• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Kendimi münafık hissediyorum.Bu durumdan nasıl kurtulurum?

Turkuaz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
ÇOK ZOR DURUMDAYIM LÜTFEN YARDIM EDİN!!!
Ben bundan 8 yıl önce sorularlaislamiyet sitesine burçlara bakmak caiz midir diye soru sormuştum.Onlar burçlara bakmak haram değildir diye başlayan bir yazı yazmışlar cevap olarak sonunda da inanmak insanı mesul eder yazmışlar ama baştaki haram değildir yazısını görünce bende fal olduğunu,insanı küfre sokacağını bilmeden burç falı yazılarına baktım(fal olduğunu bilmeden) ve maalesef yazılanlara inandım.Sonra bunun fal olduğunu tevbe etmem gerektiğini öğrendim hemen tevbe ettim.Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen kalbime nasıl doğru çıktı gibi düşünceler geliyor.Kendimi münafık hissediyorum ve bu şekilde ölmekten korkuyorum.İçim hiç rahat etmiyor.Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Tevbe istiğfar edip aynı hatayı birdaha yapmazsan Allah c.c nün affını umabilirsin. Rabbimizin tevbe kapısı açıktır ve pişman olanları affedeceğini bildirmiştir. Bu düşünceyle ve gereğini yaparak sıkıntından kurtulabilirsin. Namaz, dua ve zikir devamlı olmak şartıyla olumsuz düşüncelerini Allah c.c nün izniyle yok eder.

Turkuaz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Tevbe istiğfar edip aynı hatayı birdaha yapmazsan Allah c.c nün affını umabilirsin. Rabbimizin tevbe kapısı açıktır ve pişman olanları affedeceğini bildirmiştir. Bu düşünceyle ve gereğini yaparak sıkıntından kurtulabilirsin. Namaz, dua ve zikir devamlı olmak şartıyla olumsuz düşüncelerini Allah c.c nün izniyle yok eder.
Yalnız şöyle bir durum var.Mesela internette falan nasıl tevbe edilir gibi yazılara bakarken bir anlık gafletle yorum yazanların yorumunu da okuyorum falcıya gittim şöyle dedi diye.Zaten tamamını okumadan kapatıyorum.Maalesef tv kanallarında dahi bu astrolojiyi görüyorum.Görünce hemen kanalı değiştiriyorum ama maalesef istemeden de olsa yazıları okumuş oluyorum.Ancak kesinlikle tevbe ettikten sonra 1 kere bile ne astrolojiye ne de başka fala hiç bakmadım.Bundan sonra ömrüm boyunca bakmam da.Ancak belirttiğim durumdan dolayı tevbem bozulmuş oluyor mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aynı hataları tekrar bilerek isteyerek yapmazsan tövben bozulmaz. İstem dışı yaparsan, her vicdanını rahatsız eden durumda tekrar tövbe et.

Turkuaz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aklıma takılan 2 soru var:

1)Kuran'da Allah, şirki asla bağışlamaz, ondan başkasını dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan büsbütün sapıtmıştır.(Nisa 116)
Ben istemeden de olsa şirk günahını işlediğimden dolayı bağışlanmayacak mıyım?

2)Tevbe ettim astrolojiden.Ancak aklıma nasıl doğru çıktı gibi düşünceler geliyor.Bu durumdan dolayı kendimi münafık gibi hissediyorum.Çünkü münafık iman etmediği halde dışarıdan kendimi müslüman gösteren kişidir.Tevbe edince aklıma gelen bu düşüncelerden dolayı sorumlu olur muyum?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Vesvese düşüncelere sık sık gelebilir. O düşüncelere aldanmamak lazım. Vesvese halinde kaldığı sürece, yani gelip geçici düşüncelerden sorumluluk olmaz.

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Cennet ehli ve cehennem ehli insan vardır. Bu konudaki hadisleri oku yararlı olur. Cennet ehli eli sonu cennete, cehennem ehli ise en sonunda cehenneme giriyor. Ameller doğru yolu bulmak için. Allah dilediğini doğru yola iletir, dilediğini saptırır bunun içinde elden bir şey gelmez. Çok evhamlı olmamak gerekli ve takıntılardan kurtulmak gerekli.

Üst Alt