İstiharede kalbime gelenler

S

_serpil_

Kayıtsız
Misafir
bir işin hayırlı olup olmayacağını sezebilmek için istihare namazı kılıyorum 2 gündür. İki günde de kalbim bu işe karşı isteksizleşti. Rüya görüyorum ama tam olarak hatırlamıyorum rüyalarımı. Zaten aklımdaki işle ilgili değil hatırladığım kadarıyla, herhangi bir renk de görmedim, kalbimdeki bu hissi Rabbimin bir mesajı olarak algılayabilir miyim? yoksa 7 gün boyunca istihareye yatmaya devam mı edeyim? sürdürmek istemiyorum çünkü Rabbimin bana hissettirdiği şeyi kabul etmeyip İstediğim yönde bir işaret almayı umuyor olmak istemiyorum. Bana bu konudqa yardımcı olun lütfen ne yapsam daha doğru olur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
bir işin hayırlı olup olmayacağını sezebilmek için istihare namazı kılıyorum 2 gündür.iki günde de kalbim bu işe karşı isteksizleşti.rüya görüyorum ama tam olarak hatırlamıyorum rüyalarımı.zaten aklımdaki işle ilgili değil hatırladığım kadarıyla.herhangi bir renk de görmedim.kalbimdeki bu hissi Rabbimin bir mesajı olarak algılayabilir miyim? yoksa 7 gün boyunca istihareye yatmaya devam mı edeyim? sürdürmek istemiyorum çünkü Rabbimin bana hissettirdiği şeyi kabul etmeyip istediğim yönde bir işaret almayı umuyor olmak istemiyorum.bana bu konudqa yardımcı olun lütfen ne yapsam daha doğru olur?

Kardeşim istihare hayır dilemektir biliyorsunuz. Fakat istiharenin hiç bir bağlayıcılığı yoktur. Hatta rüyada görmüş olduğunuzla amel etmek gibi bir zorunlulukta yoktur. Rüyanızda çok açık ve net bir işaret bile görseniz bununla amel etmeyebilirsiniz. Yani Allah c.c nün size hissettirdiğini kabul etmeme gibi bir endişeye kapılmayın. Dilerseniz siz istediğiniz yönde hareket edebilirsiniz. Çünkü istihare ibadet değildir, vacip değildir, farz hiç değildir. Sadece tavsiye edilmiştir. O nedenle rahat olun ve içinizden geldiği şekliyle hareket edin. Devam etmek isterseniz devam edebilirsiniz. içinizden gelmiyorsa bırakın devam etmeyin. İstihare sadece işin en son bölümüdür, siz karar vereceğiniz iş hakkında elinizden gelen bütün çabayı sarfederek, gerekli bütün araştırmaları, istişareleri yapmalısınız. Bu konuda Gönül sızım hocamızın da size yazacakları olabilir. Konuyu görürse fikirlerini yazar sanırım.

_serpil_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
cevabınız için teşekkür ederim söylediklerinizi dikkate alacağım :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli Aksamlar kardesim.. Sorunuzu simdi gordum..
Herkesin bir ilgi alani vardir..Benim ki de Metafizik Ötesi ve Araştırmalar ,insan,Ruh ve ruyalar Alemidir...
Bu konuda en az 20 senelik ilmi ,arastirmam ve bu konuya yakin insan Ruh ve sagligi konusunda Tahsilim olmustur..
Yani ruyalarin dillini Allah-in lutfu ile bilincalti insani hipnotizm eder okuyup anlarsiniz ya ben de oyle okuyabiliyorum desem dogru olur mu acaba..
Dun gece gec vakitlerde Forumda 18 yasinda genc bir kardesimiz bir ruya sormustu.. ruyada Cinlerim vardi.. konusu idi..
simdi her bilgiyi de her yas ve farkli mekan, makam, mevki idrak kapasitesinde olan genc kardeslerime ruyalarini tam olarak yorumliyamiyorum.. cunku anliyamazlar.. temel bir bilgi birikimleri yok.. ve Ben de Bu sabah kalktigimda Foruma Gayi ve cinler ve insan hakkinda bir cook konuyu bir anda eklemistim..
Yani her actigim konun ardinda bir sebep ve hikaye vardir...
Simdi Sizin sorunuza gelelim...
Bilirsiniz ruyalar farkli bir mekanda olusan daha cok his ile algilanan olaylardir..
mesela korku, kacmak, mutlu ,asik olmak,,heyecanlanmak, ucmak...gibi...
İnsanın dış dünyaya açılan göz- kulak gibi duyuları yanında gayba ve geleceğe bakan bazı latifeleri vardır. Bunlardan biri eskilerin “hiss-i kable’l– vuku’” dedikleri önsezidir.

Maddi olan elimizle önümüzdeki eşyaya uzanırız ama yarı nurani ve şeffaf olan gözümüzle elimizin uzanamadığı yerleri seyrederiz. Önsezi ile de duvarın ötesine hatta bazen zamanın ötesine uzanabilir meydana gelmeye hazırlanan olayları az- çok sezebiliriz.
Önsezi hayvanlarda da bulunur. Mesela deprem öncesinde hayvanların garip sesler çıkardıkları kedi-köpek gibi insana komşu olan hayvanların şehirden uzaklara kaçtıkları tecrübelerle sabittir.
İnsan ise önsezi ile kendine doğru gelmekte olan birini sezebilir hatta farkına varmadan ondan bahsetmeye başlar. O geldiğinde de “iyi adam lafının üzerine gelirmiş biz de tam senden bahsediyorduk” der.

Keza bazı üzücü veya sevindirici olaylar olmadan önce insan önsezisiyle bunları hisseder bunlar onun kalbine bir sıkıntı veya bir neşe olarak yansır...
yani hisleriniz ruhtan gelir..

Nasıl ki yağmur yağmadan önce onun alametleri gelir bu alametlerden hareketle onun geleceği hissedilir. Benzeri bir şekilde insanın başına gelen önemli olaylar öncesinde bunların öncüleri insanı etkiler. Önsezisi kuvvetli olanlar romatizmalı kimselerin bir gün önceden yağmuru hissetmeleri gibi olayın etki alanına girerler olacakları az veya çok sezerler.

Denizde gördüğümüz duman görmediğimiz gemiye delalet eder demiryolundaki titreşim gelen trene alamet olur. Onun gibi kalp ve ruha yansıyan bazı hüzün veya sevinç dalgaları üzücü ve sevindirici olayların habercileri öncüleridir. Hassas ruhlu zatlar böyle hallerde “şöyle olacak” şeklinde bazı haberler verebilirler.

Ancak önsezi ile hissedilen bu haller çok net olmayabilir. İnsan bir şeyler hissetmekle beraber ayrıntıları bilemez. Ve insanın önsezisi her zaman aynı duyarlılıkta olmaz. Bazen günler sonrasına uzanırken bazen burnunun ucunu bile göremez.

_serpil_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
haklısınız.ben o kadar çok mesaj odaklı düşündüm ki hissettiğim ve gördüğüm her şeyi bir mesajmış gibi algılamış da olabilirim.önsezi de olabilir tabi bu... yorumunuz için teşekkür ederim Allah razı olsun

Üst Alt