Karaali Kaplıcası - Şanlıurfa

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Karaali Kaplıcası dinler tarihi ve inanç turizmi bakımından dünya kültüründe de önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa ilinde bulunmaktadır. Karaali Kaplıcası’na giderek sadece kaplıcada şifa bulmakla kalmayıp ören yerlerini, Balıklı Gölü, eşsiz doğal güzellikleri de görerek unutulmaz bir tatil de yapmış olacaksınız. Şanlıurfa “Peygamberler Şehri” ve tarihi mimari dokusu ile “Müze Şehir” olarak da bilinmektedir.

Karaali Kaplıcası, sulama kuyusu açmak isteyen bir çiftçi tarafından Karaali köyünde birkaç yıl önce sondaj çalışması sırasında gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunun üzerine ruhsat alınmış ve kaplıca alanı geliştirilmiştir. Üç yıldızlı bir kaplıca oteli ve daha sonra apart otel yapılmıştır.

Yeri : Karaali Kaplıcası, Harran Ovası üzerinde Şanlıurfa ilinin merkeze bağlı Karaali Köyünde bulunmaktadır. Kaplıcanın Şanlıurfa il merkezine uzaklığı 45 km’dir.

Ulaşım : Karaali Kaplıcası’na gitmek için eğer kara yolunu seçiyorsanız Gaziantep-Mardin yolundan gitmelisiniz.Eğer hava yolunu tercih ediyorsanız Şanlıurfa’da bulunan havaalanını kullanabilirsiniz.

Suyun Özellikleri : Karaali Kaplıcası’nın suyu

Suyun Sıcaklığı : 49–55 ºC‘dir.

Kimyasal özellikleri bakımından: Kükürt, flüorür ve mineral maddeler içermektedir.

Toplam Mineralizasyonu : 572,847 mg/Lt.

Karaali Kaplıcası’nın Faydaları

*Romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde yararlanılır.

*Ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılır.
 
Üst Alt