Namaz kılarken yanlışlık yapmak

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Öncelikle site yönetimine ve burada insanlara yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Allahın tüm yüceliği , rahmeti üzerimize olsun.

1) Ben Sabah namazının farzını kılarken (Yeni öğrenmeye başladığım için sadece farz namazları kılıyorum şimdilik) ikinci rekat'ta hata ettim. İkinci rekata kalktığımda Fatiha'dan sonra namaz suresi okumayı unuttum ve bilmediğim için namazı o şekilde bitirdim. Sonra içim rahat etmedi ve Sabah namazının farzını tekrar baştan kıldım.

Burada merak ettiğim , yeniden Sabah namazı farzını kılmaya başlarken niyetim yine aynı oldu. "Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının iki rekat farzını kılmaya" Acaba doğru mu niyet ettim? Hata ettiğim için farklı bir şekilde niyet etmem gerekir mi? Yani "Niyet ettim Allah rızası için yanlış kıldığım namazın iki rekat farzını kılmaya" gibi bir ifade söz konusu mudur?

2) Saçlarımda dökülme problemi olduğu için saç spreyi kullanıyorum. Öğrendiğim üzere de bunu kullanınca saçta en az 8 saat kalması gerekiyor. Hal böyle olunca bende gece yatmadan önce saçıma spreyi uygulayıp (Saç diplerine yedirerek) uyuyorum. Ancak bu sprey saçta biraz leke bırakıyor (Kırmızı bir renkte) , saçı katılaştırıyor , biçimsizleştiriyor. Tabi Sabah namaza kalktığımda kurumuş oluyor ve saç kurutma makinesi ile saçı biraz yumuşatıyorum ve tarıyorum (Böyle yapınca kimse sprey kullandığımı fark etmiyor). Ama saç diplerinde lekesi oluyor. Bu leke namazı kılmama engel çıkartır mı? Yani kir midir? Ve namazdan sonra tekrar yatıp kalktığımda saçımı yıkayacak pek vaktim olmuyor o şekilde okula gidiyorum. Yine gün içerisinde vakit namazları kılmama engel midir , bu saç diplerinde olan leke?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah cümlemizden razı olsun kardeşim.

1- Namazı tekrar kılmak durumunda kalırsan niyette bir değişiklik olmaz. Farklı niyet etmek diye birşey yok. Ayrıca her zaman için geçerli olmak üzere niyet ederken kılacağın namazın rekat sayısını söylemene gerek yok.

Mesela; "Niyet ettim Allah Rızası için bugünkü SABAH namazının farzını kılmaya"

"Niyet ettim Allah Rızası için bugünkü ÖĞLEN namazının farzını kılmaya" gibi niyet edersin.

2-Herhangi bir engel çıkarmaz, normal şekilde abdestini alıp, namazını kılabilirsin.

NOT: NoWeDoR kardeşim, biliyorsun bu bölüm, üyelerimizden istekler bölümü. Bundan sonra soruların olursa, soruyla ilgili bölüme konu açman daha iyi olur. Mesela sorun namazla ilgiliyse namaz bölümüne, abdestle ilgiliyse abdest bölümüne, karışık soru soracaksan, islami soru ve cevaplar bölümüne konu açabilirsin. Böylece konular ilgili oldukları bölümde bulunur ve başka faydalanmak isteyenler daha kolay ulaşır...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Namazlarda "Kıraat" farzdır.
Kıraat, namazda kıyamda Kur'an okumak demektir.
Fatiha Suresi de okunsa sadece, "kıraat" ikame edilmiş olur.
Lakin, Fatiha'da sonra bir miktar Kur'an okumanın hükmü nedir, sorusu da önemlidir.
O da vacip ifade edilmiştir.
Yani,
Fatiha artı bir miktar Kur'an okumak.
Böyle hallerde sehiv secdesi yeterlidir, İmam Azam'a göre, Şafii'ye göre bir şey gerekmez.

Üst Alt