Namazım kabul oldu mu?

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
YÜCE RABBİMİN SELAMI BEREKETİ VE RAHMETİ ÜZERİNİZE OLSUN..

Ben bi konuda çok endişeleniyorum çok korkuyorum.. her namazımı kıldıktan sonra acaba kabul oldumu olmadımı diye çok korkuyorum.. her yaptığım şey acaba beni cehenneme götürürmü diye çok korkuyorum..( her yaptığım şeyde aslında kötü hiç bişey yok) HZ. ÖMER in bi sözü vardı.. herkes cennete girecek bir kişi cehenneme girecek deseler ben miyim diye korkardım..işte bendede bu korku var.. hiç durmadan töbe diyorum.. Allahıma Yüce Rabbime yalvarıyorum sana layık olan kullarından eyle Rabbim diye .. inananın Yüce rabbime layık kul olmak için eşimi anamı babamı tüm sevdiklerim engelse onları bizle feda ederim diye dua ediyorum..bende beni ömeri ömer yapan birini bekliyorum..nasıl mevlanayı mevlana yapan şems ise ömeri ömer yapan biri kım diye bekliyorum.. Allahım karsıma çıkar sana daha çok yaklaşmam için karsıma çıkar diye dua ediyorum..ne olur bi akıl verin inanın elimden gelen herseyı yapıyorum.. Yaptığım herseyi çok ama çok sorguluyorum.. Yürüdüğümü attığım adımı konustuklarımı çok sorguluyorum..bana ne olur bi akıl verin.. şimdiden allah razı olsun..selametle..

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..arkadaşlar sizden bi cvp bekliyorum 2 gündür ne olur yardımcı olun..inanın ne yapacağımı bilmiyorum..şehri ailemi bile terkedip uzaklaşmak istiyorum YÜCE RABBİME yaklaşmak ona layık kul olmak istiyorum.. ama yaptığım ibadetler bana yetersiz gibi geliyor..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..arkadaşlar sizden bi cvp bekliyorum 2 gündür ne olur yardımcı olun..inanın ne yapacağımı bilmiyorum..şehri ailemi bile terkedip uzaklaşmak istiyorum YÜCE RABBİME yaklaşmak ona layık kul olmak istiyorum.. ama yaptığım ibadetler bana yetersiz gibi geliyor..

Aleykümselam kardeşim, düşünce tarzında biraz anormallik var yani normal düşünmüyorsun desem kırılırmısın? Yani kötü birşey yapmıyorum diyorsun. Kötü bir şey yapmıyorsan sürekli tevbe etmenin bir anlamı yok, ibadetlerinden şüpheye düşmenin bir anlamı yok! Bu durum hastalık haline dönüşebilir. Yaptığın her şey neden seni cehenneme götürsün? Bu düşünceden vazgeç. Allah c.c bize gerekli olan bütün bilgileri vermiştir. İbadet konusu da böyle sen bildirilen şekilde ibadetini yapıyorsan ne ala. Fakat bu ibadetler bana yetersiz geliyor deme. Allah c.c insana uygun gördüğü ibadetleri az ve yetersiz görmek tehlikesine bulaşma. Sakın ha ibadetlere ilave yapmaya çalışma! Her şeyi sorgulamak ve bunda aşırı gitmek normal değil kardeşim. Her şeyin bir ölçüsü var. Nasıl ki çok yediğimiz zaman karnımız şişiyor. Bu gibi şeyleri de fazla vesvese yapınca da kafamız şişer, yani bunalıma gireriz. Kendini serbest bırak, düşüncelerini başka taraflara doğru odaklamaya gayret et.

Asıl olan, Allah-ü Teâlâ’ya çok ibadet etmek değil, muntazaman, güzel ve doğru (ihlâslı) bir şekilde ibadet etmektir.

Allah’ın emrine uyularak yapılan bir ibadet, eksik veya yanlış olsa da, Allahü teâlâ onu tam olarak kabul eder. Emre uyulmadan eksiksiz yapılsa da o ibadet kabul olmaz.

Birkaç örnek verelim:
1- Kıbleyi bilmeyen kimse, araştırır, zannına göre karar verdiği yöne doğru kılar. Sonradan yanlış olduğunu anlasa bile namazını iade etmez.

2- Sabahın iki rekat farzını kılarken (İki mi, bir mi kıldım) diye şüphe eden, bir rekat daha kılsa ve kıldığı üç rekat olsa, namazı sahih olur. Fakat kasten üç rekat kılsa namazı sahih olmaz. Bir kimse de iki kıldım zannıyla bir rekat kılsa, kıldığı namaz sahih olur. Cenab-ı Hak, "Niçin yanlış sandın" demez.

3- Şaban ayının 29 çektiği hesap ile kesin olarak bilinse, gerçekten de 29 olarak çekse, Ramazanın girişini tespit için hilal gözetlense, hilal doğduğu hâlde, hava bulutlu olduğu için görülemese, Şaban 30 gün olarak kabul edilir. Yine bunun gibi, Ramazan ayının 29 çektiği hesap ile kesin olarak bilinse, gerçekte de 29 çekse, hava bulutlu olduğu için Ramazanın 29’unda hilal görülmese, Ramazanı 30’a tamamlamak dinimizin emridir. Hadis-i şerifte, (Hilâli görünce, oruç tutun, tekrar görünce orucu bırakın) buyuruldu.

4- Zekat verilebileceğini soruşturup anlayarak, zekatını verdikten sonra, bunun zengin olduğu anlaşılsa, zararı olmaz. Yani kabul olur. Zekat verilecek olan kimse, fakirler gibi ise yahut fakir olduğunu söyleyip, zekat istemiş ise, bu kimsenin zekat almaya hakkı olup olmadığını araştırmaya gerek yoktur. Buna zekat verince, araştırarak vermiş sayılır.

5- Dinimiz, “helal olduğu kesin bilinenleri yiyin” demiyor, “Haram olduğu bilinmeyenleri yiyin” der. Bilmediğimiz için yediğimiz haram olsa da günah olmaz. Zehir yemek haram olduğu halde, Resulullah efendimiz, bilmediği için Yahudinin zehirli yemeğini yedi, başka bir Yahudinin tereyağlı yemeğini araştırmadan yedi. Bu yağ domuz yağı mı, koyun yağı mı, ekmeğin hamuru şarap ile mi yoğruldu diye sormadı. Temiz mi diye sormadan müşrik kadının su kabından abdest aldı. Eshab-ı kiram da, gayrı müslimlerin verdiği suyu içerdi. Halbuki pis, necis olan şeyleri yemek haramdır. Kâfirler ise ekseriya pis olur. Elleri, kapları şaraplı olur. Hayvanı Besmelesiz keserler. Eshab-ı kiram, bunlara rağmen, necis olduğunu kesin bilmedikleri için, vesvese etmez, et, peynir gibi gıdaları alıp yerlerdi.

6- Yaş ayakla necis yerde yürünse, yer kuru ise ayaklar necis olmaz. Elbisenin bir yerine necaset bulaşsa, burayı bulamayıp, zannettiği yeri yıkayan, necaseti temizlemiş kabul edilir. Hatta namazdan sonra necasetli yer meydana çıksa, bir kavle göre kıldığı namazı iade etmesi gerekmez.

Abdest aldıktan sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye şüphe eden, abdestten önce çamaşırına su serpmeli, sonra orada bir yaşlık gördüğü zaman "Bu benim serptiğim su" demelidir. Hatta o yaşlık idrar bile olsa, idrar olduğu kesin olarak bilinmediği için yıkamak gerekmez.

7- Cünübün yıkanması farz iken, su yoksa veya su varken kullanılması zararlı ise teyemmüm edilir.

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
kardeşim demek istediğini ben çok iyi anladım.ruhun arayış içerisine girmiş..ALLAH ı istiyorsun.O na kavuşma iştiyakı ve nasıl gideceğini bilememe endişesi içerisinde kıvranıyorsun..
aynı halleri bende yaşadım.ve huzuru mevlananın tebrizi vesilesiyle ALLAH a vuslatta bulduğu gibi.bende kamili mürşidimde buldum.sana tavsiyem kendine bir kamili mürşit bulmandır..

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ben kimseye kırılmamm. doğru sölüyosundur anormal düşünüyo olabilirim.. ama kardeşim ne acılar çekiyorum.. gece boyunca ALLAH için YÜCE RABBİMİN AŞKI İÇİN MERHAMETİ için bu gözleri yaşlara boğmak istiyorum ama yapamıyorum..ben YÜCE RABBİMİN bana verdiği ibadetleri elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.. ama yaptığım her ibadette bi kusur arıyorum..şu acab yanlışmı yaptım deyıp duruyorum kendi kendime ve ayrıyeten oturup kalkmamda konusmamda herseyde sankı yanlış bişey yapıyor gibiyim..asla dua ederken bile yanlış bişey konusmamaya dikkat ediyorum..her gün evden çıktığımda iş yerinde her boş olduğumda SALAVAT getirr LA İLAHE İLLALLAH derim. AYTEL KURSİ okurum ama bunlara yapmadığım zaman sanki günah işlemişim gibi geliyor..çok pişman oluyorum..kendi kendime kızıyorum..

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
bunu vesvese haline getirmişsin ömer kardeş.seytan bir kimseyi kötülük yaptırarak ALLAH tan uzaklaştırmayı beceremezse,bu sefer vesvese vermeye başlar.sen elinden geleni yaptıktan sonra artık gerisi sana düşmez..
böyle yaparak şeytanı mutlu etme..için kahırla dolacağına ilahi neşe ile dolsun..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
ben kimseye kırılmamm. doğru sölüyosundur anormal düşünüyo olabilirim.. ama kardeşim ne acılar çekiyorum.. gece boyunca ALLAH için YÜCE RABBİMİN AŞKI İÇİN MERHAMETİ için bu gözleri yaşlara boğmak istiyorum ama yapamıyorum..ben YÜCE RABBİMİN bana verdiği ibadetleri elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.. ama yaptığım her ibadette bi kusur arıyorum..şu acab yanlışmı yaptım deyıp duruyorum kendi kendime ve ayrıyeten oturup kalkmamda konusmamda herseyde sankı yanlış bişey yapıyor gibiyim..asla dua ederken bile yanlış bişey konusmamaya dikkat ediyorum..her gün evden çıktığımda iş yerinde her boş olduğumda SALAVAT getirr LA İLAHE İLLALLAH derim. AYTEL KURSİ okurum ama bunlara yapmadığım zaman sanki günah işlemişim gibi geliyor..çok pişman oluyorum..kendi kendime kızıyorum..

Güzel kardeşim işte bende acı çekme diye sana nasihat etmeye çalıştım. Elimizden başka bir şey gelmez ki? Bu vesveseden kurtulman lazım.
Buralara da bir göz at istersen
https://www.islamiforumlar.net/gonu...662-vesveseden-kurtulus-caresi.html#post52420

https://www.islamiforumlar.net/dua-kosesi/27824-vesvese-icin-dua.html

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun kardeşim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"şehri ailemi bile terkedip uzaklaşmak istiyorum YÜCE RABBİME yaklaşmak ona layık kul olmak istiyorum.. ama yaptığım ibadetler bana yetersiz gibi geliyor.. "

Selamun Aleykum biraz once Cuma namazimiz bitti..oglusum 6 yasinda cuma sonrasi camideki cuma festivaline katilinca ben de caminin alt kattindaki kutuphanesine geldim...
cuma festivali mi evet okullar boyle tatil oldugunda cumadan sonra cocuklar, gencler topluca yemek yer sonra spor faaliyetleri ve oyunlar oynanrlar.. buyuk agbiler, universitte ogrencileri onlar ile ilgilenirler..
Ben de 3 saat icin eve gitmeyim dedim buraya indim...
öMer kardesim sizi ruyalarinizdaki ruh hallinizden anlamistim aslinda..
Siz cook durust ve inandigini acikca korkmadan soyliyen ve savunan bir insansiniz...etrafinizdaki islami,olmiyan sahis ve ortam Sizi ziyadesi ile rahatsiz ediyor..
Bir yaniniz Allah Sevgisi Allah!Allah derken diger tarafiniz Ahir zamanin fitne ve imtihanlari ve siz bu ikisi arasinda daralip kaliyorsunuz...
elinizden gelse Yunus emre ,asik veysel, Hak dostlari gibi dunyaya sirtinizi donup bir dag basinda 24 saat zikir ve ibadet ile hemhal olup Allah`a kavusmak isterdiniz..
oysa islam dini herseyi belli bir olcude ..ibadetti, ahiretti, dunyasi, aile ve duygusal, ruhsal, mantiksal hersey belli bir denge ve olcu icinde..
sevgili peygamber efendimiz boyle sizin gibi dusunen ve hisseden ailesini ihmal etmek isteyen sahabelere pek hosnudluk ile bakmamistir...
O ilk once iyi bir Baba, iyi bir Es, iyi bir insan, iyi bir komsu sadik, guvenilir bir dostta,iyi bir komutan olmustur...
Yani elini, etegini cekip bir dag basina cekilip butun hayattini sadece kendini kurtarmak icin kendini ibaddette vermemistir..
Burada hindular var hersey ruhanidir.. hani su hint fakirleri..
hic birseye sahip olmiyanlar..
Hz Ebubekir ra. cok zengin bir sahabe idi..ama o mallini, mulkunu kalbine degil cebine, eline koymus menzille hedefe varmak icin sahip oldugu imkanlari amac degil arac olarak kullanmistir..
Allah her insani ozel bir gaye ve sebep icin yaratmistir.. icinde bulundugu sart ve kosullari da kullanarak sizin de yapabileceginiz guzellikler vardir..
Aksaray gibi istanbullun gobeginde cevrenizdeki genclik ile dost olabilirsiniz.. dukkaniniza gelenlere islam ahlaki ile davranip ,soz arasinda guzel bir hadis soyliyebilirsiniz...
ama herseyden once icinizde olan bu vesveseden kurtulmaniz gerekli..vesveseden kurtulunca imanin huzur ve mutlulugunu icinizde hissedersiniz...

inanin ben de aynen sizin gibi evimden, ailemden, cocuklarimdan, bu sehirden kacmak, kurtulmak, sorumluluklarimi unutmak, kendi hayattimi yasamak istiyorum...sadece kendim icin yasamak.. dag, bayir yeni maceralra atilmak, is yerimin koleliginden arinmak.. kacmak, ucmak, hayatta farkli bakmak istiyorum da.. butun bunlarda seytanin durtmesidir..
Bugun 6 yasindaki evladligim Cuma saatinde yabanci asilli haa !!!Yasini serifi ezbere okuyunca anladim ki.. kacmak cozum degil imis.. kalip mucadele vermek, bir Anne olarak sorumluluklarima sahiplenmek.. etrafima, aileme, insanliga faydali olmak.. Islami mubini yuceltmek.. ben muslimanim.. ve Burdayim.. aranizdayim.. kotuler fitnenizi oyle rahatca ekemiyeceksiniz diyebilmek..

Oyle daglara kacip saklanmak, ibadet Ehli olmak zamani degil kardesim.. Kufur ile savasmak.. aileni, cocuklarina sahip cikabilmek, imanini kurtarma zamani...

Hic birimiz dort dortluk degiliz..Biz elimizden geleni yaptıktan sonra artık gerisi Allah kerim...
La Havle vela kuvveteillah billah...

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerine olsun kardeşim..evet beni çok iyi anlamışınız..şu anda o kadar çok fani dünyanın işleriyle uğraşır olmuşuz ki bu beni çok mahvediyor..ve iş yerinde farklı farklı insanlarda geliyor.. Maneviyatlı olan insanda var olmayan insanda.. Bazen o kadar güzel insanlar geliyor ki inanın onlarla geçirdiğim vakit tüm gecirdiğim hatta komple çalıştığım gün sayısına bedel..çünkü allahın kelamından efendimizin ahlakından hayatında n bahsediyolar.. Imam hocamız var haftada iki kere uğrar bunlar çok güzell.. Ama birde diğer yüzü var

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bu diğer yüzünde dünyaya bağlanmış hakkı hukuku konusmasını bilmeyen insanlarda var bunlar daha çok rahatsız ediyor beni..benim istediğim alim ilim sahibi Allahın Yüce Rrabbimin sadık kulu olan bir alimin karşıma çıkması onunla birlikte 24 saat her gün ölene kadar Allaha olan aşkımızı dile getirmek ilahiler sölemek ve Yüce Rabbimizi hiç durmadan zikretmek isterim.. ben bunun için yaşamak istiyorum ama böle bi ortamın gelmeyeceğinden korkuyorum..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bende sizin gibi Saddet devrini andiran bir donemde yasamak isterdim..
en azindan Fatih de,istanbulda ezan sesleri altinda Gel gor ki
hey Hatt kilise sesleri altinda ezani yasamak ve yasatmayi Rabbim takdir etmis...
Sizin, benim icinde bulundugumuz mekanda olmamizin bir sebebi hikmetti vardir..hic bir sey sebepsiz,hikmetsiz, gayesiz degildir...
Bana bakin hiristiyan,katolik gencler ile de calismaktayim...
sokak cocuk ve sokak kadinlari ile hemhalim..
firawn sarayinda hiristiyan,aileden olan bir cocugu islam uzre yetistirmekteyim..
...........
Oyle islami bir cevrede imani yasamak kolaydir sanirim..asil marifet olan Batilin icinde HAK!!HAK!! demek diyebilmek...
bunca nefis insanin icinde islami teblig edebilmek..
bir daga, magaraya cikip 24 saat tesbih cekerken gunaha girilmez ..
ama Halkin icinde HAKKI gormek..HAKKI soylemek..Halk ile imtihan edilmek..iste butun bunlar asil bizim icinde oldugumuz durum ve kisiler ile olan imtihanimizdir...
Halk içinde Hakkı yaşamak

Zamanın birinde bir beldede iki erkek kardeş yaşarmış..
Büyük olan ağabey dağda yaşarmış,küçük olan kardeş ise halkın içinde kuyumculuk yaparmış..
Ağabey Allah dostuymuş sürekli dağda yaşar Allah'a ibadetle meşkul olurmuş ve takvası okadar yükselmiş ki Allahtan ne istese hemen oluverirmiş..

Allah dostu olan ağabey her sene bir defa kardeşini görebilmek için şehre inermiş..Her gittiğinde kardeşinde nasihatlarda bulunurmuş bu dünya işlerini bırakmasını kendisiyle gelip Allaha zikretmesini ve yalnızca ibadetle meşkul olmasını söylermiş..
fakat küçük kardeş ibadetin sadece dağdada değil her yerde yapılacağını söylermiş fakat ağabey ikna olmazmış....

Yine bir gün ağabey kardeşini ziyaret için şehre inecekmiş..ha bu arada şehre indiğinde kardeşine mutlaka bir hediye götürürmüş ağabey..Takvasından dolayı Allah ona okadar güzel bir özellik vermiş ki dağda ki buz gibi suyu mendilin arasına koyup kardeşine götürmeye karar vermiş ağabey..

Şehre varmış..kardeşiyle muhabbet etmiş tabi kardeşi ağabeyinin getirdiği hediyeyi hayranlıkla kabul etmiş ve mendilin içindeki buz gibi suyu dükkanının duvarına asmış..abisinin takvası için rabbine şükretmiş...
Tabi ağabey yine başlamış ''Gel dağda birlikte zikredelim,bak her şey fani ve geçici..''her geldiğinde mutlaka aynı şeyleri tekrar edip dururmuş..

Kardeş ve ağabey in muhabbeti bitince kardeşi ağabeyine dışarda işi olduğunu ve dükkana bakması gerektiğini ve bir müşterinin de gelip halhal ını alacağını söylemiş..ağabey ''peki''demiş..ağabey beklemiş ne gelen var ne giden..
bir müddet sonra içriye bir müşteri girmiş..Yazın kavurucu sıcağı gelen bayan müşterinin üzerinde belliymiş..gayet açık seçik giyinmiş sosyete bir bayan..mahrem...Allah dostu şaşırır ne yapacağını bilemez..hemen kendini toparlar ve kafası önünde ''buyrun''der..Kadın halhalını ister..Allah dostu kafasını kaldırmadan halhalı verir..

Kadın almaz..''Takın'' der..Allah dostu şaşırır ''nasıl yani?''der..Kadın''beyefendi bu sizin işiniz değilmi halhalımı takar mısınız''der..Allah dostu mahçuptu,bitiktir,kan ter içerisindedir..mecburen eğilir kadının ayak bileğine halahalı takar...ve ilmin boşa gittiği an...ebleh nefis ve şeytan bir olur Allah dostunun gözü bakmaması gereken mahremine bir an bakar..halhalı takar,kadın gider..

EYVAHLAR OLSUN!!Duvarda asılı olan mendilin içerisinde ki su akıp gitmiştir...Allah dostunun ilmi zai olmuştur..kendi kendisine vurur durur..
''EYVAH BANA,YAZIK BANA,BÜTÜN KAZANDIĞIM İLMİM HEBA OLDU''deyip kendini dövünür durur...

Kardeş gelmiştir abisinin halini görür şaşırır..duvardaki mendilde su yoktur artık..akıp gitmiş..ne olduğunu sorar; abisi kardeşine çıkışır''YAZIK SANA,TOPRAKLAR BAŞINA,ONCA KAZANDIĞIM İLMİM HEBA OLDU..SANA GEL DEDİM GÜNAHIN İÇİNDE KALMA DEDİM''der..kardeşi abisini sakinleştirmeye çalışır ama elden ne gelir sermaye eridi gitti..

Ve kardeşi abisine şöyle der:''İŞTE ABİ GÖRDÜN,HERKES DAĞDA İBADET EDER,TAKVASINI YÜKSELTİR,ÖNEMLİ OLAN HAKKI, HALKIN İÇİNDE YAŞAMAKTIR''der..abisi boynunu büker ve tekra yol alır tevbe için mekanına...doner..

öMer_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
gerçekten çok güzeldi kardeşim, allah razı olsun gerçekten çok tşk ederim.. ALLAH razı olsun kardeşim..tamam ama benim karsıma biri çıksın ben en çok isteğim budur..beni yakacak kavuracak ve ALLAHA OLAN AŞKINDAN ERİYİP BİTİRECEK BENIM EN ÇOK İSTEĞİM BUDUR..BİZİM DE ETREFIMIZDA MAĞAZAMIZA GELEN MÜŞTERİLER VAR..MECBUR OLMADIĞIM SÜRECE BAKMIYORUM..KIZIYORUM ONLARA ALLAHIM HİDAYET VERSİN DİYORUM..ALLAHIM YÜCE RABBİM TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN İBADETİ OLMAYANLARIN KALBİNEDE ALLAH AŞKINI PEYGAMBER AŞKINI KURAN AŞKINI İNCE İNCE DOKUSUN YÜCE RABBİM..AMİNNNNNNNNNNNNNN

Üst Alt