Kuranda bulunan şifa ayetleri

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Kuran-ı Kerimde bulunan şifa ayetleri

Kuranın her ayeti birer şifadır Her ayet her hastalık için okunabilir

Müminler zümresinin göğüslerini ferahlandırsın (tevbe14)

Kuran Surelerinin ve Ayetlerinin her birini şifa, dua niyetine ve isteklerinizi niyet ederek okuyabilirsiniz

Gönüllerde olan dertlere bir şifa müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir(yunus 57)

Özel olarak Fatiha, İhlas, Nas, Felak, Yasin, Tebareke surelerini Ayet-elkürsi, amenarrasülü ve haşr süresinin son üç ayetini okuyabilirsiniz

Hastalandığım zaman bana şifa veren o'dur (şura30)

Onlara söyle o kur'an iman edenler için hidayet ve şifadır (fussilet44)

Ancak içinde şifa geçen ayetler şunlardır:

Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir(Yunus, 57)

Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır (Nahl, 69)

Biz, Kur'an'dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır (İsra, 82)

Eğer biz onu, yabancı dilden bir Kur'an kılsaydık, diyeceklerdi ki: Ayetleri tafsilatlı şekilde açıklanmalı değil miydi? Arab'a yabancı dilden (kitap) olur mu? De ki: O, inananlar için doğru yolu gösteren bir kılavuzdur ve şifadır İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an onlara kapalıdır (Sanki) onlara uzak bir yerden bağırılıyor (da Kur'an'da ne söylendiğini anlamıyorlar) (Fussılet, 44)

Arapça Türkçe ŞİFA DUALARI ve Anlamları – ŞİFA AYETLERİ
1-“Allahümme rabbi’n-nâsi ezhibi’lbe’se işfi. Ente’ş-şâfî. Lâ şifâe illâ şifâüke. Şifâen lâ yüğâdiru sekamen. Allahümme işfi abdeke yenke’ leke adüvven ev yemşî leke ilâ salatin.”
Türkçe Manası;
(Allah’ım! Ey insanların Rabbi! Şifa ver! Şifa veren ancak Sen’sin! Sen’den başka şifâ verecek kimse yoktur! Allah’ım! Şu kuluna şifa ver ki, Senin bir düşmanına acı versin veya Senin rızânı kazanmak için namaz kılmak üzere yürüsün.)

2- “Bismillâhi erkîke min külli şey’in yü’zîke min şerri külli nefsin ev aynü hâsidin. Allahümme yeşfîke bismillâhi erkîke.”
Türkçe Manası;
(Sana ıztırap veren her şeyden, her kıskanç nefisten, her hasetçi gözden Allah’ın adıyla sana şifa dilerim. Allah sana şifa versin. Allah’ın adıyla sana şifa dilerim.)

Kur’an-ı Kerim’deki 6 Şifa Ayeti;

بسم الله الرحمن الرحيم
وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ
Ve yeşfi sudura kavmim mü’miniin.
Sure-i Tevbe 14

بسم الله الرحمن الرحيم
يَـٰٓأَيُّہَا ٱلنَّاسُ قَدْجَآءَتْكُم مَوْعِظَةٌٌ مِنْ رَبِّڪُمْ وَشِفَآءٌ۬ لِمَا فِى الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌٌ لِلْمُؤْمِنِينَ
Ya eyyühennasü gad caa etküm mev’izatüm mirrabbiküm ve şifa ül lima fissuduri ve hüdev ve rahmetül lilmü’miniin.
Sure-i Yunus 57

بسم الله الرحمن الرحيم
يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ۬ مُخْتَلِفٌ أَلْوَٲنُهُ ۥ فِيهِ شِفَآءٌ لِلنَّاسِ* إِنَّ فِى ذَٲلِكَ لَأَيَةًً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
Yahrucü min bütunihee şerabüm muhtelifün elveenühü fihi şifa ül linnasi inne fii zelike le eeyeetül likavmiy yetefekeruun.
Sure-i Nahl 69

بسم الله الرحمن الرحيم
وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرآنِ مَا هُوَ شِفَآءٌ وَرَحۡمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ
Ve nünezzilü minel kur’ani ma hüve şifa üv ve rahmetül lilmü’miniin
Sure-i İsra 82

بسم الله الرحمن الرحيم
وَاِذَاَمَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ
Ve iza meriztü fehüve yeşfiin
Sure-i Şuara 80

بسم الله الرحمن الرحيم
قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَآءٌ
Kul hüve lilleziine amenü hüdev ve şifa ün
Sure-i Fussilet 44

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Şifa Duası;

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselâm (hastalığım sırasında) bana geçmiş olsun ziyaretine gelmişti. Bana: “Seni, Cebrail’in bana getirdiği dua ile tedavi etmeyeyim mi?” buyurdular.
Ben: “Annem babam sana kurban olsun ey Allah’ın Resülü! Evet!” dedim.
Okudular:
Bismillahirrahmanirrahim
“Bismillahi erkîke vallahu yeş ike min külli dâin fike min şerri’n-neffasâti fi’I-ukadi ve min şerri hâsidin izâ hased
(Allah’ın adıyla sana okuyorum, sende olan her hastalığa karşı, düğümlere üfleyenlerin şerrine, hased ettikleri zaman hasedçilerin şerrine karşı Allah şifa versin (veya şifayı verecek olan Allah’tır).”
ŞİFA DUASI ?‍♂️

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kuran-ı Kerim'deki şifa ayetleri

Şifa ayetlerini okumak, Kuran-ı Kerim'deki şifa ayetlerini her okuyan şifa bulur mu? Şifa ayetleri nasıl okunmalı?

MUHAMMED MASUM-FARUK (İmam-ı Rabbani hazretlerinin üçüncü oğludur.) DİYOR Kİ;

Şifa için okuduğunuz Ayet-i kerimenin, duânın tesir edebilmesi için, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın Ehl-i sünnet itikadında olması, Allahü teâlânın rızası için okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında ücret istememesi şarttır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İnsanın hastalandığında tıbbi yardım almadan, ilaçları kullanmadan dua etmesi şifaya kavuşmak için eksik bir tedavi olur. Aynı şekilde sebeplere müracaat edip, şifayı sebeplerden beklemek de islam inancı bakımdan son derece yanlıştır. Doğrusu da şudur. Kişi hastalandığında şifa bulmak için sebeplere müracaat eder, doktorların ve tıbbın gerektiği tavsiyeleri yerine getirir, ilaçları düzenli bir şekilde kullanır. Buna aynı zamanda fiili dua da denir. Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra da şifayı da Allah'tan bekler. Bu amaçla da dua eder. İşin bu kısmına da kavli dua diyoruz. Bu nedenle kişi hastalandığında hem fiili duayı yerine getirir hem de kavli duayı söyler. Kavli dualar içerisinde en tesirli olanları hiç şüphesiz Kur'an ve sünnetten alınan dualardır.

Allah'a içinizden geldiği gibi dua edebilirsiniz. Ama duaların kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

- Duamız kabul edilmesi mümkün bir dua olmalı.

- Samimi ve günahsız bir ağızla olmalıdır.

- Abdestli olmak ve helal lokmanın önemi büyüktür.

- Maneviyat dolu yerlerde mescit ve camilerde dua etmek iyi olur.

- Mübarek zamanlarda, özellikle Ramazan ayı ve Kadir Gecesi, Berat Gecesi gibi mübarek gecelerde edilen dualar önemlidir.

- Namazlardan sonra, özellikle sabah namazından sonra dua edilmesi doğru olur.

Tabi ki duanın kabul makamı sadece Rabbimiz c.c dür. Ancak şartlarına uyarak ve saygı göstererek edilen duanın kabulu için daha fazla beklentimiz olur.

Üst Alt