namaz, niyaz..

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
İşte ve evde olan yoğunluğumdan dolayı sadece cumaları oda vakit bulursam namaza gidiyorum..Mekanı cennet olsun Babam yaşarken hep giderdik küçükken ben o yokkende bırakmadım..ama artık yakında 5 vakit kılmak istiyorum..çok sayıda kılamadığım namaz var..yani kazası yapılamayacak demeyelimde işte ergenlikten (13-15 yaş) hesap edersek peki ben bu kılmadıklarımın yerine toplu bir hayır yapsam yada ne bilim bir çeşme falan yaptırsam oda kaza yerine geçer mi..yoksa hepsini tek tek kılmammı gerekli..Teşekkürler..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum kardesim Unutmayın ki namaz, insanın kıyamet günü hesabını vereceği ilk amelidir.
Eğer namaz hususunda hesabınız kolay olursa, sair amelleriniz hususunda da hesabınız kolay olacaktır.
Eğer namaz konusunda sınıfı geçemez iseniz unut-mayın ki,diğer ameller hususunda da sınıfı geçemeyeceksinizdir….
Kaza Namazları Nasıl Kılınır?

Kaza namazlarında sünnetler kılınmaz. Sadece farz ve vacip namazlar kaza edilir. Çünkü Allah bu namazları emretmiştir.
Sünnet namazlar sevap ve peygamberin şefaatini kazanmak için kılınır. Kılınmadığı takdirde günah değildirler.
Kişi sadece sünnetin sevabından ve faziletinden mahrum kalır. Bunlar da aslında büyük mahrumiyetlerdir.
Biliyorsunuz gün içerisinde mutat olarak kılınan tek vacip namaz -tabii Hanefilere göre- yatsı namazından sonra kılınan üç rekâtlı vitir namazıdır.
İşte kaza namazlarını kılacak kişi nasıl gün içerisinde vakit namazlarının farzlarını ve vacibini kılıyorsa yine aynı biçimde bir değişiklik yapmaksızın kaza namazlarını kılar.
Yani kaza namazları ile farz ve vacip namazlar aynı şekilde kılınırlar. Aralarında hiçbir fark yoktur.
Tek fark kaza namazı kılarken niyet almadadır. Zira kaza namazı kılarken iki değişik biçimden birisi ile niyet ederiz.
‘Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalmış son sabah namazının farzını kılmaya…” veya
‘‘Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalmış ilk sabah namazının farzını kılmaya…”
Dikkat edersek kaza namazları ya sondan başa doğru ya da baştan sona doğru kaza edilmektedir. Bunlardan hangisi kişiye daha hoş geliyorsa onu seçer.

asagidaki konuyu okursaniz bu konuda Size yardimci olacagina inaniyorum..
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun.. Rabbim cumlemize Hidayet versin...

https://www.islamiforumlar.net/ilmihal-fikih/4016-kaza-namazi.html

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
sağolun namaz ve pek çok konuda beni aydınlattınız ama ben kılmadığım çok namazlar var ben bunların her birini kaza yapmaya kalkarsam çok zorlanırım..bir hayır yapıp namazın sorumluluğunu bir ölçü azaltacağını düşünüp öyle Allaha niyetleyip artık düzenli kılmayı düşünüyorum..heralde bir ölçüm iyi olur..yine yapabildiklerimi kaza yaparım ama yapamadıklarım yerine atıyorum bir çeşme yada Lokma dağıtımı yada ne bilim başka birşey kılmadığım yada sayısını unuttuğum namazları telafi edebilir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Siz artık düzenli kılmaya niyet edin!!Allah a yonelin, samimi olun ve bir namaza baslayin ins. zaman ile her sey yerine gelir..
Musa Topbaş Efendi her gün en azından bir günlük kaza namazı kılmayı tavsiye ederdi. Evvela tevbe edilir
namazlar kılınamadığı için nedamet duyulur sonra her gün bir günlük kaza namazına başlanır.
Eğer ömrümüz yetmez de bitmezse kaza namazları tevbemizden samimiyetimizden ve kaza namazlarını kılmaya başladığımızdan dolayı Allah'ın affı umulur.
O zaman belki farzlar nafileler ile tamamlanır ..
dedim ya Siz bir Namaz yoluna girin de gerisi Allah kerim...gorelim mevlam Size, bize ve bizlere ins. daha ne guzel bereket ve lutuf KAPILARI acacaktir...

Hayırlı işler namaz yerine geçmez..biri Farz digeri Nafile..Elma ile armuttu karsilastirip birbiri ile kiyaslamayin..
oyle olsa Ben de Koruyucu anneyim bunca yetime hizmet vermekteyim Sizce bu hizmetlerim kilmadigim namazlarin yerine gecer mi?
Namaz Bana FARZ kilinmis sartlari belli, istikamet belli...ben bu hizmetti kendim sectim hic kimse zorlamadi..
namaz ise FARZ!! Nafile, farzın yanında denizde damla bile değildir...
bu tip bahaneler, sadece Nefsimizin urettigi bizi HAK yolundan alikoymaya calistigi seytanin oyunudur..

ALLAH(CC)buyuruyor ki:Şeytan insanlara önden,arkadan,sağdan ve soldan yaklaşır.
Şeytanın soldan yaklaşması:Şeytan insana çeşitli kötülükleri yaptırır.Zina,içki ,kumar,vs vs vs,bu soldan yaklaşmasıdır.

Önden yaklaşması: Önümüzü hep güzel gösterir.Yani dünyayı ve içindekileri o kadar güzel gösterir ki,bizler onlara sahip olmak için sürekli dünya'nın peşinde koşarız.
Ama bir türlü sahip olamadan ölürüz.Hatta bizlere emekli ol,bir daire al,şunu yap,bunu yap diyerek bizi oyalar.
Bizlerde hiç anlamadan ölüm bizi yakalar.Ve böylece şeytan gayesine ulaşmış olur.Toplumun çoğu bu tuzağa düşer.

Arkadan yaklaşması:Bizler 60,70 yıllık bir yaşamda 3-5yıl mücadele yapmışızdır.Veya güzel amellerde bulunmuşuzdur.
Şeytan bizlere bak yapacağını yaptın,sen kendi üzerine düşeni yaptın.Bırak birazda başkaları yapsın gibi vesveseler
vererek bizleri mücadeleden düşürmek ister.
Eski yaptığımız işleri hatırlatarak arkadan gelerek süslü gösterir.Oysa ki önümüzde yapmamız gereken çok işler bulunmaktadır.TEBLİĞ gibi.

Sağdan yaklaşması ve en tehlikelisi:Şeytan bize direk olarak veya dostları aracılığı ile yaklaşır.
Mesela bizlere iyilik yaptırır.Sonrada bize sen iyi insansın,iyilik yapar tebliğ edersin,mücadele yaparsın gibi vesveseler verir eğer biz uyanık olmazsak riya ve kibire düşebiliriz.
Zaten şeytan'ın amacıda budur.Şeytan dostlarınıda kullanarak bizleri içerden imha etmek ister.
KURAN bizleri uyarır:Ey!İman edenler düşmanlarınıza karşı tedbirli olun diyerek,gereğini yapmamızı emreder.
Hayirli gunler Rabbim cumlemize Hidayetti nasip etsin amin...

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizden Razı olsun beni nasıl aydınlattığınızı anlatamam..hatta okurken yer yer güldüm (Tebessüm) siz kendinizi ne gzl geliştirmişsiniz böyle..bana özel hayatımla ilgili sorunlardan tutta namaz niyaz sorumluluk paylaşım v.s pek çok konuda yardımcı oldunuz..Allah sizden Razı olsun ve sizin gibileri başımızdan eksik etmesin..nur ile ve sağlıcakla kalın..sağolun yani..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ilk namaza basladigim yillara gittim..
Ilk basladim.. kilamiyorum.. 3 gun kilip 5 gun kaciriyordum..
Ayni gunlerde rah. babam da sigarayi birakmaya calisiyordu..
O sigarayi birakmaya Ben de Namaza baslamayi.. ikimizde basaramiyorduk...
Rah. annem cook saliha bir insandi.. aynen senin yukarida yazdigin gibi dusunuyor..alnimi secdeye koyamiyorum bunda da bir sebep
olmaliydi diyordum..
Annem evet var KIZIM diyordu NEFS-in..cekit nefsini aradan ..
Cunku Namaz insani bir cook kotulukten koruyan insanin yasam ve hayatini en guzel sekilde planliyan Rabbimin bir lutfu dur diyordu...
O yuzden seytan ve nefsimiz insan ile en cok namaz koonusunda ugrasir.. en cook namaz kilmasin diye bahalere uretir kulagina fisildar derdi..
cunku namaza baslarsan her namaz vakti arasinda kotuluk yapmaya firsattin olmaz derdi..
ve hamd olsun annemin dua ve yakarislari ile namaza basladim.. cook huzurluydum.. acaip bir zevk ve Kul olma mutlugunu hissediyor ve yasiyordum..
ben namaza basladim.. Rah. Babam sigarayi hiic birakamadi ve cook agir hastaliklara maruz kalarak..HAKKA kavustu..
Hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür...
siz ondan güçlüsünüz siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü..........
biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi ezanı okumaya başladı
haydi şimdi namaz zamanı haydi şimdi kurtuluş zamanı...
KURTAR KENDİNİ..haydi namaza...

Üst Alt