Islami Forum Siteleri...

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Islami radyolarin ve TV'lerin yeni yeni canlanmaya basladigi dönemleri iyi hatirliyorum. Caldiklari müzik ve yayinladiklari reklam vesilesiyle (vs... vs...) Islami kesimler tarafindan tenkit edilir ve sahipleri de tabir-i caizse topa tutulurdu. Bunlar müslüman oldugunu ifade ediyorlar ama yayinladiklari reklama ya da caldiklari müzige bak (ilahi de olsa enstruman yasak!!!) denilerek Islam adina agir elestirilerde bulunuyordu. Tabi biz bilemiyorduk durum nedir ne degildir ve verilen tepkileri de ister istemez onayliyorduk. Tabi zaman gecti, olacak ya, bu gibi seyleri tenkit eden Islami cemeatlerin de radyosu, teyibi, kaseti, televizyonu oluverdi. Baktik ki tenkit ettikleri sey kendi tv ve radyolarinda da vardir. Kaset olayina falan karsi cikanlar almis basini yürümüs kaseti ve teyibi de asan radyosunu ve tv'lerini kuran olmuslardi. Hic önemli degildi, lakin tenkit ettikleri, hatta tenkitle kalmayip muhataplarini dini anlamda bir takim sifatlara dücar edenler ayni seyi kendi tv ve radyolarinda yapinca ister istemez taaccüp eyledik. Demek ki bir sey basa gelmeden, bize yansimadan ve icinde olmadan fetva vermek, gazel okumak ve süpürücü bir mantik kullanmak cok daha hos ve kolaydi anlasilan. Ama bu olmamaliydi. Kedi murdar ete yetisemedigi zaman haram olacak yetistigi vakit heal olacak. Bu mantik dogru, dürüst ve adil bir mantik degildi ama maal esef öyle de oldu. Halan islami tv ve radyolar gündemde ve pirak gibi yayiliyorlar ve cogaliyorlar da. Elhamdülillah sunu da gördük. Bel ki de muhataplarini tenkit etmeyen ama yayininda, reklaminda, müziginda adil olan, Islami olan, dogru ve dürüst olan radyo ve televizyonlarimizi da görüverdik halan da yayin yapiyorlar. Artik oralardan net dünyasina, sanal dünyasina gelindi ve kendisini müslüman olarak ifade eden zat-i muhteremler Islami Forum siteleri basta olmak üzere, kendilerine ait sahsi sitelerini, radyolarini da kuruveren oldular. Bunlar da güzel gelismeydi. Iste dün muhataplari tenkit eden durumlar, hadiseler burada da yasandi ve "Nasil Islami bir site bu" denilerek müslümanlar muhatabi müslüman olanlari da tenkit ediverdi. Onlar da cevap olarak; "Elimizden bir sey gelmiyor, engelleyemiyoruz da, o reklamlar google'nin reklamlaridir" denildi. Eeee biz ne yaptik, biz de yedik ve yuttuk daha ne yapacagiz. Ne zamana kadar Islami siteler cogalana kadar. Islami Forum Siteleri cogalinca ki, burasi, islamiforumlar.net sitesi de dahil olmak üzere bir cirpida 10 tanenin üzerindeki Islami Forum Sitesi'ni buraya yazabilirim. Oralara da giriyorum cikiyorum. Nokta kadarcik bir reklam yok. Suna karsi degilim. Burasi da dahil olmak üzere her bir sitenin bir bedeli vardir sahibi ve yönetimi icin. Bu bedeli karsilamak ve hatta para kazanmak icin, ki bu da helaldir, helal olan reklamlardan yararlanmalidirlar da. Benim ifade ettigim dünkü ifade edilen sözlerin cok da isabetli olmadigidir. Eger ifade dogru olmus olsaydu bugün bir cok Islami Site'de google reklamlari da halan devam ederdi. Demek bir zamanlar uzaktan fetva vermek kolaydi. Adil olmak da ve Islam adina dogru olmak da kolaydi. Ama siteni kurdugun da ise bunlari pratik hayata uygulamak ziyade zordu ve öyle de oldu biraktik google reklamlarini sen sitende para karsiligi yayinlamak adina aldigin dekolteli, fizigi güzel ve narin ve nazik, sarisin, boyu posu da yerinde, baktigin zaman bir daha bakasin geldigi güzel kizlarin aracilik yaptigi resimli reklamlarini da koyuyorsun. Sanal evlilik sitesinin resmini koyuyorsun vs vs... Bunlar da mi mecburi...? Yani ben de kendimi icine aliyorum, baskasinda ayni husus haram oluyor ayni husus bende cereyan ediyor bu sefer haram olan sey helale dönüsüyor. Böyle Islam varsa ne kadar güzel ki. Ohhh millete haram baba helal. Onun icin ben ayni isi yapan müslümanlarin cogalmasini arzu ederim. Cünkü Islam icin Islam adina cok afedersiniz kazik atamaz birileri. Tek olunca atabilir ve siz de bir sey yapamazsiniz. Eskiden camilerde elemtere mollalari vardi, iyi Kur'an pazarliyorlardi gene de var ya.. Dün de okumasan, para almasan, din ticareti yapmasan olmuyor elinden bir sey gelmiyor deniliyordu ama hoca cesidi cogalinca bakti ki nice hocalar orali bile olmuyorlar. Demek ki olabiliniyormus...
Bir hocaefende beni iftara davet etti evine. Gittik. Orada 6, 7 daha imam arkadas vardi. Konu bayanlarin basi acik olarak okuyup okuyamayacaklari mes'lesine geldi. Ben de dedim ki, aslinda uzaktan gazel okumanin bir manasi yok. Bulundugum yerdeki hastanede dedim, 20'nin üzerinde asistan doktorlar var ve hepsi basörtülü. Yasakla beraber ben bu doktorlarin bir kisminin agladiklarina sahit oldum. Demek ki bunlar da en az sizin kadar bizim kadar dinen okuyup okuyamacaklarini bilir durumdalar. Buradan onlari yipratir konusmak ki daha asagi ifadeler de kuruluyordu, hos degil, iyi degil. O doktor bayanlarin ailesini, anne babasini tanimiyoruz, mecbur mu degil mi vs. Iclerinden bir emekli imam orta konustu beni tenkit ederek, "iste dedi, düzenin ................" Sükut ettim nasil etmissem, bbazen cok parlarim bu durumlarda o da annesinden dogduguna pisman olurdu ama sustum. Benim kizim asistan doktor degilse, benim kizim tip doktoru degilse, basi aciyip okumak zinhar haramdir ve böyle okuyanlar da söyledirlerrrrrrrrrrr demek kolaydir. Onun icin onlar adina, yani baslarini aglayarak da acanlar adina ileri geri konusmam. Asla. Gün geldi devran döndü bu hocamizin kizi bir yerde ise basladi basörtülü olarak. Olacak ya... Kizinin calistigi yere de basörtülü yasagi getirildi mi? Simdi ise o hocaefendi kivirdi, cocuklarimiz oradan ayrilirsa inancsizlar oralari sahiplenirler demeye basladi. Bana göre ise asil darlik "YESILLIKTEYDI..." Para da... Kazanimda... Maddede... Kelam dogru olabilir ama bunu söyleyen icin yanlis ve adilik de hic kusura bakmayiniz. Dün doktorlar da basörtüsünü acmadan oradan ayrilirsa idiler oralara inancsiz doktorlar geleceklerdi, neden dün ayni antigi yürütmedin de kizin gündeme gelince yürütüyorsun.
Iste site, tv, radyo vs. gibi durumlar da öyle. Benim sitem yok, gazel okumam cok kolaydir.
NETICE: Islami Forum Sitesi adi altinda yayin yapan bir cok site, bayagi da var bu, reklamsiz yayinina devam ediyor. Mesru ve dinen helal olan reklemlar da alabilirler, bunun bir mahzuru yoktur. Ben bunu sunun icin söylüyorum, bazi Islami Forum Sitesi sahipleri; "Caiz olmayan reklamlari da almak zorundayiz, yoksa siteyi kapatmamiz gerecektir..." Inaniyorum dogrudur da. Ama falanca Islami Site'nin senin sitenden bir farki yok ki. Ayni site. Yöneticisi var sahibi var ve üyeleri var. Onlar reklamsiz bu isi nasil yapabiliyorlar ki sen Islami acidan haram olan reklamlari da sitene nasil koyabiliyorsun, sorusunu sormadan da edemiyoruz...
Evet;
Falanca yaparsa haram ben yaparsam helal mantigi Islami degil, Seytani bir mantiktir...
Dikkat edilmelidir diye düsünüyorum...
Saygilar...

NOT: Netteki forum siteleri nasil isler, giderleri nedir, aylik bedelleri falan var midir bunlar hakkinda hic bir malumatim yoktur. Sadece siteler coktur ve o sitelerin bir cogunda hic reklam yoktur, bunlar nasil yürüyor onlari da bilemiyorum.Sadece sahit olduklarim üzerinde degerlendirmelerde bulundum. Hic kimseyi karalayamam. Ben karayim zaten kendimle istigal etmeliyim.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bizim sitemiz...islamiforumlar.net...Ticari amaçlı değildir. Ben islamı sevdiğim için bu siteyi kurdum...hiçbir menfaat gözetmedim, gözetmemde. Reklam almazsam site kapanır mantığı yanlıştır...Reklamlar çok cüzi bir gelir getirir...Belki o da masrafları karşılamaya yetebilir...bu işleri ticari amaçlı görürseniz, düşünce böyle olursa...tabi cebinizden para vermek, giderleri karşılamak zor gelir...Fakat benim gibi hobi amaçlı olan kişilere...bu giderleri karşılamak zor gelmez...gelmemeli diye düşünüyorum... ben severek yapıyorum...Reklamlar havuz sisteminden görüntülenir, ayrıca sizin tarayıcınızdaki çerezlere göre reklam gösterilir. Mesela siz tarayıcınızdan ağırlıklı olarak kozmetik ürünleriyle ilgili arama yapıyorsanız size o ürünlerle ilgili reklamlar çıkar. Siz tarayıcınızdan müstehcen aramalar yapıyorsanız googlede eh bu vatandaş böyle şeylerden hoşlanıyor diye düşünüp size ona göre reklam gösterir. İnşaat sektörüyle ilgili aramalar çoksa ona yönelik reklamları görürsünüz. Sonuç olarak ben uygun olmayan reklamları sık sık kontrol edip engelliyorum. Ancak yinede reklamın türü tarayıcınızdaki çerezlere göre belirleniyor. Forumda yazılıp çizilenlerden...çok değil, sadece bir kişi bir bölüm veya bir bilgi okusa ve "Allah razı olsun" demiş olsa...İşte baki olan tek kazanç budur...Gerisi yalan..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sunu da düzeltelim insallah yanlis anlasilmasin... Site kurdugunuz zaman "reklam almak" haramdir anlayisi yanlistir... Helal olan, mesru olan reklam alabilirsiniz... Bunda bir mahzur yoktur sanirim... Hatta ben yukarida da söyledim, para kazaniliyor mu sitelerden bilemiyorum ama para da kazabilirsiniz helal yoldan reklam aliyorsaniz neden haram olsun...
Siz bir hobi olarak bunu yapiyorsunuz, reklam da almiyorsunuz ki, diger bir cok islami siteler de böyle, lakin, helalinden reklam alan sitelere de saygimiz sonsuzdur bunda da bir mahzur yoktur...

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
bütün islam siteleri kardeş olması lazım, bencede reklam işi bozr, helal olsun haram olsun, neyse, reklamsız daha güzel. öyle yanıp sönen reklam bannerleri çok sevimsiz dikkat dağıtıyor

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bütün islam siteleri kardeş olması lazım..
Butun muminler kardestir..
Küsmek ve Darılmak İçin Bahaneler Aramak Yerine , Sevmek ve Sevilmek İçin Çareler Arayın .
[Hz.Şems-i Tebrizi]

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
bütün islam siteleri kardeş olması lazım..
Butun muminler kardestir..
Küsmek ve Darılmak İçin Bahaneler Aramak Yerine , Sevmek ve Sevilmek İçin Çareler Arayın .
[Hz.Şems-i Tebrizi]

çook yaşa kardeşimsüperr vesselam

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
bütün islam siteleri kardeş olması lazım, bencede reklam işi bozr, helal olsun haram olsun, neyse, reklamsız daha güzel. öyle yanıp sönen reklam bannerleri çok sevimsiz dikkat dağıtıyor

Dogru da...
Sitenin giderini garip karsilayamiyorsa ne olacak... Ki bu da sart degildir...
Mesru olan reklamlar alinebilir... Mahzur yoktur Din'en...
Siteler kardes olmali ama iste her nefiste de bir enaniyet olunca bazen kardeslik adavete kadar da gidebiliyor...
Kardesligi yayanlara selam olsun...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Dogru da...
Sitenin giderini garip karsilayamiyorsa ne olacak... Ki bu da sart degildir...
Mesru olan reklamlar alinebilir... Mahzur yoktur Din'en...
Siteler kardes olmali ama iste her nefiste de bir enaniyet olunca bazen kardeslik adavete kadar da gidebiliyor...
Kardesligi yayanlara selam olsun...
konu ve yorumlarınız için hepinizden allah razı olsunkgüll..,
Değerli meftun kardeşim size çok kısa bir cevap vereyim.
sitesinin giderini garip karşılayamıyorsa ohalde site kurmayıp benim gibi yapacak yani sadece bir sitede değil birçok sitede paylaşım yapacak.
bakşimdi olmadı işte, başka sitelerde,de adminlik yaptığımı sayende yöneticimizde öğrendi nolcak şimdiaassd..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Olur mu canim...?
Helal olsun yeterki reklamlar... Keske bilsem bu isi, hem hizmet ve hem de para kazanmak isterim... Bunun neyi kötüki Islami acidan baktigimizda...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Olur mu canim...?
Helal olsun yeterki reklamlar... Keske bilsem bu isi, hem hizmet ve hem de para kazanmak isterim... Bunun neyi kötüki Islami acidan baktigimizda...
yok tabiki, islama uygun reklam olduktan sonra neyi fena olacak
ama dediğim gibi garip zor durumda kalıyorsa başka sitelerde paylaşım yapsın dedim maksadımız allah rızası için paylaşım yapmak değilmi:)

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Be mübarek:
Baska sitelerde adminlik yaptirma ya da yaptirmama görevi sitenin sahibi ile ilgili husustur.
1- Bir site sahibi derki görevlilerine, görev aldiginiz site haricindeki sitelerde görev alamazsiniz.
2- Bir site sahibi de der ki benim icin farketmez, görev aldiginiz site haricindeki yerlerde de görev alabilirsiniz.
Bunun ikisi de caizdir. Biri digerinden, digeri de öbüründen aklen ya da ilmen falan daha iyi denemez. Sitenin kuralidir dersiniz saygi duyarsiniz.
Gelelim sitenin aylik giderlerine.
Benim bir sitem var diyelim, aylik gideri 300TL. Ben simdi bu sitenin sahibi olarak, diger islami sitelerde de adminlik görevim var bir sürü. Yani ne kadar cok görevim olursa 300TL'lik bedel otomatikmen ödenmis mi oluyor..?
Netice:
Kardeslik olmali...
Isteyen sitesine de reklam almali...
Saygilar cümlenize...

Forumdaüyekişi

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillâhirrahmânirrahîm.(Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle)Mesajıma(Sözüme) besmele ile başlarım.Bana göre bir islami forumda bir Kur'an-ı Kerim mealini bir kaynaktan alıp ve 114 sureyi eksiksiz biçimde yayınlamanız daha doğru olabilir. Mesala her sureyi bir konu olarak yayınlamanız doğru olabilir.Ama hepsinin aynı kaynaktan olması daha iyi olur. İlmihal gibi kitaplardan her mevzuyu bir konu olarak yayınlamanız daha faydalı olabilir. Mesala bir dini mevzuyu ilk olarak bilgisayarınızdaki zengin metin belgesine kayıt edin. Kitabın tamamını eksiksiz bir şekilde bilgisayarda zengin metin belgeleri olarak,her dini mevzuyu bir zengin metin belgesi olarak kayıt edip,eksik ve kusur olmadığına dair kontroller yapıp ondan sonra her bir dini mevzuyu bir konu olarak yayınlarsanız daha hayırlı olabilir. Bu söylediklerim hadis kitabı içinde uygun olabilir.Yani bir hadis kitabını konularına göre yazıp yayınlamak daha doğru olabilir.Kırk hadis olarak yayınlayabilirsiniz,buda uygun olabilir.Elden geldiğince dini mevzularda kendi yorumlarınızı yazmamaya gayret etmeniz daha doğru olabilir. Üşengeçlik edip kusurlu mesaj yazmak,tembellik edip kusurlu mesaj yazmak,düşünmeden konu açıp kusurlu konu açmak,düşünmeden eksikli kusurlu mesaj yazmak günahtan öte kul hakkına girmenize neden olabilir. Hepinizi açtığım konudaki yazdığım mesajları dikkate alıp öyle mesaj yazmaya davet ederim. Hakkım geçen kişilere hakkım helal olsun. İnşâAllah bu mesajlar okuyan kişiler için faydalı olur,Âmin diyerek mesajımı(sözümü) ve duamı tamamlıyorum.

Üst Alt