Kadın erkek karışık oturmak

H

Hatice H.

Kayıtsız
Misafir
Merhaba, kadın erkek karışık oturmak, kadın-erkek aynı odada bulunmak veya birlikte aynı sofrada yemek caiz midir?
27 yaşında bayanım. Eşimin işi gereği, arkadaşlarını ve onların eşlerini evimde ağırlıyorum. Bazen yemeğe geliyorlar bazen çaya. Bizde eşimle aynı şekilde onlara yemeğe veya oturmaya gidiyoruz. Böyle ortamlarda kadın erkek karışık oturmak zorunda kalıyoruz. Ben eşime bu şeklide kadınlı erkekli karışık oturup sohbet etmenin doğru olmadığını söylüyorum, ben ailemden böyle gördüm. Ama eşim, iş arkadaşlarımı dışlayamam, görüşmemiz gerek diyor. Ben de ayrı odalarda oturalım, erkekler erkekler, kadınlar da kendi aralarında servis yapsınlar, oturup konuşsunlar diyorum. Sen delirdin mi böyle birşeyi nasıl söylerim arkadaşlarıma diyor. Benim içim hiç rahat değil, kavga-gürültü olması diye de fazla itiraz edemiyorum. Bu konuda Ayet ve Hadisler var mıdır? Ayrıca ne yapılabilir fikri olan var mı acaba!

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması caizdir.
Doğru, bir çok Hoca değil diyebilir, yalnız bunu onaylayacak bir şey yok. Kadın ve erkek, iş gibi misafir gibi ortamlarda bir arada bulunabilir.
Kadın Mahrem ise caiz, değilse caiz değildir.

H

Hatice H.

Kayıtsız
Misafir
Kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması caizdir.
Doğru, bir çok Hoca değil diye bilir, yalnız bunu onaylayacak bir şey yok. Kadın ve erkek, iş gibi misafir gibi ortamlarda bir arada bulunabilir.
Kadın Mahrem ise caiz, değilse caiz değildir.
Tam anlayamadım, eşimin iş arkadaşları ile aynı ortamda bulunmam, sofraya oturmam, sohbet v.s caiz mi değil mi? onu soruyorum
Sonuçta yabancı kişiler? Yakın akraba v.s değil!

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Tam anlayamadım, eşimin iş arkadaşları ile aynı ortamda bulunmam, sofraya oturmam, sohbet v.s caiz mi değil mi? onu soruyorum
Sonuçta yabancı kişiler? Yakın akraba v.s değil!
Kardeşim, yabancılar ile aynı ortamda buluna bilirsin, yalnız şartlar vardır.
1.O sırada evde olan yabancı erkeğe bakmayacaksın.
2.Yabancı erkek ile tek başına bulunmayacaksın.

Bu 2 sine amel ederek aynı ortamda buluna bilirsin.

H

Hatice H.

Kayıtsız
Misafir
Kardeşim, yabancılar ile aynı ortamda buluna bilirsin, yalnız şartlar vardır.
1.O sırada evde olan yabancı erkeğe bakmayacaksın.
2.Yabancı erkek ile tek başına bulunmayacaksın.

Bu 2 sine amel ederek aynı ortamda buluna bilirsin.
İyide hocam aynı ortamda oturup kalkarken, konuşurken veya yemek servis yaparken, birşeyler ikram ederken nasıl olacak da bakmayacaksın. Bunun mümkün olmadığı çok açık. Bununla ilgili Ayet veya Hadisler var mı? Çünkü bişey caiz olunca onun şartı da imkan dahilinde olmalı. Kocamın arkadaşları, bir arada bulundun mu ister istemez bakma-konuşma v.s oluyor. Aynı mekanda bulunmak caiz diyorsunuz ama caiz olma şartı imkansız!! Olur mu böyle şey?

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
İyide hocam aynı ortamda oturup kalkarken, konuşurken veya yemek servis yaparken, birşeyler ikram ederken nasıl olacak da bakmayacaksın. Bunun mümkün olmadığı çok açık. Bununla ilgili Ayet veya Hadisler var mı? Çünkü bişey caiz olunca onun şartı da imkan dahilinde olmalı. Kocamın arkadaşları, bir arada bulundun mu ister istemez bakma-konuşma v.s oluyor. Aynı mekanda bulunmak caiz diyorsunuz ama caiz olma şartı imkansız!! Olur mu böyle şey?
Bir kadın bir erkek ile aynı ortamda kalamaz, Lakin kadın ve erkek odada yalnız ise kalamaz, "Bir kadın ve bir erkek yalnız kalırsa uçuncusu şeytandır." Diye buyurulmuştur.
Yabancılar misafir gelmiş ise veya iş var ise mumkun ise, yalnız başına yapmalısın işi ki, Yabancı erkek gelince sorun oluyor.
Aksi halde, yabancı misafir vs. gelmesi dinen caizdir. Bir kadın, bir erkeğe bakabilir, yalnız gözleri kayar ise bakabilir.
Zaten buyurulmuştur, 1 kez bakarsın 2-cisi haramdır.

Üst Alt