Muska yapmak kaderi etkiler mi

gülcem

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
selamün aleyküm.öncelikle affınıza sığınarak bikaç sorum olacak cevabını merak ettiğim.
ilki muska yapmak kaderi etkiler mi?tanıdığım biri çok ciddi bir şekilde bu konuda kafasını yoruyor ve çokta tedirgin oluyor muskalardan. Kendisine muska yapılarak kısmetinin kapatıldığını söylüyor yine yakın çevresi tarafından. Ben muskanın var olduğunu inkar etmiyorum ama ne kadar korkarsan ve sana etsikisi olduğuna inanırsan o kadar fazla etkilediğini düşünüyorum.
Birde varsa bunun etkisini yok etmek için okunacak dualar nelerdir?.

Aynı şekilde beddua etmek günah mı? edilen beddualar ne şekilde tutar ve haksız yere edilen bedduanın yeri nedir.

Diğer sorum ise; saç boyasıyla alakalı bazı hocalar açık renk olan boyaların içlerinde açıcı olduğu için abdeste mani olmadığını bu yüzden sürülmesinde mahsur olmadığını söylüyor ama siyah boyanın da tam tersi sürülmesinin uygun olmadığını söylüyorlar.
Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz çok makbule geçer. cv için şimdiden Allah razı olsun. iyi geceler...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
selamün aleyküm.öncelikle affınıza sığınarak bikaç sorum olacak cevabını merak ettiğim.
ilki muska yapmak kaderi etkiler mi?tanıdığım biri çok ciddi bişekilde bu konuda kafasını yoruyor ve çokta tedirgin oluyo muskalardan.kendisine muska yapılarak kısmetinin kapatıldığını söylüyo yine yakın çevresi tarafından.ben muskanın var olduğunu inkar etmiyorum ama nekadar korkarsan ve sana etsikisi olduğuna inanırsan okadar fazla etkilediğini düşünüyorum.
birde varsa bunun etkisini yok etmek için okunacak dualar nelerdir?.

aynı şekilde beddua etmek günah mı edilen beddualar ne şekilde tutar ve haksız yere edilen bedduanın yeri nedir.

diğer sorum ise; saç boyasıyla alakalı bazı hocalar açık renk olan boyaların içlerinde açıcı olduğu için abdeste mani olmadığını buyüzden sürülmesinde mahsur olmadığını söylüyor.ama siyah boyanın da tam tersi sürülmesinin uygun olmadığını söylüyorlar.
bu konu hakkında da bilgilendirirseniz çok makbule geçer.cv için şimdiden Allah razı olsun.iyi geceler...
Aleyküm selam kardeşim elimizden geldiği, aklımızın erdiği kadar sorularını cevaplamaya çalışalım.
1- Ben böyle şeylere inanmadığım için bu sorunuzu cevapsız bırakıyorum.xxzzl..

2- Efendimiz (S.A.V.) ''Yapılan bir lanetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldığını görünce sahibine döneceğini'' haber verir. (Tirmizi, Ebu Davud)
Bir mazlumun haksız yere kalbinin incitilmesi, gönlünün kırılması, gözlerinin yaşarması zaten bir beddua halidir. İşte asıl korkulması gereken beddua hali budur, asıl beddua dili budur. Bu mazlumun dilinin hiçbir şekilde lanet okumasına gerek yoktur, Allah hakimdir, merhametlilerin en merhametlisidir.
İşte bu nedenle; Ana-Babanın, Masumların, mazlumların, yetimlerin, dilsizlerin, yavruların, çaresizlerin, özürlülerin, kimsesizlerin, hayvanların hal dili ile çaresizlik içinde yaptıkları beddualardan sakınılmalıdır.
Çünkü Allah hali çaresiz kalan kulunun yanındadır; o kuluna yapılana sessiz kalmayacaktır.

3- İslam Hukukunda saç boyamayı yasaklayan bir hüküm yoktur. Bazı rivayetlerde kadınların değil de erkeklerin saçlarını siyaha boyamaları mekruh sayılmıştır. Onun dışındaki renklerle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.
Ayrıca saç boyası gusül abdestine mani değildir. Kadınlar adetli iken saçlarını boyayabilirler.

Bir Hadis-i şerifte şöyle denilmektedir:
Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: ''Ebu Kuhafe, Fetih günü Resülullah aleyhissalatu vesselam'a getirilmişti.
Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalatu vesselam: ''Bunu hanımlarından birine götürün (de bunun saç ve sakalının rengini) değiştirsin. Fakat siyah (a boyamak) tan da kaçınınız'' buyurdular.'' (Müslim, Libas, 79; Nesai, Zinet, 15)

Esas dikkat edilmesi gereken husus, saçların yabancı erkeklere karşı örtülü olmasıdır. Çünkü örtünme Allah’ın kesin bir emridir.

https://www.islamiforumlar.net/videolar/31297-muskalar-insanlari-etkilermi-kaderi-degistirirmi.html

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Muska ile kısmet kapatmak nasıl oluyor?Sanırım cinler vasıtası ile.

Büyüden korunmak için,felak-nas-ayet-i el kürsi ve amenerrasulü(bakara son iki ayet) tavsiye edilir.Eğer kaderinizde büyüye maruz kalmak yok ise,duaları okuduğunuz takdirde güven içinde olabilirsiniz.

ALLAH C.C'ün takdir ettiği kader dışında,izin buyurdukları dışında ve dini vazifelerinizi yaptığınız durumda muska büyü vs. etki etmez.Yalnız tekrar diyorum, eğer kaderinizde yazmıyorsa. Zaten insana tahsis edilen korucu melekler de bu işe hizmet eder. Kaderi dışında gelişen tehlikelerden ALLAH C.C izni ve emri ile kişiyi korurlar...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kader, bilgi demek ya da bilginin önceden tamamen kayıt altına alınması demektir. Önceden kayıt altına alınan bilgi asla değişmez, muska değil ne yaparsan yap değişmez. Ama bizler kaderin bu tarafını göremediğimizden, günde 5 kez kaderimizi değiştiririz. :) :) :) Olsun bu da güzel, işte acziyetimiz..!!!
Allah en büyüktür, selamlar.

Üst Alt