Mevlid Kandili tebrik mesajları

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
mevlidkandilmesajlari.jpg

Mevlid kandili gecesi kat kat mübarek bir gecedir: Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimizin aziz ve şerif doğum yıl dönümüdür… (Ona sonsuz salat ve selam olsun)

Bu önemli tarihi dikkatle not edip hatırda tutun, kutlanması ve ihyası için gereken her türlü hazırlığı şimdiden itina ile planlamaya başlayınız.

Allahın kahraman arslanı Hz. Aliden (radiyallâhu anh ve kerremallâhu vecheh) rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Peygamber Efendimiz (sas.) buyurmuşlar ki Çocuklarınızı şu üç esas üzere terbiye edip yetiştiriniz:

1. Ben Peygamberinize muhabbet beslemek,
2. Benim Ehl-i Beyt'me muhabbet beslemek,
3. Kurân-ı Kerîm okumak
;

Çünkü hamele-i Kurân yani Kurana sahip olanlar, onu ezbere bilenler, ahkâmına aşina olanlar, başka hiçbir sığınak ve gölgenin olmadığı (ve güneşin halkın başına bir mil kadar yaklaştırılacağı) mahşer gününde, enbiyâ ve asfiya ile (yani peygamberler ve safî, velî, makbul kullar ile) beraber arş-ı âlânın gölgesinde izzet ve ikramda olacaklar.[1]

Demek ki bütün ailemiz fertlerine ve özellikle de çocuklarımıza, Peygamber Efendimizin eşsiz değerini ve büyüklüğünü anlatıp, onların gönüllerinde peygamber aşkının şulelerini tutuşturmak, biz anne ve babalar için çok önemli ve ilahî bir görev oluyor.

Mevlid kandili ise bu iş için paha biçilmez bir imkân ve fırsattır. O hâlde evimizi o gece için bayram günü gibi temizleyip bezemeli; en güzel ve pak elbiselerimizi giyinmeli, en cici takkeleri, işlemeli namaz başörtülerini, alımlı ve sevimli tesbihleri, süslü seccadeleri bu vesile ile kız ve erkek çocuklarımıza hediye etmeli; sokağımızı süpürüp düzenlemeli, fakirlere sadakalar vermeli, komşulara ikramlarda bulunmalı, tebrikleşmeli; o gece yatsı namazına çoluk çocuk sevinçle camilere gitmeli; oralardaki programları vaazları can kulağı ile dinlemeli; Kuranlar ilahiler okumalı, tesbihler çekmeli, zikirler, ibadetler etmeli, çokça salât ü selâmlar ile geceyi îmar ve ihya eylemeliyiz.

Bütün bunların üstüne bastıra bastıra, önem vererek, zevk ve şevkle, seve sevine yayalım, ta ki bu gece, çocuklardan büyüklere, aileden çevreye kadar herkeste unutulmaz tatlı hatıralar, derin köklü imajlar olarak kalsın; yaşanan o kutlu ve mutlu anlar, o nurlu ve sevinçli duygular, gönülde, dimağda yerleşsin; Peygamber Efendimize daha bir şevkle bağlanılsın; sünnet-i seniyyesi iyice tanınsın, yaşasın, başlara taç, yaşamımıza minhâc olsun.

Sevgili aile reisleri! O günü asla sönük geçirmeyin, akşama eve kucaklarınız dolu dolu gelin, evinizi, sofranızı, çiçekler, meyveler ve tatlılarla, kandil simitleriyle şenlendiriniz. Çünkü bilirsiniz ki bilhassa çocuklar için sevginin yolu boğazlardan ve mideden geçmektedir. Bilin ki onları sevindirmenin sevabı çok yüksektir. Nitekim Sahîh-i Müslimde rivayet edilen şu hadîs-i şerîf, aile için yapılan masrafların üstün değerini belirtmek bakımından ne kadar önemli ve anlamlı bir belgedir.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki Allah yolunda (cihada) harcadığın bir dinar (yani altın) para; köle azat olması için verdiğin bir dinar, yoksula sadaka olarak verdiğin bir dinar ve nihayet, Allah için sarf ettiğin bir dinar… Bunların sevap bakımından en büyük ve en yükseği ailene sarf ettiğin dinardır.[2]

Ben de buradan hepinizin ve tüm diğer dostların Mevlid kandilini bütün kalbimle kutlar; dualarımı sunar; kısacası Peygamber Efendimizin has ümmetleri arasına katılmanızı, gün gibi gül yüzünü rüyalarda doya doya görmenizi, has bahçesine daha dünyada girmenizi, âhirette de cennet-i âlâda onunla ailece komşu olmanızı Cenâb-ı Haktan niyaz eylerim.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan
Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri, s. 60

Dipnotlar:
[1] 21/Enbiyâ, 107.
[2] Ebû Hüreyreden nakledilen hadis için bk. Ahmed b. Hanbel, II, 473, hadis no: 10123; Müslim, Zekât 39; Nesâi, es-Sünenül-kübrâ, V, 376, hadis no: 9183; Beyhakî, es-Sünenül-kübrâ, VII, 467.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mevlid kandili tebrikleri

mevlidkandilitebrik.jpg

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
mevlid kandilinizi tebrik ediyorum.
Rabbimiz! Mevlid-i Nebi’yi ülkemiz, gönül coğrafyamız ve bütün insanlığın huzuruna vesile eyle! Rabbimiz! Bizleri kendine hakiki kul, habibine gerçek ümmet olanlardan eyle! amin.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Allah razı olsun abla senden, bugün MEVLİD KANDİLİ ve ben bugün hepimiz için dua edicem.. Allah hepimizin yardımcısı olsun en büyük cihat nefis'le yapılan cihatmış inşallah dediğin gibi nefsime galip gelirim... bugün senden bana ve benim gibi yardıma muhtaçlara dua etmeni rica ediyorum senin iyi niyetine ve hoşgörüne inanıyorum hakkımızda ne hayırlıysa onu versin inşallah rabbim..
MEVLİD KANDİLİN MÜBAREK OLSUN ... Rabbim gönlünden geçen muradını kabul buyursun.
Allah'a emanet ol ablacım...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mevlid Kandiliniz Mübarek olsun.
mevlidkandilimsj3.jpg

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allahümme Salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala Alihi ve Sahbihi ve Sellim. Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sallallahu ala Muhammed sallallahu aleyhi vessellem.
mevlidkandilimsj1.jpg

“Kıyâmet günü insânların bana en yakın olacak olanı, bana en çok salât edenidir.” [(HASEN HADÎS) Tirmizî (484); İbn Ebî Şeybe (31787)…]

Üst Alt