İslam bir denge medeniyetidir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
edep.jpg

Selamun Aleykum ve HAYIRLI cumalar..simdi oglusum ile vaktin Cumasini eda edip eve geldik Hamd olsun...
artik Ramazan degil o yuzden biraz erken gidip oglum arkadaslari ile camide ikram edilen Pizza ve patates kizartmasi yemesini zevk ile seyretmek istedim..
Ehh Oglusum dun tam koca 6 yasina basti.. artik daha olgun, insani kamil ve paylasmayi bilen, seven cok guzel bir insan olma yolunda ins...
Oglusum icin dun hic bir Kutlama yapmadim cunku KIZIM Bu pzt 27 agustosda geliyor..cook mutlu ve heyecanliyim.. KIZIMI COOOK ozledim Oda bizi ozlemis..
ablalarim Onun ile Gurur duy dediklerinde icim bir baska iftihar ile doluyor Hamd olsun..
Evet Oglusuma her sene yaptigimiz ozel dogum gunu kutlamasini ablasinin istanbuldan gelmesini beklemeye karar verdik..
cunku KIZIM oyle guzel bir cocuk partisi hazirlar ve her sene CD video yapar ve saklar...
bir gun Oglusuma gercek annesi olmadigimi ablasinin da gercek ablasi olmadigini duydugunda yillarca onu nekadar cook sevdigimizi o CD lerde gormesini istiyor...
Neyse Oglusumun bu 6 yillik hayattinda camide cok buyuk bir yer kaplamistir.. 3 cumadan fazla kacirdigini sanmiyorum..
ilk cocukluk yillarinda cook zor idi..tek basima kimsesiz bir bebegi buyutmek..Musliman cemiyettinde kabul ettirmek..Sevdirmek vs. ama Hamd olsun artik her sey cook daha kolay...
KIZIm oglusumunu yetistirir iken en buyuk destegim, yardimcim olmustur..
Bugun Onun icin gozyaslarim ile cook dua ettim..aynen rah. Annemin benim icin yillarca dua ettigi gibi.. Allahim Ben Ondan RAZIYIM Sen de RAZI ol..Bu gurbet Diyarinda O benim anam, kardesim, can yoldasim oldu...ins. O da evladlarindan hayrini gorur...
neyse bugun biraz huzunluyum belkide cuma dan once musliman mezarligina gittigim icin..
Rabbim Sana sonsuz sukurler olsun!dunya ve Cennet nimetleri ,yetimim icin..Sabrin..insanligim, imanimicin cook dua ettim bugun...
haa bir de islamiForumlar.netin bir hizmet ve Gonul dergahi olmasi icin ve butun uye,misafir ve bize bu imkani sunan baskanimiz ve guzel kalpli adminimiz ekrem agbimiz icin de dua ettim...

Bugunku Cuma hutbesi..Herseyde dengeli olmak..ibadet,hizmet, muhabbet, sevgide...
Hayatımız; etrafımızı kuşatan varlıklar, içinde yaşadığımız dünya ve hatta bütün evrende her şey bir denge içerisinde yaratılmış ve yine bir denge içerisinde varlığını devam ettirmektedir. Düşünen ve araştıran her kes kâinatın ne kadar muazzam bir denge içerisinde yaratıldığını görebilir.

İslam, medeniyet olarak bir denge medeniyetidir.
Denge; İslam ahlakının en omurga kavramı, Risâlet’in ana mesajı ve Muhammedi ahlakın tek kelimeyle anlatımıdır. Denge; aklın, vicdanın, fıtratın ve vahyin ortak sesidir.

İslam’ın tüm emirlerinde denge esası vardır.
İslam bize; İnançta, ibadette, sevgide, nefrette, düşüncede, konuşmada, kazanmada, harcamada, yemede, içmede, v.s. her şeyde dengeli olmamızı emreder.
İslam insanlığın önünde şahitler olalım diye, bize dengeli bir toplum olmamızı emretmektedir. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerimde : “ ...ve böylelikle biz sizi dengeli ümmet kıldık ki, insanlığın önünde şahitler olasınız!..” Buyurmaktadır.

Lakin Çoğu zaman, eşitlik mefhumunun, adaletle karıştırıldığını görüyoruz. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir.
İnsana iki, koyuna ise dört ayak verilmesinde bir eşitsizlik vardır ama adaletsizlik yoktur. İnsana böylesi, koyuna da öylesi yaraşır...
Cenâbı Hakkın şu âlemdeki icraatı da eşitlik üzerine değil, adalet esasına göre cereyan ediyor..

Hz. Abdullah bin Amr ibadeti seven bir gençti. Bir gün Peygamberimiz'e gelerek şöyle der: "Ey Allah'ın Peygamber'i, hayatım boyunca her gün oruç tutmak, her geceyi de uyumaksızın namaz kılarak geçirmek istiyorum."
Peygamberimiz bunu duyunca şöyle buyurur: "Buna gücün yetmez. Bütün hayatın boyunca bunu yapamazsın. Bazen oruç tut, bazen ye.
Bazen (nafile) namaz kıl, bazen uyu." Abdullah der ki: "Ben daha fazlasını yapabilirim." Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bunun üzerine,
"Ayda 3 gün oruç tut. Hayırlar 1'e 10 hesaplanır. Böylece ayda 3 gün, sanki bir yıl gibi olur. Sevap itibarıyla öyle kabul edilir" diye buyurunca, Hz. Abdullah der ki:
"Ben daha fazlasını yapabilirim." Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurur: "O zaman 1 gün tut, 2 gün ye. Bu yeter." Hz. Abdullah: "Ey Allah'ın Resulü, daha fazlasını yapabilirim. Peygamberimiz son kez şöyle cevap verir: "O zaman bir gün ye, bir gün tut. Bu Allah'ın sevgili kulu Hz. Davud'un orucudur. Daha fazlasına müsaade etmiyorum."

Hz. Peygamber (s.a.v.) ile genç sahabe Hz. Abdullah arasındaki bu hikaye manidar.
Sahabe nefsini ibadete bütün bütün yönlendirip, dünyadan tamamen soyutlanmak istiyor. Her gece uyumadan namaz kılan,
her gündüz oruç tutan bir insanın sosyal veya aile hayatının olması çok zordur. İşte bu noktada Hz. Resul (s.a.v.) ikaz ediyor, Hz. Abdullah'ı hayatın içine çekiyor...
cunku islamda hak hkuk ve sorumluluklarimizda var..o yuzden her konuda olculu olmamiz isteniyor...
diyerek hutbeyi tekrar dua ile bitirdi..Selam ve Dua ile Selamet ile Hayra kalin..

https://www.youtube.com/watch?v=GwWgeq7ydiA&feature=related

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Denge; aklın, vicdanın, fıtratın ve vahyin ortak sesidir.İslam’ın tüm emirlerinde denge esası vardır.
İslam bize; İnançta, ibadette, sevgide, nefrette, düşüncede, konuşmada, kazanmada, harcamada, yemede,
içmede, v.s. her şeyde dengeli olmamızı emreder.

İslam insanlığın önünde şahitler olalım diye, bize dengeli bir toplum olmamızı emretmektedir. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerimde : “ '"...ve böylelikle biz sizi dengeli ümmet kıldık ki, insanlığın önünde şahitler olasınız!..” Buyurmaktadır.

Siz de kendi içinizde sağlıklı bir denge kurduğunuzda, hayatınızda ki her şey de dengeli olur …
ben hayatı mukemmel bir denge içinde yaşamayı seçiyor ve sevgiyle kabul ediyorum.........

Sen öyle iyi OL’ki, yanına gelen kedisini iyi hissederek yanından ayrılsın.
Kusurları gören değil, örten OL, anlayış bekleyen değil gösteren OL. Teselliyi alan değil, veren OL. Sevilmeyi bekleme seven OL

Üst Alt