Kadir Gecesinde Peygamberimizin Ettiği Güzel Dua,Kadir gecesi edilecek

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
dua_ibadet_zikir_10.jpg

KADİR GECESİ PEYGAMBERİMİZİN ETTİĞİ ÖZEL DUA...

Hazreti Muhammed Kadir Gecesi için şöyle demiştir;

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir
Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”

EDİLMESİ GEREKEN DUA

Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :

-Dedim ki: Ya Rasulallah, Kadir
Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.
(Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kadir Gecesinde Yapılan Dualar
Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi"dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Peygamberimize Ramazan ayı içinde Kadir Gecesinde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslâm güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir Gecesi'ne büyük bir şeref vermiş, üstün bir değer kazandırmıştır.

Resulullah Aleyhissalâtü Vesselâm Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbü’lafve fa’fü annî Allah’ım! Sen affedicisin, kerem sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, dersin’ buyurdu. Ayrıca gecede Kur’ân’a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur’ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur’ân’a muhatap etmeli. Kur’ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı. Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır.

Kadir gecesinde bir tesbih (Sübhanallah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü ekber) söylemek yedi yüz bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Kadr Suresi Bismillâhirrahmânirrâhîm. İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr. Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfişehr. Tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim, min külli emr. Selâmün, hiye hattâ medle’ılfecr. Anlamı Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla. Şüphesiz biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve ruh, Rabbi’nin izni ile her iş için o gece iner. O, tan yeri ağırana dek esenliktir.

Kadir Gecesi Çekilmesi Gereken Tesbihler
Hz Aişe (r.a) buyurdu ki: Ya Resullulah (S.A.V.) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim. Oda şöyle buyurdu; "Allahümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni Anlamı: Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet. (Tirmizi) Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur. Lailahe illallah Kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde Allah Tealanın mağfiretine nail olur. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur. (Et-tuhfetül marziyye) Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim. Allah Teala yapılan bütün ibadetlerimizi kabul etsin mübarek gecenin hürmetine Ümmet-i Muhammedi affetsin, kendine layık kul habibine layık ümmet eylesin, bu gece için verilen müjdelere bizleri de nail eylesin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.
(Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından merhametinden iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut huzur
ve müjde gecesidir Kadir geceniz hayırlı olsun..Tüm Dünya Müslümanlarının Kadir Gecesi mübarek olsun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Konsun yine pervazlara güvercinler, hu hulara karışsın aminler,mübarek akşamdır, gelin ey Fatihalar, Yasinler..

cglaa16

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bin aydan hayirli kadir gecemiz mubarek olsun.. Rabbim bizleri affedilenlerden olmayi nasip etsin.. Dualarimiz kabul olsun insallah.. Ramazanin sonuna geliyoruz Rabbim seneyede ramazana ulasmayi nasip etsin insallah..

Esra1992

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahım günahlarımızı bagıslasın, Allahım bizleri affetsin.. :( Dualarımızı hayırlısı ise kabul buyursun..

Üst Alt