Muhammed Ali hayatını kaybetti

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,438
Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD'deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu.

Muhammed Ali kimdir?
Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir.

12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü.

18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı.

"Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı.

1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti.

Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atmıştır.

1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.
Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur. Buna rağmen, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir:

“Beni asıl inciten, 'İslam' adının bulaştırılması ve 'Müslüman' bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

Allah rahmet eylesin. Büyük sporcu ve iyi bir insanı kaybettik. Çocukluğumuzda senin maçlarını gecenin bir yarısı izleyerek geçti. Mekanın cennet olsun.

"Allah'tan zenginlik istedim bana İslamı verdi."
Muhammed Ali'ye Allah'tan Rahmet diliyorum...
Bembeyaz imanı bizi Renk körü yaptı zenciymiş göremedik. Ringlerde tek başına ümmet gibi durdu o yüzden sevdik...
.

duaa..acilangul1
 

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
402
İslam Kahramanı...Müslümanlar bile birbirine tahammül edemezken,birbirlerine bile çeşitli sebeplerden küsüp kırılırken,örnek bir şekilde herkese ve her şeyi ayaklar altına alıp dinine hizmet etmeye çalıştı küçük veya büyük çorbada katkısı var herkese kısmet olmaz,Allah rahmet eylesin.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,438
Bakî kalan, sadece bu kubbede hoş bir sadâ imiş...
"Peygamberimin adını ayaklar altına koydurmam" diyen Muhammed Ali'nin ruhunu, Allah Firdevs cennetine eriştirsin...amin

Muhammed Ali: Peygamber Adı Taşıyorum, İsmimi Yerlere Yazdırmam
Efsane boksör Muhammed Ali, Hollywood Bulvarı'nda adının yıldız içindeki mermere yazılacağı fikrini "Ben Peygamber ismi taşıyorum, adımı yerlere yazdırmam" diyerek reddetmiştir.ve Hollywood Bulvarı'nda bir duvarda yazılıp asılmıştır...
iyi bir Müslüman idi cenazesine teşvik edeceğiz inşaAllah..
 
Üst Alt