KEŞKELERDEN İYİKİLERE

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kimse keşke demeden büyüyemez. ama büyüdükten sonra keşke demek anlamsızdır...
hatta anlamı olmadığı için yeni anlamları da ortaya çıkar.
olumsuz anlamda keşkeyi kasıtlı kullanırsak ancak kendimizi öfkeye boğar..kendi hayattimizi kendimize zindan ederiz..
keske o gun cocuklarimi gondermeseydim belki o kaza olmayip cocuklarimi kaybetmiyecektim..
keske annemin cok hasta oldugunu duydugum an evladligimi komsuya birakip hemen istanbulla ucsaydim rah. annemi son kez gorebilirdim..
keske ..keske ve keskeler icinde vicdanimda boguluyorum..

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:
“Allah'ın izni (kaza ve kaderi) olmadan (kimseye) hiçbir musibet isâbet etmez.Kim Allah'a îmân ederse, Allah onun kalbini hidâyete (emrine teslim olmaya ve kaderine rızâ göstermeye) iletir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir."[5]

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
keskelerde bogulan bir Annenin hayattina son vermesine intihar olayina da sahit olduk...
iste O yuzden guzel Dinimiz..Kader hakkinda konusmak, sorgulamak, yargilamak, suclamayi yasak etmis.. oldugu gibi Kader ve Kaderin Sahibi olan Alemlerin Rabbine teslimiyette iman denmistir..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gerçekten bu forumda paylaşmak çok güzel.Müsadenizle KEŞKELERDEN---İYİKİ lere gelmek istiyorum.İYİKİ varsınız,iyiki bu form var.Neden mi?Biz şu anda ZAHİR boyutta yaşıyoruz.Ama cismani yapılarımızla bir arada değiliz.Ama beyin frekanslarımızı,kelimelerle bigisayara aktarıyoruz,klavye aracılığı ile, bigisayar bizlerin bu düşünce ve fikirlerimizi ,yine frekans dalgaları olarak bizlere sizlere ulaştırıyor.Bu frekans dalgaları,Lep Top ekranlarında resim olarak milimetrenin onbinde dördü ile ve onbinde yedisi arasındaki dalga titreşimleri olarak göz bebeğimizden girip beyne ulaşıyor.Beynimiz bu dalgaları değerlendiriyor ..Bizde GÖRÜYORUM diyoruz.Bütün bu bilgi paylaşımları ,BİLİNÇ boyutunda (AHİR de) yaşıyoruz.Beş duyu algılama araçlarımızla algıladıklarımıza ZAHİR diyoruz .Beş duyu algılama araçlarımızla algılıyamadıklarımıza da AHİR diyoruz. EVVEL--AHİR--ZAHİR--BATIN--O 'dur.(Ayet) . Şayet bu anlayışı kabul eder bundan sonraki yaşamımıza uygularsak,Batın ve Zahir boyutta ,karşımızda'-- görüyorum öyleyse var --'dediğimiz kişiye,ne gözle bakarız? Yada baktığımız yerde ne görürüz?..Hoşça kalın..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gayet net ve anlaşılır buldum.Zaten benimde aradığım,Tasavvuf ta anlatılan MECAZ'İ anlatımların ,Teşbih-i İstiharelerin,bilimsel olarak, ilim ışığı altında,güncel anlayışa göre öğrenmek.Ben,bilimsel anlayışla yazılanları okuyunca hazine bulmuş gibi seviniyorum.Benzetme ve misal yollu anlatımlarıda seviyorum.Ancak benzetme ve misallerle ne anlatılmak isteniyor? Günümüzün anlayışına göre,İLİM ışığı altında...Çünkü pek kolay bulunmuyor ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Vukuat ise birer mukadderattır, kaderin birer yansımasıdır...
Bu gerçeğe rağmen, şayet kişi “eğer şöyle yapılsaydı böyle olmazdı” veya “keşke şöyle yapılsaydı o zaman bunlar başımıza gelmezdi” diye bir zihinsel hayıflanmaya başlarsa, şeytan zihnini bütün bütün karıştırır, içine vesvese verir.

keşkenin tek kullanılabilevceği yer varsa o da geçmişe dönük muhasebemizde yanlış gördsüğümüz yerde keşke daha iyi bir kul olsaydım daha iyi işler yapsaydım veya şunun kalbini kırmasaydım gibi takva içerikli yerler olabilir...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
keşke demelerden vazgeçmeli insan güne başlarken..
keşkeler bitmezse yeni güzellikler gelemez...
asılı kalırlar yanıbaşında..
ya sen onları göremeyecek kadar gözü yaşlı olursun..
yada görsen de keşkelerle yorulmuş ve güçsüz..
birşey bittiğinde tükenir ruhumuzun bir yanı..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
'Keşke' sözcüğü yerine 'Bir daha ki sefere insallah demeyi alışkanlık haline getirmeye çalışalim ..
Pişmanlık duymadan daha umutla bakabilelim hayata...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gerçekten bu forumda paylaşmak çok güzel.Müsadenizle KEŞKELERDEN---İYİKİ lere gelmek istiyorum.İYİKİ varsınız,iyiki bu form var.Neden mi?Biz şu anda ZAHİR boyutta yaşıyoruz.Ama cismani yapılarımızla bir arada değiliz.Ama beyin frekanslarımızı,kelimelerle bigisayara aktarıyoruz,klavye aracılığı ile, bigisayar bizlerin bu düşünce ve fikirlerimizi ,yine frekans dalgaları olarak bizlere sizlere ulaştırıyor.Bu frekans dalgaları,Lep Top ekranlarında resim olarak milimetrenin onbinde dördü ile ve onbinde yedisi arasındaki dalga titreşimleri olarak göz bebeğimizden girip beyne ulaşıyor.Beynimiz bu dalgaları değerlendiriyor ..Bizde GÖRÜYORUM diyoruz.Bütün bu bilgi paylaşımları ,BİLİNÇ boyutunda (AHİR de) yaşıyoruz.Beş duyu algılama araçlarımızla algıladıklarımıza ZAHİR diyoruz .Beş duyu algılama araçlarımızla algılıyamadıklarımıza da AHİR diyoruz. EVVEL--AHİR--ZAHİR--BATIN--O 'dur.(Ayet) . Şayet bu anlayışı kabul eder bundan sonraki yaşamımıza uygularsak,Batın ve Zahir boyutta ,karşımızda'-- görüyorum öyleyse var --'dediğimiz kişiye,ne gözle bakarız? Yada baktığımız yerde ne görürüz?..Hoşça kalın..

Allah RAZI olsun bu yaziniz beni bu hasta halim ile bugun tebessum ettirdi...Keşke demeyeceğim artık iyiki'lere bürüneceğim....
bu kainatta herseyin bir zahir birde batin yonu gorunen,bilinen ve gorulmiyen bilinmeyen yonu vardir...
aslinda bazen keskelerin ardinda ki Rabbim SIR ve hikmetleri oldugunu da unutmamaliyiz..
herseyin bir sebebi ve hikmeti vardir...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Daha cesurum artık.
Keske dememek için çabalıyorum...
İçimde büyütmüyorum hiçbir şeyi..
Çok umursamıyorum ve cok anlam yüklemiyorum hiçbirşeye....
Giderken benle başlayan cümleleri dinlemiyorum bile..

Sadece tek bır cümle söylüyorum
HERŞEYİN HAYIRLISINI VER YARRABI...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben,burada öğrendiğim bilimsel açıklamaları,ezberimdeki din bilgilerimle örtüştürüp,bu anlamları ortaya çıkartıyorum.Yani dinimi bilim ışığı altında,güncel anlayışa göre nasıl anlamalıyım,diyorum.Bilge diliyle,burada anlatılan bilgileri hemen alıyorum ve tasavvufçaya çeviriyorum kafamda...küçük , küçük hatalar yapsamda..Allah(cc) Seriyyül hesap..Hesabı çok çabuk görendir.(Ayet).Biz gerçekte bu dünyada yaptıklarımızın karşılığını hemen alıyoruz.Fakat hemen bunun farkına varan var , varmayan var..Farkına varmayan er veya geç gene farkına varıyor...Herşeyin hayırlısını ver ya Rabbi..amin..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah(cc) hesabı çabuk görür,ayetini ben nasıl anlıyorum.Bu düyada kim ne yaparsa , onun karşılığını alır. O kaşılık ta Allah(cc) ın anında gördüğü hesaptır. Şuurda yaşanan her üzüntü,AHİR cehennemimizdir.Huzurlu ve mutluluğumuz da AHİRCENNET 'imizdir.Bu yaşanan üzüntü ,beden yapımızda patalojik bir hastalık meydana getirmişse(Organlarda hasar) bu sefer,hastalık acısını yaşarız.Buda ZAHİR cehennemimizi meydana getirir.Sonsuza kadar yaşanacak CENNET ve CEHENNEM ise,RUH boyutunda,mahiyetini Kur'an-ı Kerim den bilip anladığımız bir yaşam şeklidir.Benim bu yazdıklarım,aklımın erdiği dilimin döndüğü kapasitem kadar,kitaplardan okuduklarıma göredir...Bu satırları' dök içini rahatla 'mantığı ile yazıyorum..Bu bilgiler bana ait değildir.Sahibi vardır...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ben,burada öğrendiğim bilimsel açıklamaları,ezberimdeki din bilgilerimle örtüştürüp,bu anlamları ortaya çıkartıyorum.Yani dinimi bilim ışığı altında,güncel anlayışa göre nasıl anlamalıyım,diyorum.Bilge diliyle,burada anlatılan bilgileri hemen alıyorum ve tasavvufçaya çeviriyorum kafamda...küçük , küçük hatalar yapsamda..Allah(cc) Seriyyül hesap..Hesabı çok çabuk görendir.(Ayet).Biz gerçekte bu dünyada yaptıklarımızın karşılığını hemen alıyoruz.Fakat hemen bunun farkına varan var , varmayan var..Farkına varmayan er veya geç gene farkına varıyor...Herşeyin hayırlısını ver ya Rabbi..amin..

Allah razi olsun ne kadar da guzel samimi bir aciklama..yapmissiniz aynen size katiliyorum..
zaten bilim, ilim, irfan ,hikmet hep birbirini tamamliyan Rabbimin guzel lutuf ve nimetleridir..
Rabbim bir kulluna hukmu ve idraki acmadigi surece insanlar anliyamaz zaten bunu da unutmiyalim tsk.
herseyin bir Ol-ma An-i vardir...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
ÖZ' de BİR'iz.Tabiki bildiğiniz gibi,TEK'in seyrine erenler,sen,ben ayırımına girmeden,insanları ve olayları Huşû ile seyrederler..TEK'ten çoka bakış açısına erenler,HALK diye baktıklarının hakikatlarının Esma Terkiplerini gördüklerini farkederler...Vesileleri,sebepleri,ilham kaynaklarını yaratan Rabbıma şükürler olsun..Kalp gözlerimiz daima açık olsun..Allah(cc) yar ve yardımcımız olsun..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun yazdiklariniz cook guzel fakat anca suur sahipleri anliyabilir bunu da unutmayin...
Benim senin ve tüm varlık âleminin de “Hakikati”, Allah'tır... Hakikat ehli, Hakikatindeki Tek önünde varlığının Hiçliğini hisseder ...
Gerçeğe erenler Yaşanılan olaylar, insanı hayâl dünyasından çıkartır; gerçeğin dünyasına
yönlendirir ..
sizi yonlendirdigi, dusundurdugu gibi...Kuvvetli bir akıl, tefekküre götürür. Kuvvetli tefekkür haşyeti getirir.Ne diyor âyette?
“Allah’tan ancak âlim olanlar haşyet duyar.”

sizi bilmiyorum ama lise caglarinda iken en cok okumaktan zevk aldigim dergiler kendi arkadaslarimdan biraz farkli olmasindan dolayi kiz arkadaslarim beni biraz acaip oldugumu soylerlerdi ben de tebessum ederdim...

o yillarda okudugum dergiler, nokta, zafer, sebil, evren,sizinti..zafer bilim arastirma dergisi vardi..yeni safak gibi daha bir cok adini unuttugum dinsel, bilimsel arastirma dergilerine cook merakli idim..
yani kiz arkadaslarim gibi, mektup, kadin ve aile dergilerini pek ilgi cekici bulmazdim..
demekki her insani Rabbim farkli ama ozel ve ozne yaratmistir...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Evet,aynen bende Zafer dergisini okurum.Aldığım dergileri,dağılmasın diye cilt yaptırdım.Hala kütüphanemde durur.Arasıra okurum.Tasavvuf ,İlim araştırma dergisi.Yıl 1995 sayısı.Şu anda rastgele kitabın bir sayfasını açtım.Düşünceler sayfasından bir alıntı.Cahil okur ama,âlim olamaz.(Aşık Veysel)--Hedefe ulaşmak,ona yönelmekle gerçekleşir.(Hayri Bilecik)--Ey teslimiyet!..Senin adın İslamdır.!(Ali İzzet Begoviç)--Ölümü yaklaşana,Hilesi fayda vermez.Hz.Ali(k.v)--Düşmanın en büyük hilesi,dostluğudur.(Sadi-i Şirazi)--Bütün uyuyanları uyandırmaya birtek uyanık kişi yeter.(Ali Suad)--İnsan ,istidadı nisbetinde burada ekiyor,Âhirette mahsul alıyor...Madem,dünyada herşey bir cihette o âleme bakıyor.Demek oraya gidiyor..(Bediüzaman)--Işıktan uzaklaştıkça ,karanlık artar.(Mehmet Kırkıncı)--İnsan,hayreti ölçüsünde bilgedir.((Mehmed Salâh)--ve son olarak; Bazan bir çiçek kalbin kilidini açıverir.(Kemal Ural)...Elimdeki 480 sayfalık ZAFER dergisi cildinden birkaç tane değerli sözler,gözüme ilişenler..Derginin sayfalarına bakarken,bir anda yıllar öncesine gittim..Banada tasavvuf sevgisini,lise yıllarımda ,edebiyat öğretmenim öğretmişti..Şöyle başlamıştı anlatmaya; Allah(cc),dünyaya baktı,ve dünya aynasında kendini seyretti..İşte benim tasavvuf sevgim ve merakım böyle başladı...Okudum,okudum,okudum sonuçta şunu anladım:---Ben dediğim bana ait bir varlığımın olmadığını idrak ettim,yokluk(HİÇLİK) biincine erdim.Varlık ALLAH (cc) dedim.Namazlarımda da secdemi bu bilinçle yapıyorum..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
selamun Aleykum Mehmet kardesim halen zafer dergisi varmi bilmiyorum uzun yillardir gurbette olunca insan birde farkli egitime mecbur kalinca...
Tasavvuf ,İlim araştırma dergisini bende okuyorum..
yılda iki sayı yayınlanan uluslar arası, bilimsel ve hakemli bir dergi..burada da bulunmaktadir..
bati da islami tanitan dergilerden biridir..
Ey teslimiyet!..Senin adın İslamdır.!(Ali İzzet Begoviç)
bu sozu ile aslinda eski yugoslavyada ilk kez musliman bir ulke bosna ve muslimanlarin islami kisiligi kazanmasina bir baslangic olmustur..Allahu Ekber..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm.Bende bulunan ZAFER dergisi,1995 yılından kalma.12.ad cilt yaptırmıştım.Kütüphanemde durur,ara sıra açar okurum.Şimdilerde varmı,bende bimiyorum..Ancak bidiğiniz gibi okadar çok tasavvuf bilgileri anlatan kitap varki kitapçılarda,dahada önemlisi ınternet çıktı çıkalı,bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı.İnsan yeterki istesin..Okumak bedava,öğrenmek bedava,'zorlaştırmayın,kolaylaştırın' uyarısı gerçekleşiyor...Allah(cc) Kulunu ne hal üzere yaratmışsa,o kimse o fiilleri yerine getirir,o halini yaşar.Kendine yaptıkları kolay gelir.Kolaylaştırılır.Hayr=Kolaylaştırılmış..Allah(cc) hakkımızda hayırlısını nasp etsin denince,Allah(cc) bana benim için takdir ettiğini kolaylaştırsın,diye anlıyorum.Ben ne hal üzere yaratılmışsam,bana o halin amelleri kolay gelir.Bu yazdıklarımı anlayan ın fıtratında varsa anlamak anlar,fıtratında yoksa anlamak,....Şayet alın yazısında SAİD yazılmışsa ölümü tatmadan önce,alın yazısı tecelli eder,Saadet ehli amelleri işler,Cennet e gider.Allah(cc) o sebepleri elbette ki yaratır.Bu sebepler ya ilim yollu olur, yada Allah(cc) AŞK yollu olur,yada SAF kalplilik yoluyla olur,diye biliyorum.Bilmediğim daha ne yollar vardı elbette...Allah(cc) bilir..Allah(cc) a emanet olun...Hoşça kalın...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
....önemli olan , oluşan olay ve hadiseler değil!. -Olaylara karşı , bizim gösterdiğimiz tepkimiz ve yaklaşım şeklimizdir.. Bu anlatım ,sıradan birinin anlatımı değil elbette..Anlamak ve anladığmızı yaşamımıza uygulamak ta çaba ve gayret ister..Ben ,iki gün önce bir olay yaşadım; Verdiğim tepki ve yaklaşım şeklim ile karşımdaki şaşırdı._(-Sen böyle değildin,noldu sana?..) dedi.Cevabım şu oldu._(Önceden ,tasavvufu Şuurumda yaşıyordum,ezber yollu,şimdi Zahirdede yaşıyorum amel yollu..Bu sonuçtan eşim çok mutlu oldu..).Allah(cc) vesile olanlardan razı olsun.Bu tür bilimsel lisanla yazılan bilgilerin devamını dilerim..Çünkü çok fayda gördüm..Hele ilim Fîsebilillâh olusa...Öğrenmek te çok kolay oluyor..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakiki imanı elde eden insanda, dünyaya ve insana, eşya ve hadiselere ve karşılaşacağı her probleme karşı bakışında ve yaklaşımlarında olumlu ve imani oldugu icin fazla tepki gostermez Elhamdullilah..hersey gecici oldugu gibi buda gecer Ya Hu..deyip Allemlerin Rabbi olan Allah cc. teslim olur tevekkul ederiz Elhamdullilah..
Sizdeki bu guzel gelisim ve degisiminize esinizinde sevinmesine sevindim..
Allah cc.cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun ins.
ama su kadarini gordum ki iman insani insan-i kamil yapar..
Elhamdullilah..Allahu Ekber Kebira....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Her gelen bilgi insanın aklını yeniden şekillendirir...
Önemsiz gibi görünen küçücük bir bilgi bile insan zihninde kendine bir yer ayırır...
Etraftaki diğer bilgiler bu minik bilgiye yer açarlar, yeni gelen bilginin yerleşimine göre yer değiştirirler...
yani yeni faydali bilgi diger bilgileride etkiler, ve gelistirir..
Tasavvufcu degilim sadece insan ve ruh konusunda hamd olsun bilgi ve tecrubelerim var.. aslinda yazacak paylasacak bir cok bilgi,tecrube, deneyimlerim var..

Bilgiler birbirleriyle ilişki içerisindedirler; birbirlerine göre konumlanırlar.ayni kainatta her sey ic ice Asuk un masuk icinde Can icinde Canan oldugu gibi birbirini etkiler..

Zaten her bilgi bir bütün içinde anlam kazanır.
İnsan aklındaki bilgiler ve bilgilerin birbirlerine göre dizilişlerinin insana sağladığı bakış açısıni da etkiler..
aynen sizin Zahirde yaşadiginizi simdi icraat ve amelde uyguladiginiz gibi...

mesela afrika,Somali den alip getirdigim bi col cocugunu egitim sirasinda akil ve idrakinin gelismesi muhtesem bir bilginin kisi uzerindeki kisisel gelisimin ispatini anlatir..
demekki her akil beyin, idrak asagi yukari ayni kapasitede dir.. gelisimini sagliyan ilim, bilgi ve egitim olan Allah-in yuce ilmi dir..
ins. anlatabilmisimdir selamet ile Hayra kalin efendim...

Üst Alt