kızımın adından rahatsızım

berennisa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum, size beni son zamanlarda bir hayli rahatsız eden bir konudan bahsedeceğim. İkinci kızımın adı Efsa ceren, efsa ismini ilk duyduğumda çok hoşuma gitti hele birde anlamının cennette bir ırmak adı olduğunu öğrenince tamam dedim. geçen hafta nette gezinirken birden efsa'nın anlamını araştırmaya başladım. Bir kardeşimizin yapmış olduğu bir açıklamada efsa isminin cennette herhangi bir ırmağın adı olmadığını, efsanın gerçek anlamının büyücü, sihir yapan anlamına geldiğini okudum. Şu an kızımın adını çağırırken acaba günahmı işliyorum?, Bu isim kızımı olumsuz etkiler mi? diye düşünmekten kendimi alamıyorum. oysa ben bu ismi çok severek vermiştim kızıma hatta eşimle bile konuda anlaşamamıştık. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Allah' a emanet olun..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam Kardesim..
Efsa’nın anlamı çoğu sitede ‘Cennet ırmağı’ olarak geçiyor. Cennete dört ırmak var: Tesnim, Selsebil, Kevser ve Kafur.
Gördüğünuz gibi Efsa Cennet ırmaklarından biri değil! Bu ortaya biçilmiş anlam kim tarafından uyduruldu, çok merak ediyorum..
Efsa Farsça olan afsūn kelimesinden gelir. Afsūn Türkçemize Efsun olarak geçmiştir ve ‘sihir, büyü,hile, ’ gibi anlamlar taşır. Efsa ise ‘sihirbaz, büyücü, hileci’ demektir.

Her ne kadar kulağa hoş gelse de, Efsa koyulmaması gereken bir isim. Sihir, büyü ve hile gibi olaylar İslamiyetçe men'edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır.
Bilgilenelim ve bilgilendirelim: Efsa isminin uygunsuz olduĝunu herkesle paylaşalım! Insanlar bu isimi kızlarına koymasınlar..
Çocuklarınıza isim koyarken daha iyi araştırsanız iyi olur...
Burada bir Turk kardesimiz Kizina Kuranda geciyor diye Kezban yani Yalanci ismini koymus ve 2. KIZI da oldugunda Efsa koymus..
ve Kizlar 6,7 yasina gelince burada camiye baslayinca imam efendi annesini cagirip cocuklarinin adini mumkunse degistirmesini istemisti..
cunku isimler kisinin karakteri uzerinde etki yaptigini ve Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çocuğa güzel bir ad koymak, evladın baba üzerindeki haklarındandır.)sozunu uzunca aciklamisti...

Keziban Tuba oldu Efsa da Kevser...
Kardesim eger sizi bu kadar rahatsiz ediyorsa bir Din gorevlisine veya Hak Dostu Salih bir insan bulup degistirebilirsiniz sanirim.. Siz yine de bir bilene danisin..
Hayirli gun ve Cumalar...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Yeryüzünde bulunan herşey potansiyel olarak bir enerji halindedir.Bunu hepimiz çağımızın iletişim kanalları ile bilmekteyiz.
Yapılan araştırmalarda hareketsiz duran her cismin bile devamlı enerji halinde olduğu vurgulanmaktadır.
Örnegin ;masa sandalye ,Herşeyin bir enerji yaydığı düşünülürse söylediğimiz sözlerin de muhakkak bir enerjisinin olduğu
belki de bu sebeple tesir ettiği sonucuna ulaşabiliriz.

Peygamber Efendimiz(sav)şöyle buyurmuştur."Çocuklarınıza güzel isimler koyun,zira mahşerde o isimlerle çağrılacaklar."
Evet günümüzde isim konusuna baktığımızda karşımıza ilginç tablolar çıkıyor.Çocuklara kaya,evrim,ateş,kıvılcım,kıraç,.vs....
isimler takmak onlara yapılacak büyük haksızlıklardan biridir zannımca.
Bir çocuğa alev diye hitap edince ortaya manen güzel bir enerji çıkamayacağı muhtemeldir.
Oysaki yaptığım araştırmalarda güzel insanların güzel isimleri çocuklara verilirse bu çocuğun ahlakına ve ona seslenildiği zaman
ortaya çıkacak enerjiye manen çok olumlu bir etkide bulunmaktaymış.
Ayrıca güzel insanlardan esinlenerek konulması konusunda ince bir noktada, bu isimlerin kısaltılarak yada bazı ekler getirilerek
O güzel insanlara karşı edebe riayet edilmemesi meselesidir ki,bu çok sakıncalıdır.
"En güzel isimler Allah'ındır öyleyse Allah'a o güzel isimlerle dua edin".
Bu isimlerin bir tesiri bulunmasaidi böyle buyurulmazdı düşüncesindeyim.
Allah bizleri bu güzel isimlerin güzel manasıyla yaşayanlardan eylesin......

Sual: İsminin anlamı çok kötü olan birisinin, nüfustan ismini değiştirmesi gerekir mi?
CEVAP
Nüfustan değiştirmek gerekmez. Ailesi ve çevresi yeni isimle çağırırsa mesele kalmaz. Zamanla herkes alışır ve daha sonra nüfus kaydından da kolayca değiştirilebilir.
Hazret-i Âişe validemiz (Resulullah, çirkin isimleri değiştirirdi) buyurdu. (Tirmizi)

Üst Alt