Kader mi tercih mi?

Tesettür1

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kader mi kendi tercihim mi? Kader mi tercih mi?
Herkese selamlar, ben tesadüfen buldum burayı ve sıkıntımı paylaşmak istedim. Evliyim ve 2 çocuğum var Allah bağışlarsa. 7 yıl oldu evleneli ve bu 2.evliligim. O kadar ince eleyip sık dokudum ki iyi bi evliligim olsun diye. Bu eşimle arkadaş vasıtasıyla tanıştık ve ben başka arkadaşı istihareye yatırdim. Sonuç hayırsız çıktı! ! Ben artık gorusmedim, derken yine görüştük ve evlendim. O kadar mutsuzum ki artık ben ben olmaktan çıktım bazen deliriyorum saniyorum. Eşim aslında kötü değil ama o kadar mizmiz o kadar aldirmaz ki yani anlatamam!! Bir işi var şükür ama maddi olarak çok sikintidayiz, ne gezme, ne bi alışveriş yani hiç bir luksumuz yok, aybasina borç harç çıkıyoruz ve bu da beni bunaltiyor. Hep benim ailem destek oluyor, ailem dediyesem kardeşlerim var Allah razı olsun onlar. Yoksa ne anadan ne de babadan yana arkamda hiç kimse olmadı ve ben yaşlandıkça yani yaşım ilerledikçe ben olmaktan çıkıyorum, mutsuzlugum yüzünden çocuklarıma bile tahammulum kalmadı. Eşimi sevmiyorum Allah affettsin olup gitse hiç uzulmiyecem o kadar bunaldım yani. Benim kardeslerimin desteği altinda ben ezilip buzulurken eşim gayet normal ne var bunda diyor. Üstelik eşimin ablasinin durumu çok daha iyi, hiç aramaz bile. Neyse ne yazacaktım neler yazdım. Psikoljim altüst, dua edin lütfen bana. Şimdi istiharede hayırsız çıktı ama ben evlendim ya, bu kader mi ben mi yaptım? Yıllardır bunu birine anlatıp sormak istiyordum. İsyan da ediyorum kendime de sayıyorum ne yaptim niye ki o zamanlar bile hep içim sıkılırdi. Neden yaptım bilmiyorum lütfen bana bi cevap verin. Kusura bakmayın çocuklarla anca yazabildim siz toparlayin artik.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim.
Hayrı ve şerri ve her şeyi yaratan Allah'tır. Allah dilemezse, hayra veya şerre izin vermezse biz dileyemeyiz ve yapamayız. Yaprağı dahi Allah kımıldattığına göre cinayeti de, kurtarışı da Allah yaratmazsa kimse yapamaz. Allah hem genetik gibi zorunlu ve değiştirilemez planlar ve mecburi takdirler yaratır. Hem de hayır ve şer seçenekleri yaratır ve kullarını bu seçenekler arasında serbest bırakmaya imtihan müddetince söz vermiştir. Kul depremin altında kalmak gibi bir zorunlu kader yaşayabileceği gibi, Allah'ın kendisine nasip edeceği bir dizi eş adayı arasından arzuladığı seçmek gibi iradi bir kader de yaşar.

Aklı kullandığınızda şunu kolayca anlıyorsunuz: Kişinin kolunu kuş kanadına dönüştürememesi, kadın veya erkek olarak doğması zorunlu kaderdir; ama çay içmesi, pencereden atlaması seçimine bağlı kaderdir. Evlilik teklifine evet demesi de, iffetini koruması da, bir ahlaksızı veya ahlaklıyı eş olarak seçmesi de tamamen, Allah'ın duruma göre nasip ettiği seçenekler arasından kendi tercihidir. Tercihinden sorumlu olduğundan, tercihinin bedelini hem dünyada ve hem de ahirette çekecektir.

Kişi kendi seçtiğinden sorumlu, Allah'ın genetik olarak ona zorla yaptırdığından sorumsuzdur. Yani elinde olmayan nedenlerle yaptığından "sindirim sisteminin çalışması gibi" ne sevap ve ne de günah kazanır. Evlilik de bu bütünlüğün içerisindedir. Kişi kötü ahlakını bildiği bir kişi ile evlenirse bunu ona asla Allah dayatmaz bu kendi seçimidir. Ahlaklı, hayırlı birisini seçerse bu kendi tercihini Allah'ın ona nasip etmesiyle, arzuladığına onu kavuşturmasıyladır. Allah kader içerisindeki rolümüzü, Allah'ın lütfundan nasibimizi aramamızı emrederek belirtmiştir. Kur'an'a göre görevimiz budur. Yani Allah hayırdan ve şerden seçenekler yaratmıştır. Biz de duamızla ve çabamızla o seçenekler arasından hayırlı bildiğimizi elde etmeye çalışacağız. Bütün hayatımız boyunca yapmamız gereken budur.

Sonuç olarak sizin durumunuza uyarlarsak, yaptığınız seçim sizin kendi iradeniz sonucudur diyebiliriz.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Buna daha üzüldüm..Bu kadar isyan et günahkar ol üstelik sebebi de benim kararım, kendimden nefret ediyorum. Allahım ben zulmettim kendime sen yardım et bana napıyım ben simdi.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Namaz ve zikir her sıkıntı ve üzüntünün ilacıdır.

Üst Alt