Namazımın Faziletini nasıl etkiler

leyla__skn

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba ben yeni namaz kılmaya başladım kılarken bazen vesvese geliyor kaçıncı rekatımdayım unutuyorum ya da günlük şeyler aklıma geliyor üzülüyorum.Bir de kişisel olarak nefsime hakim olamıyorsam namazım boşa gidiyor gibi hissediyorum çok yemek yiyince ya da cinsel yönden çok istekli olursam namazımın sevabı azalmış gibi hissediyorum bu böyle mi olur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba kardeşim. Şeytanın görevi seni namazdan engellemektir. Namaz kılmayan kişiye bu tür vesvese gelmez çünkü şeytan onunla uğraşmaz, uğraşmasına gerek yoktur. Onun için bu tür vesveselere takılmak yerine namazını, daha öncesinde abdestini en iyi ve doğru şekilde yerine getirmeye çalış. Zamanla şeytan senden ümidi kestikçe vesveseler azalır. Ama unutma ki şeytan çok inatçıdır bu tür vesveselere aldırmadan devam et. Namazın yanında zikir, tesbihat da çok faydalıdır.

leyla__skn

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Yılmadan devam etmek lazım çok haklısınız hocam Allah yardımcımız olsun

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Amin Allah c.c cümlemizin yardımcısı olsun. Sabah namazı ardından 100 defa SubhanAllahi ve bi hamdihi, subhanAllahil Azim zikri ve akşam namazından 10 dk kadar önce istiğfar ve 100 defa SubhanAllahi ve bi hamdihi zikri çok faydalıdır. Bu zikirler Gün içindeki hata ve günahlara kefaret olur. Böylece namazın sevabı azalmaz baki kalır Allah c.c nün izniyle.

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
aslında şeytanın vazgecilmeyen onun vesvas olması her namaz kılan şeytan aleyhilane ondan uzaklaşır demeyin zira Allahın Resulü bile namazdayken.

şeytan onun sav namazını bozmak için gelmiş hadislerde bile mevcut ama bizler acizane olarak” bizde kaçınılmazdır namazın sıhhatli ve kabulü İhsan ilkesi özerine olabilmesi için namazın önündeki engelleri kaldırmak gerekir’

Kişi namaza durduğunda Allah’la c.c karşı karşıya gelmektedir kul Allah’ı görmese bile Allah svt onu görmektedir”

aişe annemiz sordu Resulullah’a ey Allah’ın Resulü namazda gözünün sağa sola çevirmesi nedir Allahın Resulü o şeytanın kulun namazın arasına girmesidir”

kişi namaza kalktığında soluna 3 sefer tükürülmesi Şeytanın şerrinden Allah’a sığınmasıdır”

tok karnın şehvete meyilli olması ve Allah’a kulluk edilmekten geri kalmak kaçınılmazdır zira tok karnın hayra alamet olmadığını hadislerde görmekteyiz”

Namaz esnasında unutulan rekatların tekrar kalkıp secde edilmesi gerekir fazladan unutulup kılınan namaz ise ayağa kalkmadan bir sefer secde etmek gerekir

Allahın Resulü sav bir esnada namaz kılarken bir rekat fazladan kılıyor selam verdikten sonra Sahabeler (ra) ey Allah’ın Resulü namaz rekatları mı artıldı? Hayır bende bir beşerim unuturum o esnada tekrar bir secde ekleniyor”

Üst Alt