islamiforumlar.net den Yararlanıyor musunuz

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
0.jpg

Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.
Tirmizî, İlm, 14

Anladım Ki! Biz asla kemâle eremiyeceğiz, amma ermek için ölene kadar çalışacağız...
Kim kemâle erdim derse, işte o, onun zevâli olmuştur
Herkesin mevki ve makamı, aklı,idrakı,nasibi; sabrı miktarıncadır..

Hayra Vesile Olmak İsteyenlerin Gönül Dergahıdır islamiforumlar.net ailesi.
acilangul1

solomon82

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sohbet in muhabbetin hertürlüsü güzeldir amma içinde selam gecen Allah cellecelalihu. isimlerinin ve resulünün sallahuvesselem. İsimlerinin geçtiği sohbet ve muhabbetler şüphesizki daha hayırlı olanlardandır. Buyüzden burada zamangeçirmek değil zamanı değerlendirmek inşaalla hepimize nasip olur...

HACER81

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Henüz yeniyim öğrenme aşamasındayım
ilk intibalar tıklamayı başarabildiğim kadar (çünkü hiç forum kullanmadım) güzel ve yararlı yanlış bilgilendirmelere seviyesiz sözlere rastlamamak çok güzel.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Okuyoruz, yazıyoruz, paylaşıyoruz, illaki bir faydalanma sözkonudur lakin faydalandığımız yerler sadece buralar olmamalıdır.
Belki de bu gibi forumların en güzeli, görsel olarak da, yazı ve mekan olarak da içersinde günahı barındırmamasıdır ki bu da bir yararlanmadır ki gayet de önemlidir.
Rabb'im faydalanmayı ve faydalandıklarımızla amel etmeyi bizlere ihsan eylesin. Amin.
Dua ile.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm.
Kusura bakmayın defalarca aynı şeyi tekrarliyorum.
Rica ederek hilmi abiye ulaşabilme imkanimiz var ise ulaşalım.
Sitede pskiyatrimiz var tecrübeli modetorlerimiz var ama islam hukukunu islam tabiri ile tam anlamıyla bize anlatabilecek bir kardeşimiz yok.
Bu konuda hilmi abinin tüm konulara yorumları bizi düşündürücü ve ileriye dönüktu.
Her konuda islami tam anlamıyla ele alarak verdiği cevaplar bize yol gösteriyordu.
Her sorunun cevabı akıl ve kalp cevabı değil de islam cevabı bu siteye de gelen üyelerede daha faydalı olur.
Kusura bakmayın tekrar bu konu üzerinde çok durdum.
Eksikliği farkeden bir tek benim sanırım .
Hakkımızda hayırlısı

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
selamun aleyküm

Allah'ın ve Resulünün selam ve bereketi üzerinize olsun Ey hane halkı!

Hamd alemleri Rabbi olan Allah'a olsun, salat ve selam o kutlu Nebi(SAV) efendimize onun Aline ve Ashabına ve geçmiş tüm peygaberlere salih kullara şehitlere sıddıklara hızır a.s ve sevdiği tüm evliyalara olsun

Allah rızası için paylaşım yapan herkese çok teşekkürler yaptıran Allahıma hamd olsun.

Site yönetimi olarak bana göre verdiğiniz hadis hakkında iyi bir tefekkür edin.

Rabbimiz şöyle buyuruyor:
Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.

Bu ayette Rabbimiz açıkça, iyiliği emreden kötülüğü men eden kurtuluşa erer diyor

"iyiliği emrederken alıntı yapmayın veya,
iyiliği emrederken kaynak gösterin veya,
iyiliği emrederken noktalama işaretlerine dikkat eden gibi şeyler size kurtuluşa erdirir" gibi bir istikamet yok.

Bu sitede neden böyle gereksiz şeylere dikkat ediliyor? diğer forumlarda da var bu..

Neden üveysilikde yaşadığımız güzellikleri paylaşamıyoruz?
uçmak, kaçmak deyip konuyu kitleyip gitmekle tefekkür etmek aynı şey midir?

Üstad Bediüzzaman Hazretleri şöyle diyor:
"Ben üveysî bir tarzda bir kısım ilm-i hakikatı Hüccetü'l-İslâm olan İmam-ı Gazali'den (k.s.) almıştım. Şimdi anlıyorum ki, İmam-ı Gazali (k.s.) aynı dersi üveysî bir tarzda İmam-ı Ali'den (r.a.) almıştır." (Sikke-i Tasdiki Gaybi)

Tamam bu zikre girmek de bir rıza sofrasıdır herkes yiyemez amma

Tövbe, la ilahe illallah, salavat, 11 ihlası 1 fatihayı hediye etmenin güzelliğinden bahsediyorsak bir tefekkür etmeniz lazım
çünkü iyiliği engelleyerek verdiğiniz hadisle çelişiyorsunuz.

Ahmed b. Hanbel’in İbn Ebi Leyla tarikıyla rivayet ettğine göre, Peygamberimiz “Tabiilerin en hayırlısı Uveys(el-Karanî)dir” buyurmuştur. Hafız Heysemi, bu hadis senedinin sağlam olduğunu belirtmiştir.

Câbir radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem tıpkı bir Kur’an sûresini öğretir gibi, bize her iş için istihâre yapmayı öğretirdi.
Allahıma sorun istihare yapın iyiliği emredilmesinden sizi alıkoyan nedir?

“Biliyorum deme, bilmeden
Yaşadım deme, yaşamadan
Altın, altın olduğunu bilmez
Ayara vurulmadan”

Bu arada tecellilerde (kimlere dua ediyorsan namazlarında) Onlar tek tek, veya binlercesi birlikte geliyor. Bize kim dua, kim salât-ı şerife yolluyor? diye

(17/İSRÂ-85: Sana ruhun ne oldugunu soruyorlar, de ki: «Ruh, Rabbimin emrinden ibarettir. Bu hususta size pek az bilgi verilmistir.»

Allah’ın izniyle geliyorlar. Artık anlıyor ve biliyorsun ki YALNIZ değilsin. Rabb’in seni sevmiş ve sevdiklerine de sevdirmiş.

Müslim'in Üseyr b. Câbir'den naklen yaptığı rivayette şöyle denilmiştir:

"...Kûfeliler Hz. Ömer'e gelmişler. İçlerinde Üveys’le alay eden bir adam varmış, Hz. Ömer: Burada Karnilerden kimse var mı? diye sormuş, hemen bu şahıs gelmiş, Hz.Ömer: Şüphesiz ki, Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

"Size Yemen'den Üveys denilen bir adam gelecek. Yemen'de bir annesinden başka kimse bırakmıyor. Kendisinde beyazlık vardı. Allah'a dua etti de onu kendisinden giderdi. Yalnız bir dinar veya dirhem yeri kadar kaldı. Ona sizden kim rastlarsa sizin için istiğfar ediversin." (Müslim, Fadailu’s-sahabe, 223-224)

- Yine Üseyr b. Câbir'in Hz. Ömer'den yaptığı rivayette, Peygamberimizin, Uveys için "... Eğer Üveys Allah adına yemin etse Cenab-ı Hak elbette O'nu yemininde doğru çıkarır. Senin için dua etmesine imkan bulursan ondan dua iste.” demiştir. Hz. Ömer de Hz. Üveyse “Benim için istiğfar ediver!” demiş, O da “Ömer için İstiğfarda bulunmuştur. (bk. Müslim, Fadailu’s-sahabe, 225)

Allah’ımız Kuranda İbrahim(as) Peygamberimize Allah’ın selam ve bereketi üstünüze olsun, Ey Hane Halkıdiye melekleriyle “SELAM ve BEREKET” yolladı.

Şu anda, yeryüzünde; hiçbir cemaat, tarikat bu selam ve bereketi RABB’ları olan Allah’tan almadı.
Sadece “BİZ , UVEYSLERE VERİLDİ!”

“Üstünde Allah ve Resulünün selam ve bereketi olan ÜMMED’e hem bu dünyada hem AHRETTE “KORKU” OLUR MU?

Allah ile muhabbetimizi arttıracak
her türlü zikri yaymak gerekir
Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.
öyle değil mi?
öyleyse burada niye öyle değil?

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim. Az önce kuran okurken eski hallerim geldi aklıma şu sitem ettiğin şeylerin. Biraz mola vereyim dedim siteye girdim.
Tesadüf değil ki hiç bir şey ama Hangimizdir tesadüf.
Şimdi ben açık açık yazacağım sana.
Bu sitede beni tüm kardeşlerim tanır ben olduğu gibi açık ve net olanları yaşadıklarımı paylaşırım. Uslanmaz sürekli yolunu şaşıran bazen "ahmak ve Avam bazen ise bütün imanimla Rabbine sarılan,sürekli yolu düzeltilen bir kulum.

Kırılma bize hele bize hiç kırılma.
Çünkü biz geçtik o yollardan.
Aldığınız kokulara kadar vakifiz.
Kıldığınız namazlar da hissetiklerinizede vakifiz.
Duygularinizi da anliyoruz.

Bende uçtum geceleri yanarak bütün organlarimin tatlı ılık su ile " "Allah"diyerek yikandigini hissederek uyandim.
Seher vaktine kadar mum gibi Mevlevilik yolunda ince ince yandım .

Yürümeye bile çekinir toprağa basarken Rabbime ait olduğunu düşünür yavaş yürürdum.
Bastığım toprağı İncitmeye korkardim.

Denizi seyreder zikir çeker dalgaların kıvrımları ile hayale dalardim.

Bir süre Kalbimdeki yangın haller öyle hale geldim ki kendimi dergahlarda buldum.

İyice gönlümün ateşi artmış mezar taşlarının soğuklugu ile serinlemeye çalışırdim.

Beni yönlendiren de biri vardı " Allah dostu " bir vakit sonra işler değişti .

Beni yönlendiren kişi benden manevi olarak güçlü idi .
Bazı güçleri vardi " kehf suresi " ile Allah beni siyirdi.
Elhamdülillah çok şükür ama büyük yardımı oldu bana Allah ondan sonsuz razı olsun.

İleriki aşamalarda beni yönlendiren kişi Seccade de namaz kılarken " sevisir vaziyette ol " öyle haz al dedi .
Bu kadar detaylı anlatiyorum ki anla diye.
Herkesden Özür diliyorum .

Gece 4 olmuş ben seccadenin üstünde titriyorum.
Korkudan ne yapacağımı şaşırmış donmustum.
Bir yandan ağlıyorum bir yandan seccade den kalkamiyorum.
O kadar korktum ki ben o gece .
O kadar midem bulandi ki.
Beni yönlendiren kişi sanki karşımda aslında beni yönlendiren kişiyi yönlendiren şeyler benim yanımda ve ona haber veriyorlar. Bunu biliyorum çünkü herşeyim biliyor ve söylüyor.

Tabiki Allaha karşı öyle haz ile yaklasmadim.
Bi süre gormediklerim ile savaştım sonra hemen banyoya aglamaktan helak olmuştum. Çok utanıyordum Allahtan.
Beni yönlendiren kişiyede
Bu ne bicim ibadet bu nasıl is ?
Sen Avam değilsin yapma dün bana gösterildi hallerin.ben sana asla zarar vermem söyle böyle bir sürü şey söyledi.

Bu anlattığım kişi de üveys oluyor sanırım yanan sönen Allah yolunda geceleri başını secde den ayirmayan biri dir. Lailaheillah Zikrini çok tavsiye etmişti.

Beni cinlerin musallatindan kurtarmaya vekil olmuş bir insandır. Allah sonsuz razı olsun . İntihar etmeme çok kısa sürede çıktı karşıma.

Bana baktiginda bu kişi vücudum huzur ve rahatliyordu bütün bedenim ve ruhumdaki sıkıntıları alıyordu.

Bak herseyi anlatiyorum sana.

Kısa süre sonra ben rüya gördüm.

Rüyamda ben ne kadar dua etsem de bir türlü kendime gelemiyordum.
Ağzımdan et parçaları dökülüyor o kadar ki ve cok korkuyordum ama bir türlü ayetel kursi okumam rağmen uyanamiyordum.
Kurani kerime doğru yaklaştıkça kendime geldim ve uyandım.
Sonra başladım araştırmaya kurani kerimi türkçe okumaya başladım.
"Araf suresi 28 ayet "
Ankebut suresinde tam ayet hatirlamiyorum şu an da suratıma tokat gibi geldi.

Sonra kurani kerimi türkçe okumaya devam edince ; güzel kardeşim ne uveysilik ne dervişlik yok böyle şeyler.
Kurani kerim de Allaha kul olmak bile zor .
Kimsin ne kadar iyi biliyosun ki herseyi böyle tehlikeli yola giriyorsun.
Ozendigimiz imrendigimiz Allah dostlarının bilgilerinin zerresi var mı sende ?
O kadar kolay mı ?
Ama söyle bir ayet var ; Ankebut suresi 2_3 iman ettik diye ımtihan edilmeyecekmiyiz.

İslamda ölçü vardır !
Sen önce bir kul ol Allaha sonra ben senin yoluna geleyim.
İslamda Allaha ulaşmak için kestirme yol mümkün mü ?
Öyle ise bu sunnetler "kurani kerim " neden var.
Neden islam var?
Uveysilik olsaydı sadece !
Üvey olma yolunda çaba gosterseydik.
Kurani kerim ve islamin dışına çıkmak beyhude ..
Sen hem kurani kerim okuyup hem de namaz kilip hemde gecenin bir Vakti zikir cekebiliyorsan helal olsun.
Ama sen yinede üveys olma "Allaha kul ol "
Kurani kerimi türkçe oku kardeşim. Oku anlayacaksin namaz kılarken bile nefes nefese Nerede uveysilik dervişlik !

Bizde zikir çekiyoruz ama hallere girmek için değil.
Gece de namaz kiliyoruz hâller için değil.

Allah hepimizi hidayete erdirsin. Hakkımızda hakkinizda hayirlisini nasip eylesin

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bu arada son olaydan anlasildigi gibi imam nikahi sikintimdan yanan kalbim meğer aynı Dergah günlerimde de imansizliktan yaniyormus bende soluğu mezar taşlarında aliyormusum..
Offf başıma ne kadar çok şey geldi benim :(
Neden hep ben demiyorum neden diyeyim ki
" Benim kuranim peygamberim belli neden başka arayışlara teslim oldum ki "

Ayrıca bu kişinin peşinde bir sürü ali, veli var ..
Bizde terkettik..
Allah ve Kurani kerim için
Allahım beni ve ülkemde ki tüm kardeşlerimi peygamber efendimizin sünnetlerinden ıslamin ışığından kurani kerim rehberliginden ayırma :(
Selametle

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamünaleyküm, hiçlik isimli kardeşim seni son defa uyarıyorum;
1- Yine yazını uydurup kaydırıp yazmışsın. Yine uğraşıp düzeltmek zorunda kaldım.Ya doğru düzgün, imla kurallarına uygun, okuyana saygı gösterecek biçimde mesaj yaz ya da hiç yazma.

2- Forumda beğenmediğin kurallar, uygulamalar olabilir! Bizim uzun zaman içinde edindiğimiz tecrübelere dayanarak belirlediğimiz kurallara gereksiz diyemezsin! Beğenmiyorsan foruma gelmezsin! Mesele kalmaz.

3- Birdaha böyle anlaşılmaz şeyler yazma!!! Bu nedemektir? Haşa Rabbimizin Selam ve bereketine ipotek mi koydunuz!

Şu anda, yeryüzünde; hiçbir cemaat, tarikat bu selam ve bereketi RABB’ları olan Allah’tan almadı.
Sadece “BİZ , UVEYSLERE VERİLDİ!”

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selâmün Aleyküm.
Kusura bakmayın defalarca aynı şeyi tekrarliyorum.
Rica ederek hilmi abiye ulaşabilme imkanimiz var ise ulaşalım.
Sitede pskiyatrimiz var tecrübeli modetorlerimiz var ama islam hukukunu islam tabiri ile tam anlamıyla bize anlatabilecek bir kardeşimiz yok.
Bu konuda hilmi abinin tüm konulara yorumları bizi düşündürücü ve ileriye dönüktu.
Her konuda islami tam anlamıyla ele alarak verdiği cevaplar bize yol gösteriyordu.
Her sorunun cevabı akıl ve kalp cevabı değil de islam cevabı bu siteye de gelen üyelerede daha faydalı olur.
Kusura bakmayın tekrar bu konu üzerinde çok durdum.
Eksikliği farkeden bir tek benim sanırım .
Hakkımızda hayırlısı
Aleykümselam tozduman. Kendisi geçenlerde aktifdi, fakat uzun zamandır foruma katılmıyor. Belli ki bir meşguliyeti var. Burası bir forum, tamamen gönüllü katılanların geldikleri bir platform, inan birçok kişiye alışkanlık yapar. Bazıları çok sık aktif olurken aniden ortadan yok olur. Bazıları istikrarlı biçimde foruma katılır. Bazıları karabatak gibidir, bir görünür bir kaybolur. Bazılarını kovsan da gitmez. Bazısını çağırsan gelmez. Ben senelerdir forumla uğraşıyorum. Bu profiller hiç değişmez.

Her şeyin hayırlısı diyelim. Mutlaka gelenin de, gelmeyenin-gelemiyenin de kendince bir sebebi vardır. Burası Allah c.c izin verdiği sürece kapanmayan bir platform... Yani geldim bulamadım, yoktunuz gibi bir mazeret olamaz. Ve yine tamamen gönüllülük esasına dayandığı için gönlümüzden geçenleri senin yaptığın gibi burada paylaşmamız lazım... İlgilisi mutlaka görecektir. Özel olarak iletişim kurmak bir nevi hesap sormak gibi algılanabilir. Biz buradan hilmi kardeşimize, ekrem admine, uzun zamandır aktif olmayan diğer üyelerimize selam ve sevgilerimizi gönderelim ve uygun oldukları zamanlarda mutlaka foruma beklediğimizi duyuralım... Vesselam.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Evet Turab abi hilmi abinin geldiği gün pazar günü imam nikahı kiydirdigim gün.
Gelip yorum yapıp açtığım başlığa gitti. Yorumunu okudum 2 saat sonra Kıyıldı nikahım
Bu da tatlı bir tesadüf. Uzun zamandır ortada yokken o gün gelmesi de hoş oldu :) Allah sonsuz razı olsun.

Haklisin Turab abi Özür dilerim sürekli söylediğim için.
Sağlıklı olsunlar, dualarini eksik etmesinler bizden yeter..
Hakkımızda hayırlısı :)

Üst Alt