Keskin dil, sivri dilli olmak

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Keskin ,sivri dilli olmak;, insanın sağlığına,dünya ve ahiret ve dostluklara zarar veriyor...Bu dil yararlı olmuyor.KULLANMAYIN...
Sözünü esirgemeden, nereye nasıl gideceğini bilmeden konuşmak. bu tip kişiler, bir de karşı tarafı kırdıklarını anladıkları zaman dost acı söyler diye kendilerini savunurlar

Keskin dil yada tatlı dil insanın hayatını olumlu yada olumsuz değiştirdiği çok görülmüştür....
"İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir."

Dil, iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. İnsana zarar, dilinden gelir ve dil, insanı aziz ettiği gibi, zelil de eder. Bunun için Peygamber (s.a.v.) Efendimiz;
(Ya hayr söyle, ya sükût et, sus) buyurmuşlardır.

Lokman Hakîm hazretleri, oğluna nasihat ederek buyurur ki:
Ey oğlum! Merhâmet eden merhâmet bulur. Sükût eden selâmete erer. Hayır söyleyen kâr eder. Kötü konuşan günâhkâr olur. Diline hâkim olmayan pişman olur

Bir kimse, dilini kontrol ederse, din ve dünyâsı da ıslâh olur, selâmet bulur
herkes aklınca Keskin yada tatlı dil ile konuşur ve niyetini ortaya koyar.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bu ara ne zaman birini içten içe eleştirmeye niyetlensem, hemen akabinde kendimë bakiyorum kendi kusurlarima.. Beni kibirden uzaklastiriyor.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Dil gönülün aynasıdır, kişi söyledikleriyle belirler kendi değerini.. Ben şöyleyim ben böyleyim diye süslü sözlere yapmacık hareketlere gerek yok! zaten o yaptığın en nihayetinde bir gün ortaya çıkar!
Keskin sirke küpüne zarar!
Nasıl ki,
Yapay, yapmacık hareket eden insanlar gönüle giremiyorsa, dürüstlük adı altında patavatsızlık yapan da, doğruyum, dobrayım diyerek bodozlama insanlara eleştiri yapan, gerçek öyle olmadığı halde at gözlüğüyle bakıp, insanları eleştiren insanlarda en nihayetinde gönüle giremez!

Gönülden düştüğüne mi yanarsın, gözünden düştüğüne mi??

Üst Alt