Kul hakkına mı girdim?

Sema123

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kul hakkı, kul hakkına girmek.
Yaşıım 18 bir bayanım, daha önce internette başkasının resimlerini kendim diye gösterdim. Kul hakkına giriliyormuş öyle mi? Kul hakkına giriyorsa ödemek için ne yapabiliriz? Tanımadığım kişiler. Allahıma sığınıyorum, yalvarıyorum İnşallah affeder.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kul hakkı, kul hakkına girmek.
Yaşıım 18 bir bayanım, daha önce internette başkasının resimlerini kendim diye gösterdim. Kul hakkına giriliyormuş öyle mi? Kul hakkına giriyorsa ödemek için ne yapabiliriz? Tanımadığım kişiler. Allahıma sığınıyorum, yalvarıyorum İnşallah affeder.
Bu işi birilerini kandırıp bir çıkar elde etmek için yaptınsa kul hakkına girer. Yok sadece kendi resmin yerine başkasının resmini koyduysan ve bundan hiç kimse zarar görmediyse birşey olmaz. Kul hakkını ancak hak sahibinden helallik alarak ödeyebilirsin.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kendini koruma adına başka bir kadının resmi nasıl kullanılacak? O kızı ya da o kızın resmini kim koruyacak? Onu da bizler koruyacağız, dolayısıyla, başkasının resmini - kendimizi koruma - niyetiyle de olsa kullanamayız o da haramdır. Çünkü ortada bir yalan ve bir de hak ihlali vardır.
Böyle yapacağımıza, "Kardeşim ben kendimi göstermiyorum, resim de yayınlamıyorum" diyebiliriz. Bunu ifade etmek zor mudur, anlayamıyorum.

Üst Alt