyamayan ,buhran ve deprasyondan kurtulamiyan,
devamli kendini geçmişe hapsediyor ve yaşıyorsa bu insan evlenmeye hazır degil demektir ...

Çünkü her evlilik kendi içinde birtakım problemler taşır. Bu problemleri çözecek sağlam, dingin bir iç yapısı,
Ruh alemi sabit duygulari yoksa evlenince ne yapacak?

Çevreye bakıyoruz, oğlan Kamil [olgun]değil!!bir baltaya sap olmamış ..Aklı fikri serserilikte, yaramazlıkta.
Anne baba diyor ki şu oğlanı bir evlendirelim, aklı başına gelsin...ya O,olan yarım aklı da giderse..?
Bu şekilde düşünmek bir cinayetten başka nedir? Elin kızının başını derde sokmaktan başka nedir? Yazık değil mi o insana..?
Bir genç düşünelim. Aklı başından bir karış yukarıda. Havai, tembel, saygısız, ukala,Sorumsuz!!!
SORUMSUZ EŞLER , SORUNLU EŞLERDİR ...SORUNLU EŞLER DE MUTSUZLUKTUR!!!

hazır olmadan ,yenen aş, ya karın ağrıtır, ya baş.
Bir insan bir işi içinden gelerek, isteyerek yapmıyor, hazır olmadan yaparsa; O işin sonu güzel olmaz.
Zorla yapılan işler insana başarı getirmez. O işler sadece yapılması gerektiği için yapılır...
günümüzde malesef bazi insanlar, Sadece çocuk sahibi olmak veya evli olmak veya menfaat için evleniyorlar..
Her sey de inanin;niyet edip başlandığı gibi de devam ediyor...
neyse kusura bakmayin meslegim tuttu yine...

O,kişiye samimi olarak hissediklerinizi ve evliliğe henüz ruhen, duygusal, aklen hazır olmadığınizi belirtin..
gercekten Sizi seviyor ise Sabr edip anlayis ile karsilar ve siz
hazır olduğunuzda sizi bekliyor olacaktir..
anlamiyorsa; Siz, zaten anlayışsız, bencil bir insan ile bu ince ruhlu ve duygusal hassas KIRILGAN haliniz ile yapamazsiniz!!!
Evlilik ,Yolculuk,Kendinden,Kendine DÖNÜŞTÜR,
Önce düşün,sonra tAŞ-ın...
Hakkinizda HAYIRLISI...

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAH razı olsun hocam. Hocam evliliğe hazırım ama kime ne cevap vereceğimi bilmiyorum bu durumda. Kararsızken okuyabileceğim bir dua, nasıl bir dua okumalıyım. Ben kendimden çok karşımdakilerini düşünüyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ALLAH razı olsun hocam. Hocam evliliğe hazırım ama kime ne cevap vereceğimi bilmiyorum bu durumda. Kararsızken okuyabileceğim bir dua, nasıl bir dua okumalıyım. Ben kendimden çok karşımdakilerini düşünüyorum.

Cümlemizden kardeşim dil ve fiziksel olarak hazır olabilirsiniz..ama Siz gercekten birinden birini seviyor olsa idiniz;
diliniz susar!! Gönlüünüz dile gelir di...
Siz kalbiniz ve akliniz arasında kalmış sıkışmış durumdasıniz!!Siz insanlara güveninizi kaybeder iken duygularinizi da kaybettiniz!!
Her traumadan sonra insanlar, bir süre hiç bir şey hissedemezler..tekrar sevebilmeleri icin duygusal olarak kalbin hazır olmasi gerekir...

tekrar Sevmeye,kendinizi Ruhen, madden, manen teslim etmeye birine kendinizi adamaya HAZIR değilsiniz!!!
Bu durumda evlenmeye Mecbur hissetmeyin kendinizi...kendinize ve duygu ve ruh Dünyaniza biraz zaman verin!!
bbnn..

Önce kendinizi taniyin. Sonra RABBINIZ'i arayin, bulun; daha sonra da ALLAH hakkınızda hayırlısını isteyin..
Allah’tan tüm isiteklerimizde her zaman hakkımda hayırlı ise diyerek niyet edip dua etmeliyiz..
Bizim için hayırlı olanı ancak Alah bilir..Çoğu zaman ısrarla Benim için hayırlı biliyorum deriz...
isteğin olur ama sonradan sana hayrı dokunmaz istemediğin sonuçlar siz çok üzebilir...selametle..

https://www.islamiforumlar.net/gonul-sizim/31938-kirik-kalp-ne-kadar-surede-iyilesir.html

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
canım hocam ALLAH razı olsun...

gülen yüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kimin hayırlı olduğunu anlayabilmek için istihare namazına yatabilirsin kardeşim. Allah c.c bir işaret gönderebilir sana. Hayırlısı olsun inşAllah.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Evliliğin manası besmele demektir. Besmele ise allahın maksududur. Rahmanın kaleminden nuru alakı rahimin levhine yazan allahın adıyla hayatın başlayarak amelin olan evlatlarınızın semayı dünyaya gelişi levhi kader kapısında kaderlerin yazılışı demektir.

Bu noktada kişi allahın karşısında çaresizdir. Ona doğru yolu gösterecek ne akıl ne kalp nede nevsidir.

Böyle sıkıntılı konularda doğru yolu gözterecek kuran ve ahlakı muhammediyedir.

Siz evleneceğiniz kişinin dış görüntüsü veya malının yerine islamiyeti bütün ailesinin yaşayıp yaşamadığına. Ve kurana uygun düşen el emin insanlarmı çevresini araştırın, gerisinde ise sadece kalbiniz doğruyu gösterip aydınlık ve ferahlık kapısına geleceksinizdir.

Bu kapı sizin hayatınızda tek ilahi ve rahmani olan sevgi kapısını açacaktır. Belki malen fakir ama mana aleminde zengin olarak yaşayacaksınız, sabır ve kanaat bir lutuftur. Hakka kakkel yakın olma ümidiyle aeo

es sabır

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Evliliğin manası besmele demektir. Besmele ise allahın maksududur. Rahmanın kaleminden nuru alakı rahimin levhine yazan allahın adıyla hayatın başlayarak amelin olan evlatlarınızın semayı dünyaya gelişi levhi kader kapısında kaderlerin yazılışı demektir.

Bu noktada kişi allahın karşısında çaresizdir. Ona doğru yolu gösterecek ne akıl ne kalp nede nevsidir.

Böyle sıkıntılı konularda doğru yolu gözterecek kuran ve ahlakı muhammediyedir.

Siz evleneceğiniz kişinin dış görüntüsü veya malının yerine islamiyeti bütün ailesinin yaşayıp yaşamadığına. Ve kurana uygun düşen el emin insanlarmı çevresini araştırın, gerisinde ise sadece kalbiniz doğruyu gösterip aydınlık ve ferahlık kapısına geleceksinizdir.

Bu kapı sizin hayatınızda tek ilahi ve rahmani olan sevgi kapısını açacaktır. Belki malen fakir ama mana aleminde zengin olarak yaşayacaksınız, sabır ve kanaat bir lutuftur. Hakka kakkel yakın olma ümidiyle aeo

es sabır

ALLAH razı olsun kardeşim, manen nasıl bir karakter bilmiyorum ama namaz kılıyormu hayır kılmıyor. Ha ben de islamiyeti dört dörtlük yaşamıyorum ama karşıma yaşattıracak bir insan çıksın çok isterim. Ama huyu iyi birine benziyor ben çok kararsızım bana dua edermisiniz? ALLAH razı olsun kardeşim...

zeyno

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Senin karşına evliliği düşündürecek biri çıkmamış henüz. Eğer çıksaydı şu an hazırlıklara başlamış olurdun :) Bence sırf kendini evlenmek zorunda hissettiğin için kafan karışmış. Allah (cc) yardmcın olsun.

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
selamünaleyküm.
ben de Zeyno kardeşimizin sözlerine katılıyorum. siz acele etmeyip, kafanızda soru işaretleri bırakmayacak, doğru insanı bekleyin bence.

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Senin karşına evliliği düşündürecek biri çıkmamış henüz. Eğer çıksaydı şu an hazırlıklara başlamış olurdun :) Bence sırf kendini evlenmek zorunda hissettiğin için kafan karışmış. Allah (cc) yardmcın olsun.

kesinlikle doğru:)

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

kesinlikle doğru:)
Zeyno kardeşimin yorumunu onayladığına göre tahmini doğru çıkmış.
Demkki zeyno kardeşimizde doğru tahmin yürüten kardeşlerimizdendfgtn
40 yıllık tecrübeme dayanarak bende zeyno kardeşim gibi düşünüyorumçook kommiik en iyisimi sen biraz daha bekle karşına imanlı biri mutlaka çıkacaktır çünkü sen böyle birini bekliyorsun, bekleyen derviş muradına ermiş:)
Tabi bunun birde tersi var:D

Üst Alt