Milet Müzesi

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Milet Müzesi
Müze; Aydın İli, Didim İlçesi, Balat köyü’nün hemen kuzey yakınında yer alan antik Miletos kentinden adını almaktadır. Müze, Aydın Müzesi’ne bağlı olarak 1965 yılında Milet Örenyeri üzerindeki Balat İlkokulu’nda depo olarak açılmıştır. 1967 yılında İlkokulun yıkılarak yerine şimdiki müze binası inşa edilmiştir. Müze 1973 yılında ziyarete açılmıştır. Müze 1965–1973 yılları arasında Aydın Müzesi bünyesinde depo-memurluk statüsünde görev yapmıştır. 1973 yılında Müdürlük statüsüne yükseltilmiştir. Mevcut müze binasının statik sorunları nedeniyle tehlike arz etmesi nedeniyle 2000 yılı Kasım ayında ziyarete kapatılmıştır. Yeni müze binası yapma arayışına girişilmiş 2007 Eylül ayında yine aynı yerde yeni binanın temeli atılarak inşaata başlanmış, 2008 yılında bitirilerek geçici kabulü yapılmıştır. Eserlerin teşhir tanzimiyle ilgili proje İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce hazırlanmış ve Bakanlığımızca onaylanmıştır. Teşhir ve tanzim projesi tamamlandıktan sonra müze ziyarete açılacaktır.
mm1.jpg

Didim ve Söke İlçeleri Milet Müzesi’nin sorumluluk alanındadır. Müze koleksiyonunda yaklaşık olarak 7300 arkeolojik
virgul.gif
93 etnografik
virgul.gif
13.000’e yakın sikke olmak üzere toplam 20.000 üstünde envantere kayıtlı eser vardır. Koleksiyondaki eserlerin büyük kısmı Milet
virgul.gif
Didim ve Priene ören yerlerinden ve buralarda yapılmakta olan kazılardan gelmiştir. Müzenin en önemli buluntu grubunu Arkaik Dönem eserleri oluşturmaktadır. Antik Milet kentinin önemli bir Arkaik yerleşimi bulunması nedeniyle özellikle son yılların kazılarında ortaya çıkan Arkaik Dönem eserleri bilim dünyasında ses getirecek derecedir.
mm2.JPG

mm3.JPG

mm4.JPG

mm5.JPG

mm6.JPG

mm7.JPG

mm8.JPG

mm9.JPG

mm10.JPG

mm11.JPG

mm12.JPG

mm13.JPG