Kadir Gecesinde Neler Yapmaliyiz,KADİR GECESİ YAPILMASI GEREKENLER

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
duaedencocuk.jpg

Kadir Gecesinde Neler Yapmaliyiz?
Kadirgecesini, namaz kılarak, Kuran-i Kerim okuyarak, tövbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: Kadirgecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kuran okuyup sonra dua etmek daha güzeldir demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

Hz. Aise (r.ah) söyle anlatiyor: Ey ALLAHin Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum. Resulüllah (s.a.v):

ALLAHümme inneke afüvvün tühibbül-afve fafu annî (ALLAHim sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet) diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Bu gecenin öyle bir ani vardir ki o anda yapilan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli ani yakalamak için gecenin bütününü tövbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu da kişinin imanını tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azindan teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

Bu, bin aydan hayırlı oldugu bildirilen gecede insanlık alemini huzura kavuşturmak için gerekli olan esaslar indirilmiştir. Namaz, zikir, tesbih, Kuran okumak gibi bedeni ibadetlerimiz yanında düşünce ile ibadet olarak isimlendirdiğimiz tefekkürü insanlığın amacı nedir? olgun insan olma mertebesine nasıl ulaşabiliriz? Nasıl insanlığa daha iyi hizmet edip, daha çok sevgi sunabiliriz? şeklindeki odak noktaları ile güçlendirelim.

Unutmayalim ki; özellikle bu gecede Tevvab olan ALLAH tövbelerimizi kabul edecektir. Bizlere bir ikram olarak sunulan bu kutsal Kadir gecesinde dualarımızdan insanlığın huzuru, sevgi ve kardesligin saglanmasi ve devami için bizlere daha fazla güç, iman vermesi için yakaralım. Yalniz kendi sevdigimiz insanların değil, bütün insanların sevgiye layık olduğunu anımsayarak sevgide sağlam ve cömert bir ruha sahip olmak için de yardım dileyelim. Rahman ve Rahim ALLAHın adıyla, hepimize hayırlı kandiller diliyoruz.
NİHAT HATİPOĞLU'NUN ANLATIMI İLE KADİR GECESİ

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
AYLARIN SULTANI RAMAZAN AYI..GÜNLERİN SULTANI CUMA GÜNÜGECELERİN SULTANI KADİR GECESİ..
TÜM İSLAM ALEMİNE MUBAREK OLSUN.
Allaha kul olmak büyük sermaye ..Mevladan bizlere güzel hediye ..Bin aydan hayırlı Kadir gecesi
Ne olur kardeşim nefsine dikkat !!Şeytana uymazsan edersin rahat
Bu gece verilir sevaplar kat kat ..Bin aydan hayırlı kadir gecesi Selam ve Dua ile...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kadir Gecesinde Neler Yapmaliyiz?

Kadir gecesini namaz kılarak Kur’an-i Kerim okuyarak tövbe istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi VI 313).

Hz. Aise (r.ah) söyle anlatiyor: “Ey ALLAH’in Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum. Resulüllah (s.a.v):

“ALLAHümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî (ALLAH’im sen çok affedicisin affi seversin beni affet)” diye dua et buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi VI 314).

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kadir Gecesi Yapılacak Dua

“Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afve fa’fu annî.”

Anlamı:
“Allah’ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet.” (Tirmizi, Daavat, 12)

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Elhamdülillah ben sabah ve akşam namazlarından sonra vird edindiğim bir dua ,bu dua inşallah Rabbül alemin tövbe istiğfarımızı kabul eder.Affedilen kulları arasına ulaştırır bizleri...
“Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afve fa’fu annî.”

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kadir Gecesi Yapılacak Duâ
"Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afve fa'fu annî."
Anlamı:
"Allah'ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet." (Tirmizi, Daavat, 12)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kadir Geceniz mübarek olsun
kadir-gecesi-tebrik-crop.jpg

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kadir geceniz mübarek olsun! Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. Hayırlı Kandiller.

Üst Alt