Mesneviden hikayeler

baharçiçeği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesneviden hikayeler kısa, mesnevi hikayeleri, mesnevi aşk.
Çocukken dinlediğim bir hikaye vardı herhalde mesnevide geçiyormuş ben sonrasında bu hikayeyi çok aradım ama bulamadım sadece anlatan kişi mesnevide geçtiğini söylemişti bilen biri tam kaynağını da paylaşabilir hikaye şöyle: Hırsız Ali adında kimsesiz genç bir delikanlı varmış. Hayatta hiç kimsesi olmadığı için gittiği köyde tavuk çalar onunla karnını doyurur. Sonra köylüler tavuklarının eksildiğini görünce hırsızı ararlar bulurlar böylece köyden kovarlarmış, bu yüzden artık Ali'nin adı Hırsız Ali'ye çıkmış ve neredeyse gidip de kovulmadığı köy kalmamış.

Halk en sonunda dayanamayıp saraya gidip vezire şikayet etmişler ,vezirde onu çağırmış demiş ki "sana sarayın yanında ufak bir kulübe yaptıralım, sarayda bir iş verelim artık hırsızlık yapma." Böylece bir kulübe yapılmış. Ali orada yaşamaya başlamış. Bir sabah sarayım penceresinde kralın kızını görmüş ve ona aşık olmuş. Halk demiş ki :"sen delirdin mi? sen kim koskoca kralın kızı kim ? Kral senin gibi serseriye kızını verir mi hiç. Ancak Ali günden güne erimiş. Halktan biri onun bu halini görünce dayanamamış demiş ki:" falanca yerde bir alim zat yaşar onun deva bulmadığı dert yoktur ona git belki seninde derdine bir çare bulur".

Ali hemen yola çıkmış dağ tepe aşmış ve denilen köye varmış. Alim zatı arayıp bulmuş. Alim zata derdini anlatmış Alim zatta demiş ki" ben derdine çare bulurum ama bir tek şartım var eğer sorgusuz sualsiz her dediğimi yaparsan o zaman derdine derman bulurum". Ali tabi ki kabul etmiş, ne de olsa aşık. Alim zat onu almış bir dağa gitmişler Ali'yi bir mağaraya koymuş ve demiş ki "bak burda oturup sadece Allah Allah diye zikret, kim gelirse dönüp bakma, konuşmak isterlerse konuşma, kim gelirse gelsin dönüp bakma sadece Allah Allah diye zikret" Ali dediğini yapmış tabi haftalar günler geçiyor oradan geçen kervanlar mağaradan yankılanan sesi duyuyorlar meraklanıp gidiyorlar bakıyorlar ki bir derviş oturmuş Allah Allah diye zikrediyor. Adını soruyorlar konuşmak istiyorlar derviş dönüp bakmıyor bile zikrine devam ediyor.

Böylece dillerden dile dolaşır olmuş, falan dağda falan mağarada bir veli var hiç dünyaya tamah etmez, gidersin konuşmak istersin dönüp bakmaz bile sadece zikirle meşgul olur. Bu kralın kulağına da gider. Kral da bu veliyi oldukça merak eder, bir sürü altın mücevher çuvallara doldurur mağaraya giderler. Hediye vermek isterler ancak Ali alim zata verdiği sözü hatırlar dönüp göz ucuyla bakmaz bile. Kral, vezir ne dediyse duymaz zikrine devam eder. Kral tabi epey meraklanır, bu nasıl bir veli onca hediyeye bakmaz bile koskoca krala bile bakmaz sadece zikirle meşgul olur. Ve bir haber yayar şehre der ki; kim beni bu veliyle konuşturursa dilesin benden ne dilerse. Tabi Ali yine alim zatın yanına gider ee kaç zaman oldu hala kral kızını vermedi der, alim zat sen dediğimi yapmaya devam et artık yakındır kral kızını sana verecek biraz daha sabret der.

Ali mağaraya döner Allah Allah diye zikre devam eder. Alim zat kalkar saraya gider krala der ki ben sizi o veliyle konuştururum ancak bir şartım var eğer o şartımı kabul edeceğinize söz verirseniz ancak öyle konuştururum. Kral tabi heyecanla söz veriyorum ne istersen yapacağım yeter ki beni bu veliyle konuştur. Alim zat peki ben sizi konuşturacağım sizde kızınızı bu veliyle evlendireceksiniz der. Tabi kral bir kere söz verdi ya baştan mecbur kabul eder. Ve falanca gün gidip sizi o veliyle tanıştıracağım diye kararlaştırıldıktan sonra Alim zat saraydan ayrılır ve koşarak mağaraya gider "müjdeler olsun Ali kral kızını sana verecek "der. Ali arkasını döner acı bir tebessümle Alim zata bakar ve der ki "ben bir Allah dedim hırsız ali, veli, oldu, bir Allah dedim zamanında benden bir tavuğunu bile esirgeyen insanlar dünyanın bütün nimetini altınını mücevherini ayağıma getirdiler dizdiler, bir Allah dedim bana sen kim kralın kızı kim, kral senin gibi serseriye kızını verir mi hiç be akılsız dediler şimdi kral kızınıda verdi. Artık kralın kızınıda hiçbir şeyi istemiyorum bana Rabbim yeter "der ve arkasını dönerek Alim zatın şaşkın bakışları arasında "Allah Allah" diye zikrine devam eder.

Üst Alt