• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Kurana el basıp yemin edilir mi

C

Cüneyts

Kayıtsız
Misafir
Kurana el basıp yemin edilir mi, Kur'ân'a el basarak yemin etmek, sonra da bozmak günah mı?
Selamünaleyküm, ben bir konuda yalan söyledim sonra zora kalınca Kurana el basıp yemin ettim. Yemin ederken içimden tövbe de ettim ama kuran'a el basmak zorunda kalmıştım birkere. Yalan söylediğin halde kurana el basmak vebali ne olur. Ben bu yeminden nasıl dönebilirim. Bu yaptığımdan pişmanım, bu pişmanlık fayda eder mi? Lütfen yardım edin ne yapayım ben şimdi.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Kurana el basıp yemin edilir mi
Selamünaleyküm, ben bir konuda yalan söyledim sonra zora kalınca Kurana el basıp yemin ettim. Yemin ederken içimden tövbe de ettim ama kuran'a el basmak zorunda kalmıştım birkere. Yalan söylediğin halde kurana el basmak vebali ne olur. Ben bu yeminden nasıl dönebilirim. Bu yaptığımdan pişmanım, bu pişmanlık fayda eder mi? Lütfen yardım edin ne yapayım ben şimdi.
Aleykümselam.

Kuran üzerine yemin etmek, bu yemin geçerlidir.. Yalan yere Allahın gönderdiği bir Kitaba el basarak yemin etmek çok büyük günahtır elbette..

Olayın ciddiyetini isterseniz size bir ayet ile özetleyeyim:

Evet, yeminlerinizi aranızda bir kandırma aracı yapmayın; sonra sapasağlam basmışken ayağınız kayar ve insanları Allah yolundan saptırmanızın acı meyvesini tadarsınız, ayrıca ağır bir azapla da cezalandırılırsınız.

Kastedilen ağır azap, İlahi Azaptır.

--

Yeminin keffareti vardır.. Eğer keffareti öderse İlahi Azaptan, bu yeminin günahından kurtulur.. Yalnız "şunu yapacağıma yemin ederim" der ve onu etmesse keffaretini ödemekle azaptan ve günahtan kurtulur.

Yalnız sizin ettiğiniz yemin yalan olduğu için keffaret bile sayılmaz.. Günahınızı hafifletmez..

2 büyük günahtan bir tanesi yalan yemindir.

Yalan yere yemin eden kişi Allaha pişmanlık, korku, içtenlik ve samimiyetle bir tövbe etmelidir.. Af dilemelidir.
Birdaha bu günahı işleyemeyeceğine dair söz vermeli ve hiç işlememelidir..

Üst Alt