Namaza Başlamak İstiyor Ama Yapamıyorum Diyen Kardeşlerimize

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Konuyu farklı bir boyuttan,biraz da sert gerçeklerle anlatmak isterim sizlere...Çok uzun yazdım,yaklaşık 40 dakikamı aldık kafamdakileri toparlamak.Meseleye bir de burdan bakın...

Çok sık okudum bunu.İstiyorum ama yapamıyorum.Bu yalandır,kusura bakmayın.İsteyip de yapılamayacak kadar zor mu yahu?Para mı ödeniyor?Acı mı çekiliyor?Birilerinin ayıplayacağı,kınayacağı bir şey mi yapılıyor?İstemiyorsun ki yapamıyorsun...

Niye mi başlayamıyorsunuz?Çünkü nefis,her zaman islama aykırı davranır.Çünkü şeytan,sıcacık yatağından çıkmaman için sana fısıldar.

Ama o saatte sevdiğin kız,sevdiğin erkek arasa koşa koşa gidersin yanına.

O saatte birileri size iphone'nun son modeli çıktı,bedava vereceğiz deseler koşarak gidersiniz!

Hhhhuuuuuu,CENNET VAAT EDİLİYOR size farkında mısınız?

Duymuşsunuzdur,kıl beşi kurtar başı.Ne kadar samimiyetsiz bir söylemdir bu...

Namaz nedir?Ne için kılınır?Nasıl kılınmalıdır?

Öncelikle farzdır,üzerimize borçtur.Ama bu kadar mı?

ALLAH C.C'ü seviyor musunuz?İnanan herkes evet der...

Emin misiniz?Evet mi cevabı?

Namaz kılmak istiyorum ama yapamıyorum diyorsanız,bir daha sorun bakalım kendinize ALLAH C.C'ü seviyor musunuz?

Seven,sevdiğini gösterir.Dile getirir.

Seven,Rabbi için kalkar namazını kılar.

Sevabı için değil,yapmazsa alacağı cezası için değil!!!

Rabbine aşık olduğu için,O'nu uykusundan da,yatağından da,dünyevi işlerinden de çok sevdiği için namaz vakti hepsini terk edip Rabbinin huzura çıkar...

Rabbim,ben seni seviyorum ki huzuruna geldim.Uykumu,işimi,izlediiğim filmi,arkadaşlarımı bıraktım der.

Hepi topu 40 rekat yahu.40 rekat...

Rabbinin verdiği bütün nimetlere karşı,günde 40 rekat ayıracaksın Rabbine...

Seviyorsanız,göstereceksiniz...Sevgi fedakarlık ister!

Uykudan,yemekten,arkadaştan,ortamdan,çevreden,vakitten..

Ve Rabbiniz bunu yaptığınıza asla pişman etmez!

Sizi daha varolmadan sevmiş,yaratmış,yoktan var etmiş,sayamayacağım nimetler vermiş...

Haşa ne muhtaçlığı var sizin kılacağınız namaza?Ne ihtiyacı var size?Haşa ne çıkarı olacak sizden?Haşa ne arttırıp ne azaltabilirsiniz zenginliğinden?

Dağ taş kuş karınca melekler ağaçlar yıldızlar zaten hamd eder ona sayısız kulu var...

Niye istiyor peki?

Çünkü,O bizi seviyor.Bizi kainatın efendisi kıldı...

Kulunun da kendisini sevmesini istiyor.Kulunun da kendiisine hamd etmesini istiyor.Karşılığını kat kat vermek üzere...

Huuuuu....

Neyin imtihanındayız anlayamadınız mı?

Rabbim,kullarından hangisinin kendisini daha çok sevdiğini imtihan ediyor.Zaten sonsuz ilmi ile biliyor.Ama buna insanları ve diğer varlıkları şahit kılıyor!Mahşer gününde,başta kiramen katibin meleklerinin şahitliğinde ne yaptığınız bir bir çıkacak ortaya.Rabbim biliyor ne yapacağınızı,siz bilmiyorsunuz.O yüzden dünyaya gönderildiniz.Ve kalkıp da Rabbim ben böyle yapmadım diyemeyeceksiniz,çünkü şahitlerle birlikte ne yaptığınız önünüze konulacak!İtiraz edemeyeceksiniz!

Hhhhuuuuuuu

O size muhtaç değil ama siz O na muhtaçsınız.O sizin sevginize muhtaç değil ama,siz O nun sevgisine muhtaçsınız.

Hhhhhhhuuuuu

ALLAH C.C 'ü seviyorum mu diyorsun?Demeyle olmaz o iş!

Kalkacaksın herkesin uyuduğu vakitte.Gözlerin yanacak,nefsin yat uyu diye bağıracak!

Öğlen,işinin ortasında geçeceksin namazına.

İkindinde,en meşgul olduğun zamanda bir dakkka Rabbim huzuruna çıkma vakti diyip kılacaksın ikindini.

Akşam namazı hızlı geçer diyip koştur koştur yetişeceksin hemen...

Gece yatsını kılmadan gözün uyku tutmayacak!

ALLAH huzuruna çıktığınızda,Rabbim sevgini ıspatla buyurursa ne cevap vereceksiniz?

Sorguda ALLAH için ne yaptın diye sorulduğunda ne cevap vereceksiniz?

Sahi,gerçekten seviyor musunuz Rabbinizi?Bi daha bi sorun kendinize...

Son olarak;

Cennet diyince akla huriler,meyveler,yiyecek içecekler gelmesin aklınıza...

Bir insanı ençok mutlu eden nedir?Sevdiği ile birlikte olmak,sevildiğini duyabilmektir değil mi?

Bize en sevgili olan ALLAH C.C değil mi?

Cennetin en büyük mükafatı,ömür boyunca beklenen en sevgilinin huzuna çıkabilecek olmaktır!

Cennetin en büyük mükafatı,Rabbinin sevgisinden artık emin olmaktır.

Cennetin en büyük mükafatı,huzuruna çıkıp RABBİM ben seni seviyorum,SEN de beni seviyor musun diye sorduğunuzda,Rabbinizin de sizi sevdiğini buyurmasıdır!

O'nun tarafından sevilmek ve sevildiğini duymak.Sonsuza kadar O'nunla birlikte olmak.Özlemini gidermek.En sevgiliye kavuşmak...

Ha derdiniz ALLAH C.C'e kavuşmak değilse,o zaman vurun kafayı uyuyun ya da günlük işlerinizle ilgilenin...

Ama yok; Rabbim'in sevgisi,rızası olmadıktan sonra ben cennette neyleyim diyorsanız,"namaz ilk suale çekileceğimiz ibadetimizdır rivayet edilir"

ALLAH C.C'e köle olmak,bütün özgürlüklerden üstündür...

Selametle...

Peygamber Efendimiz namazı bir şükür vesilesi olarak görmüştür. Hz. Aişe (r.a.) Annemizden şöyle bir hadis bizlere aktarılmaktadır.

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem geceleyin kalkıp ayakları şişinceye kadar namaz kılardı. Bunun üzerine ona:

- Yâ Resûlallah! Senin geçmiş ve gelecek bütün hataların bağışlandığı halde niye böyle kendini yoruyorsun? dedim.

Bana cevâben:

- “Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?” buyurdu!

zfrgnc

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bende kılmak istiyorum ama doğru diyorsun şeytan dürtüyor

herşeyin basitine kaçıyoruz :(

çok boşluktayım..

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
bende kılmak istiyorum ama doğru diyorsun şeytan dürtüyor

herşeyin basitine kaçıyoruz :(

çok boşluktayım..

Sen sadece bir adım at.Abdestini al.Bir sabah namazına uyan.Sonra Rabbim ben yoluna girmek istiyorum,nefsim izin vermiyor kalbimi dinin üzerine sabit kıl ve yolundan ayırma beni de.Bi dene,sadece bir sabah...

Yekbu_tenebu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizin gibi değerli, dinine bağlı müiminleri başımızdan eksik etmesin.allah sizden razı olsun. (Amin)

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ne güzel anlatmışsınız,Allah razı olsun.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm namaz ve kulluk adına güzel tefekkür etmişsin bizlerle paylaşmanda çok güzel olmuş emeğine sağlık mhmt kardeşim:)

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm kardeşim eline emeğine sağlık gerçekten hayati önemi haiz bir konu. Gerektiği kadar açık anlatmışsın kardeşim ben kimi görsem uyarsam eee vaktim yok eh be kardeşim nasıl vaktin yok? Bende senin vesile olduğun konuyla yazmak istedim.

Sabah namazı toplasan namaz+tesbih+dua en fazla 10 dakika.
Öğlen namazı toplasan namaz+tesbih+dua en fazla 12 dakika.
İkindi namazı toplasan namaz+tesbih+dua en fazla 10 dakika.
Akşam namazı toplasan namaz+tesbih+dua en fazla 10 dakika.
Yatsı namazı toplasan namaz+tesbih+dua en fazla 15 dakika.

(Namazı ne kadar uzun tutmak duanı ne kadar uzun tutmak sana bağlıdır.)

Yani günde toplasan 57 dakika 1 saat bile değil insanın normal şartlarda ortalama 8 saat uyuduğunu varsayalım. Günlük 8 saat uyudun 1 saat namaz kıldın 9 saat geriye kalan 15 saat. Saatlerce tv'ye bakmaya vaktimiz var bilgisayara bakmaya vaktimiz var günaha sürükleyecek işler yapmaya vaktimiz var. Ama 24 saatin 1 saatini namaz kılmaya 1 saati Kuran-ı Kerim okumaya vaktimiz yok yazık çok yazık hemde...

Sonra böyle anlatmaya kalkınca köşeye sıkışıyoruz eee sanane günahı bana seni ne ilgilendirir?

Haklısın belki kılmadığın namazın günahı sana ama uyarmak benim görevim sen dinlersin yada dinlemezsin.

Ne diyor Hz. Ömer(R.A) Mümin kardeşinizde bir hata görür de söylemezseniz, sizde HAYIR yoktur.
Siz mümin kardeşinizin hatasını uygun dille söylerseniz, o dinlemez ise onda HAYIR yoktur...

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm kardeşim eline emeğine sağlık gerçekten hayati önemi haiz bir konu. Gerektiği kadar açık anlatmışsın kardeşim ben kimi görsem uyarsam eee vaktim yok eh be kardeşim nasıl vaktin yok? Bende senin vesile olduğun konuyla yazmak istedim.

Yani günde toplasan 57 dakika 1 saat bile değil insanın normal şartlarda ortalama 8 saat uyuduğunu varsayalım. Günlük 8 saat uyudun 1 saat namaz kıldın 9 saat geriye kalan 15 saat. Saatlerce tv'ye bakmaya vaktimiz var bilgisayara bakmaya vaktimiz var günaha sürükleyecek işler yapmaya vaktimiz var. Ama 24 saatin 1 saatini namaz kılmaya 1 saati Kuran-ı Kerim okumaya vaktimiz yok yazık çok yazık hemde...

Sonra böyle anlatmaya kalkınca köşeye sıkışıyoruz eee sanane günahı bana seni ne ilgilendirir?

Haklısın belki kılmadığın namazın günahı sana ama uyarmak benim görevim sen dinlersin yada dinlemezsin.

Ne diyor Hz. Ömer(R.A) Mümin kardeşinizde bir hata görür de söylemezseniz, sizde HAYIR yoktur.
Siz mümin kardeşinizin hatasını uygun dille söylerseniz, o dinlemez ise onda HAYIR yoktur...

ALLAH razı olsun abi...

Ben günahı sevabı geçtim.Ben RABBİMİ seviyorum.Sevabından öte,O'nun katında bir hardal tanesi kadar yerim olsa,bana vermiş olduğu nimetlerin milyonda biri dahi olmasa şükrümü yerine getirebilsem...

Bir yerde yemek yediğimizde,yemeği sadece hazır yemeği yapana eline sağlık deriz...

Bize vermiş olduğu sayısız nimetlerden biri olan yemeği bize lütfeden RABBİMİZE niye şükür etmeyiz?

Olaya sevap günah açısı yerine,ALLAH C.C'ün sevgili kulu olmaya bakmalı.O bizi sevmedikten sonra,kainat sevse ne işe yarar bizim sahibimiz O'dur...

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah senden de razı olsun kardeşim. Kesinlikle haklısın kardeşim olaya sevap günah açısı olarak bakmamak lazım. Ama malesef uyardığın zaman bir çok insanın bakış açısı bu yönde kardeşim...

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz

Allah senden de razı olsun kardeşim. Kesinlikle haklısın kardeşim olaya sevap günah açısı olarak bakmamak lazım. Ama malesef uyardığın zaman bir çok insanın bakış açısı bu yönde kardeşim...

Abi,yanlış hatırlıyorsam RABBİM affetsin bir ayette Hz.Peygamberimize sen tebliğ edicisin,zorlayıcı değil buyurulmakta aklımda kaldığı kadarı ile...

Yani biz de peygamber efendimizi örnek alıp insanlara tebliğ etmek,uyarmak görevini yaparız.

Bu devirde namazın önemini ve faziliteni,terkinin bedellerini bilmeyen yoktur sanırım.Bir insanın namaza başlamasından sizin bir kârınız yok.Yani sadece o insanın iyiliği için istiyorsanız.İnsanlar da buna rağmen sana ne diyorlarsa,onların ayıbıdır!

Üst Alt