Kuyulu cami tarihçesi

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
1972 Yılında ibadete açılan Kuyulu Camii Adını 1604 doğumlu 16. Osmanlı Hükümdarı Sultan Genç Osman’ın yaptırdığı rivayet edilen tarihi kuyusundan almaktadır. Camii inşaatı yapılırken muhafaza edilen kuyu geçmişte bölgenin su ihtiyacını karşılamaktaydı.

Bugün halen çalışır durumda olan ve belirli aralıklarla bakımı yapılan su kuyusu Sular kesildiği zaman yine çevrenin ve cemaatin su ihtiyacını karşılamaktadır.

1972 Yılında haznedarda oturan hayırseverlerin gayretli çalışması ile caminin inşaatı başlamıştı altı ay gibi kısa bir sürede birinci kat yapılıp camii ibadete açıldı.

1978 yılında caminin kubbeli şuan namaz kılınan bölümünün inşaatı başlatıldı ve 1982 senesinde ibadete açıldı.

Camimize cemaatimiz sığmadığı için 1984 senesinden sonra etrafındaki iki arsa alınıp alt katı camiye ilave yapılıp üst katı kur’an kursu ve lojman olarak hizmete açılmıştır.

Camimiz 2001 senesinden itibaren eğitim, kültür ve sosyal yardımlaşma çalışmalarını yeni Dernek ismi haznedar kuyulu camii eğitim kültür ve sosyal yardımlaşma derneği (Hakcader) olarak değiştirdi ve yeni yönetim kurulu ile caminin alt katından kira geliri elde etmektense buraları düzenleyip camii cemaatinin, çocukların, gençlerin, bayanların ve tüm bölgenin sosyal ihtiyacını karşılamak için kütüphane, bilgisayar sınıfı, etüt sınıfı, konferans salonu, gençlik merkezi ve akıllı tahtalarıyla hizmet veren kur’an eğitim merkezi olarak hizmete açmayı hedeflemiş ve buna da vakıf olmuştur.

Hakcader bugün itibariyle 1 editörü, 1 halkla ilişkiler 4 sürekli personeli, Hanım komisyonu, gençlik komisyonu ve 10 yıllık araştırma ve organizasyon deneyimiyle ilk günkü heyecanını yitirmeksizin bölge halkına hizmetini sürdürmektedir.
Kuyulu Camii Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı
Nurettin SEYYAR

Üst Alt