Kurban bayramınız mübarek olsun

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
islamiforumlar.net ailesinin Kurban Bayramı Mübarek Olsun

.kgüll..,

Moderatör tarafında düzenlendi:

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
kurbanbayrami6vnv.jpg

bilge_66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
tüm islam aleminin bayramı mübarek olsun bayram tüm islam alemine barış huzur esenlik getirsin ..amin...

Acizane

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
kurbanbayrami5zsz.jpg

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Arkadaşlar

imat

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz

sevgisiz olmaz

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bu Mübarek Kurban Bayramında, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi Yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.
kgüll..,

beydeba

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Bütün müslümanların kurban bayramı mübarek olsun

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hayirli Bayramlar

kuzu.jpg

"Cenab-ı Hakk'ın dostu olma şerefiyle şereflenmiş bir peygamber olan İbrahim (a.s.) bir adakta bulunmuş, bir oğlu olduğu takdirde onu Allah'a kurban edeceğini adamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde oğulları olmuş ama o, adağını nasılsa unutmuştu. Rüyada oğlunu kurban ediyor görmüş ve irkilmişti. Hz. İbrahim bu rüyayı üç ayrı gece görmüştür. Peygamberlerin rüyası vahiy olduğu gibi onlar tarafından yapılan tabirleri de vahiydir. İbrahim a.s. da rüyasını, oğlunu kurban etmesi gerektiği şeklinde tabir etmiş ve böylece bu tabir de vahiy olmuştur. Artık Hz. İbrahim'in bu vahyi yerine getirmesi gerekiyordu.

Elbette bu çok zordu ama Allah'tan aldığı vahye uymaması daha zordu. İbrahim a.s büyük bir imtihan karşısında olduğunu anladı. Hiç tereddüt etmeden Allah'a teslim oldu ve durumu oğlu İsmail aleyhi's-selâm'a açmaya karar verdi.
Şimdi konu ile ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'in açıklamalarını dinleyelim: Allah Teala buyuruyor:
"İbrahim 'Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et' dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, 'Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı gôrüyorum, bir düşün, ne dersin ?' dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.' dedi. Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: 'Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.' Dedik ve ona (İsmail'e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim'e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü 0, bizim mümin kullarımızdandır."
Görülüyor ki, Kur'an da Hz. İbrahim'in gördüğü rüyanın vahiy olduğunu teyit etmiştir. Çünkü Cenâb-ı Hak kendisine seslenirken: "Ey İbrahim, gördüğün rüyaya gerçekten sadakat gösterdin." buyurmuştur.
İbrahim a.s, Allah'ın emrine boyun eğerek oğlunu kurban etmek üzere şakağı üzerine yatırınca Cenab-ı Hak, İsmail'in yerine bir koyun kurban etmesini emretmiştir. Bu, Allah'ın insanlığa büyük bir lütfudur. Allah, insanları Hz. İbrahim'in aracılığı ile insanı kurban etmekten korumuş olmasaydı muhtemelen insanlar, insan kurban etme, gibi korkunç bir geleneğe sahip olabilirdi ve insanları bu korkunç gelenekten kimse de kurtaramazdı.
İbrahim a.s oğlu yerine Cenâb-ı Hakk'ın kendisine gönderdiği koçu kurban etmiştir. Böylece kurban Hz. İbrahim'den sünnet olarak bize intikal etmiştir."

Rabbim bu hayırlı bayramı huzurla,imanla geçirmeyi nasip etsin.

Bayramımız mübarek olsun.
Alıntı..

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
kurban2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tijen

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kusuruma bakmayın biraz geç kaldım dostlar.Yine de geçmiş Bayramınız mubarek olsun inşaAllâh...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
es selamu aleykum verahmeturullahi

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum..:)

Kardeşliğin pekiştiği, dargınların barıştığı, sevinçlerin bin kat daha arttığı, hayırlara vesile olacak, güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Allah'a emanet olun....:)

tozduman

Moderatör
Moderatör
Tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum..:)

Kardeşliğin pekiştiği, dargınların barıştığı, sevinçlerin bin kat daha arttığı, hayırlara vesile olacak, güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Allah'a emanet olun....:)
Amin ecmain emos kardeşim.
Rabbim bizi hayırlı nice bayramlara eristirsin.
İslami forum ailem
Kurban Bayramınız Mübarek olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun. Dualariniz kabul olsun.
Tüm kardeşlerime sevgi ve selamlarimla.
Hayirli bayramlar :)

gokhan22

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım... Arkadaşlar kurban kesemiyecekler için söylüyorum. Bayram namazından sonra evinize gidip 2 rekat namaz kılıyoruz. Her rekatta fatiha dan sonra 3 kevser okuyoruz. Allah c.c. u bizlere kurban kesmiş gibi sevap veriyor inşallah. Cübbeli hocadan alıntıdır. Allah yar ve yardımcımız olsun...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm dostlar ;birlikte nice bayramlar geçirmek duası ile Kurban Bayramınız Kutlu Olsun sevgili forum ailemmrhbba..

Acizbirkul

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Cümleten Kurban bayramınız mübarek olsun...Hayırlara vesile olsun.

LEYLİİ

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tüm islami forum ailesinin kurban bayramı mübarek olsun.. Hayırlı bayramlar: )

Üst Alt