Kuranda kendini anlatan ayeti biliyormusun?

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kuranda kendini anlatan ayeti biliyormusun?, bu ayet beni anlatıyor dediniz mi? Kuranda seni hangi ayet anlatıyor?
Es selamu aleykum verahmeturullahi, cumayı bayram sayanların, cuması mübarek olsun.
Sevgili arkadaşlar Kur'an da herkesin kendini anlatan ayetler olduğunu biliyormusunuz. Allah (c.c.) tüm insanları ve bireyleri tarif ediyor. kendimiz hangi sure ve ayetlere uygun olduğumuzu araştırdık mı? Allah azze ve celle nin hangi sınıfındayız? Allah c.c. hepimizi cennet ehlinden ve iyilerin sınıfından olmamızı nasip etsin inşALLAH.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
"Sizi cehenneme sokan nedir? (diye sorulunca) günahkârlar: "Biz namaz kılmazdık" dediler. Yoksula da yedirmezdik, batıla dalanlarla beraber biz de dalardık. Din (ahiret) gününü yalan sayıyorduk. Sonunda kesin bir gerçek olan ölüm gelip bize çattı diye cevap verdiler." (Müddessir, 74/42, 46)

"Elhamdülillah ben bunlardan değilim" diyebiliyor muyuz?

"Rablerinin emrine uyanlar, namazı dosdoğru kılanlar, kendi aralarında işlerini danışarak çözenler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden başkalarına verenler." (Şûra, 42/38)

"Elhamdülillah ben bunlardanım
, benim halim bu ayette anlatılan duruma uyuyor" diyebiliyor muyuz?

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
SELAMÜN ALEYKÜM.Kuranı azimü şanda içinde kuru dala kadar herşey var bizimle ilgili hergün yaşadıklarım etrafımda yaşananlar anlatılanlarla ilgili olmayan yok herşey mevcut elhamdülillah hangisini sayalım sealife kardeşim :) kitap kılavuz olurda içinde bize uymayan bişey olmaması olurmu?ama bu gün cumanın anlam ve önemi öne çıkıyor o zaman cum'a suresi:'' 9- Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.

10. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz. ''

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
SELAMÜN ALEYKÜM.Kuranı azimü şanda içinde kuru dala kadar herşey var bizimle ilgili hergün yaşadıklarım etrafımda yaşananlar anlatılanlarla ilgili olmayan yok herşey mevcut elhamdülillah hangisini sayalım sealife kardeşim :) kitap kılavuz olurda içinde bize uymayan bişey olmaması olurmu?ama bu gün cumanın anlam ve önemi öne çıkıyor o zaman cum'a suresi:'' 9- Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.

10. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz. ''

Ve Aleykümselam, hah işte benim durumum bu ayete uyuyor. :) Şimdi çıkıyorum Cumaya inşAllah. Haydi EyvALLAH cümleten hayırlı cumalar.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِيلاً

De ki: Herkes, kendi mizaç ve meşrebine göre iş yapar. Bu durumda kimin doğru bir yol tuttuğunu Rabbiniz en iyi bilendir.
17/İSRÂ-84

duaa..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ

"Başınıza gelen musibetler, felaketler kendi ellerinizle işlediğiniz ameller, yüklendiğiniz günahlar yüzündendir.
Allah müstahak olduğunuz, başınıza gelecek felâketlerin çoğunu da bertaraf ediyor."
42/ŞÛRÂ-30

duaa..
Ve Aleykümselam, işte benim durumumu bu ayete uyuyor......

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
es selamu aleykum

hümeyra hanım..
tabiiki Kur anı Kerîm hepimize indirildi.

S@nem

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Güzel ve değişik bir konu olmuş. :)
Namaz kılmayan biri sanırım, namaz ile ilgili ayeti kendine atfedilmiş olarak görüyor... :)
Bakara 148. de benim hoşuma gidiyor.

Herkesin bir yönü vardır, ona döner. O halde hayırlarda yarisin. Nerede olursanız olun Allah sizi bir araya getirecektir. Allah her şeye güç yetirendir.

"Herkesin yöneldiği bir yönü/gayesi vardır. Siz hayır işlerinde yarışınız. Nerede olursanız olunuz, sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz ki Allah'ın gücü her şeye yeter."

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ

"Ey iman edenler! Eğer bir fâsık (bozuk inançlı ,alenen suç işleyen, işlediği suçu doğru gibi gösteren.)size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz."
49/HUCURÂT-6

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"O kitap ki O'nda şek ve şüphe yoktur. Sadece müttakiler için hidayettir..!"

Üst Alt