Manav ve Kadın

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
MANAV ve KADIN

Orta yaşlı bir kadın mahallede bir manava giderek kocasının çok hasta olduğunu, çalışamaz duruma düştüğünü ve yedi çocuğu ile birlikte aç kaldıklarını ve yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu söyler.
Manav ona ters bir şekilde bakarak derhal dükkânını terk etmesini ister. Kadın ailesinin ihtiyaçlarını düşünerek:

- 'Lütfen efendim' der. 'paramız olur olmaz getirip borcumu ödeyeceğim.'
Manav kendisine bir kredi açamayacağını çünkü onun eski müşterisi olmadığını, kendisinde bir hesabının bulunmadığını söyler.
O sırada dükkânın dışında bekleyen bir müşteri ikisinin arasında devam eden bu konuşmayı dinlemektedir. İçeriye girerek manava yaklaşır ve: 'ben o kadının almak istediklerine kefilim' der. 'ailesinin ihtiyacı olan şeyleri ona ver.'
Bunun üzerine manav çok isteksiz bir şekilde kadına döner ve 'bir alışveriş listen var mıydı? Diye sorar. Kadın 'evet efendim' der. 'tamam' der manav. 'şimdi onu terazinin şu kefesine koy, onun ağırlığınca diğer kefeye istediklerinden koyacağım'
Kadın bir an duraklar, sonra başını önüne eğer ve çantasını açarak üzerine bir şeyler karalanmış bir kâğıt parçasını çıkartır ve manavın kendisine gösterdiği kefeye özenle bırakırken başı hala öne eğiktir.
Manavın ve diğer müşterinin gözleri terazinin kefesine dikilirken hayretle büyümüştür. Manav müşteriye dönerek, kısık bir sesle 'inanamıyorum' der. İnanılacak gibi değildir.
Müşteri manava gülerken manav çoktan diğer kefeye eline geçeni doldurmaya başlamıştır ama nafile, diğer kefeyi yerinden bile kıpırdatamamıştır.
Terazinin kefesini artık üzerindekileri alamayacak kadar doldurduğunda çaresiz hepsini bir torbaya doldurarak kadına verir. Şaşkınlıkla üzerinde bir şeyler çiziktirilmiş kâğıdı eline alır ve okur. Bir de bakar ki ortada bir alışveriş listesi yoktur. Sadece bir DUA yazılıdır.

ALLAH'IM

'Neye ihtiyacım olduğunu ancak sen bilirsin
Kendimi senin ellerine teslim ediyorum.'

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Emeğine sağlık kardeşim, hikayeyi okurken yıllar önce başıma gelen bir olay gözümün önüne geldi,

yıllar önce birgün istanbula yük götürdüm yükü boşaltıp ümraniye/m.kemal mh.de bir arkadaşımı ziyarete gittim, arkadaşlar gündüz çalıştığı için evde yoklar dı, bende onları beklerken bir börekciye girip bişeyler atıştırdım,
hesap ödemek için kasaya geldim bir başka kadın müşteride hesap verirken yanındaki çocuk (çocuğu) birşey istemiş anneside almamıştı, ben, çocuğu ağlatmayın ne istiyorsa alın ücretini ben vereyim dedim(hay dilimi eşşek arısı sokaydı da demeseydim) tabi kabül etmedi hesabını ödedi gitti, bende bir kahveye gidip çayımı içtikten sonra eve gitmek için dışarı çıkar çıkmaz koluma bir genç girdi abi az gelirmisin dedi vebir arka sokağa gittik gider gitmez etrafımı enaz 20 kişi sardı sonra bende ne ağız kaldı ne burun kaldı nevarsa dağıldı, meğerki kadın hani şu dağda gezen şrfz,ler varya onlardanmış,kadın börekciden çıkınca gidiyor eşine mi babasına mı artık neyine söylediyse söylemiş bana arka sokakta pusu kurmuşlar adi şrfsz,ler.

Herzaman diyoruzya, biz ne kaybediyorsak hep iyi niyetimizden kaybediyoruzdfrt..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Emeğine sağlık kardeşim, hikayeyi okurken yıllar önce başıma gelen bir olay gözümün önüne geldi,

yıllar önce birgün istanbula yük götürdüm yükü boşaltıp ümraniye/m.kemal mh.de bir arkadaşımı ziyarete gittim, arkadaşlar gündüz çalıştığı için evde yoklar dı, bende onları beklerken bir börekciye girip bişeyler atıştırdım,
hesap ödemek için kasaya geldim bir başka kadın müşteride hesap verirken yanındaki çocuk (çocuğu) birşey istemiş anneside almamıştı, ben, çocuğu ağlatmayın ne istiyorsa alın ücretini ben vereyim dedim(hay dilimi eşşek arısı sokaydı da demeseydim) tabi kabül etmedi hesabını ödedi gitti, bende bir kahveye gidip çayımı içtikten sonra eve gitmek için dışarı çıkar çıkmaz koluma bir genç girdi abi az gelirmisin dedi vebir arka sokağa gittik gider gitmez etrafımı enaz 20 kişi sardı sonra bende ne ağız kaldı ne burun kaldı nevarsa dağıldı,
meğerki kadın hani şu dağda gezen şrfz,ler varya onlardanmış,
kadın börekciden çıkınca gidiyor eşine mi babasına mı artık neyine söylediyse söylemiş bana arka sokakta pusu kurmuşlar adi şrfsz,ler.

Herzaman diyoruzya, biz ne kaybediyorsak hep iyi niyetimizden kaybediyoruzdfrt..

Hay Allah iyiliginizi versin yazdiginiza ne cok güldüm..sırıtık.:,
iyilik yap denize at / merhametten maraz doğar..
arka sokakta ağız, burun dağılır...sırıtık.:,

Bende burada bir gun Saf bir arkadasima;köpeğe su içiren günahkâr bir kadına, Yüce Allah Cennet kapılarını nasil açtıgini anlatmistim..
O da parktaki bir köpeğe zorla su içirmeye calisinca..köpek de garibim onu isirinca arkadasim sunu soyledi..
"ahhh ahhh! Simdi anladim niye Cennet Ucuz Değil! dediklerini.."

çook kommiik

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Hay Allah iyiliginizi versin yazdiginiza ne cok güldüm..sırıtık.:,
iyilik yap denize at / merhametten maraz doğar..
arka sokakta ağız, burun dağılır...sırıtık.:,

Bende burada bir gun Saf bir arkadasima;köpeğe su içiren günahkâr bir kadına, Yüce Allah Cennet kapılarını nasil açtıgini anlatmistim..
O da parktaki bir köpeğe zorla su içirmeye calisinca..köpek de garibim onu isirinca arkadasim sunu soyledi..
"ahhh ahhh! Simdi anladim niye Cennet Ucuz Değil! dediklerini.."

çook kommiik
Kader utansın adminim, (sözüm meclisten dışarı) biz karşımızdaki leri insan zanediyoruz ama malesef dfrt..
biz yinede iyilik yap at denize balik bilmezse malik bilir umuduyla yola çıkalım da merhametten maraz doğduğu da gerçekten doğru, ya ben başıma gelen olayları anlatmaya kalksam roman olur roman,
Birgün yola gidiyorum, yolda birini gördüm insanlık yapalım dedik aldım arabama, sen tut torpitoyu karıştır yol arkadaşım olan sigaralarımı aşırcddvb..

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
NASIL BİR KONU BU .BİRİNİZ AĞLATIYORSUNUZ DİĞERİNİZ GÜLDÜRÜYORSUNUZ. İLK YAZIYI OKUDUĞUMDA GÖZLERİM DOLDU. EKREM KARDEŞİMİNKİNİ OKUYUNCA BU SEFER HEM GÜLDÜM HEMDE ÜZÜLDÜM. VE ALAHA ÇOK ŞÜKRETTİM ÇÜNKİ BEN HAYATIM BOYUNCA HEP YARDIMCI OLDUM AMA HİÇ DAYAK HENÜZ YEMEDİM .

BİZİM BURDA BİR KOMŞUMUZ VAR .80 YAŞINDA BİR DEDEMİZ . EVİ 5 Cİ KATTA HANIMIYLA YAŞIYOR KİMSESİ YOK. ŞİMDİ 1 Cİ KATTAN 5 Cİ KATA KÖMÜR TAŞIYOR EVİNE. E BEN DURURMUYOM GETİR GÖTÜR İŞLERİ YAPAN BİR KARDEŞİMİZ VAR AL BU PARAYI DEDENİN EVİNE 10 TORBA KÖMÜR ÇIKAR DEDİM.ARADAN 10 GÜN GEÇTİ .DEDE YANIMA GELDİ .BANA SANA BİR DERDİM VAR SÖYLİYİMMİ DEDİ. BEN ŞİMDİ BİR HAYIRA VESİLE OLUCAM DİYE SEVİNÇLE YÜZÜNE BAKARKEN. BANA HANİ KÖMÜRÜMÜ TAŞIYAN ADAM VARYA EVET O BENİM 2 TORBA KÖMÜRÜMÜ ÇALDI DEDİ.

GÖNDERDİĞİM ADAM BİLİNEN BU TÜR İŞLERDEN GEÇİMİNİ TAŞIYAN MAZLUM BİRİ.

KALDIM ORTADA ADAMA İYİLİK YAPALIM DERKEN KÖTÜLÜK YAPTIM.

DEDE . MAZLUM VE BEDİR MUHAMMED ALİ BİNLA. O GÜN BU GÜNDÜR DERDİMİ ANLATACAK BİR KUYU ARIYORDUM. MEĞER O KUYU BİZİM SİTEMİZMİŞ RAHATLADIM ŞÜKRAN AEO

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aslinda Mubarek cok da guzel bir konu Bizi Bize anlatiyor..
Aaaahh cehalet!!AĞLANACAK halimize nasil da GÜLÜYORÜYOZ...
hy..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Hocam siz dede ye, biz de kendimize kötülük yapmışık, gerçi benim iyilik yapmak istediğim kişi normal bir TÜRK vatandaşı olsaydı eminim ki bana teşekkür ederdi.
onlarda teşekkür ettiler de biraz farklı biçimde teşekkür ettiler şrfszlr
çook kommiik

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
çok güzelmiş keşke bazıları da duanın ağırlığına büyüklüğüne gönülden inansa...emeğinize sağlık...

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
yorumlarınz ve konuya katkılarınz için teşekkürler dostlar...:)

Üst Alt