İnsan neden acı çeker?

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm kardeşlerim ve büyüklerim; bu çok enteresan bir soru aslında "İnsan neden acı çeker" benimde bugün aklıma geldi ve düşündüm. Kendi canını bile isteye yakan belki kurtulurum uzaklaşırım diye düşündüğü zamanlar olan biri olarak düşündüm.

Gerçekten insan neden acı çeker, neden canı yanar, neden taşıdığı acılara yüklere dayanmakta zorlandığını hisseder? Acaba gerçekten kaldıramıyor muyuz? Canımız neden bu kadar yanıyor neden içimizin acıdığı nefes alamadığımızı anlık öfkeler ile birlikte göğsümüze sanki dünya'nın yükü binmiş gibi neden daralıp bunalırız?

Benim farkettiğim sabrı bilmiyoruz her şeyde öylesine alışmışız ki istediğimizin istediğimiz anda olmasına olmayınca da hayıflanıp sızlanıp isyan etmeye sabrı unutmuşuz içimizde kenarlarda köşelerde alışmışız kolaya gerçekten bu kadar zor mu acaba?

İnsan neden acı çeker sorumlusu dünya mı, insanlar mı yoksa bizim gafletimiz imanımızın zayıflığı mı?

Biz insanlar hep bir suçlu sorumlu ararız sebebi birilerine yüklemek isteriz kendimizi rahatlatmak için uğraşır dururuz. Biz çoğu zaman kendi kendimizin canını acıtıyoruz sabretsek sadece Allah'a bıraksak dualarla istesek çıkış yolunu belki bu kadar zor olmayacak.

Ama yok canımızı bir insan yaktıysa bir işimiz ters gittiyse istediğimiz olmadıysa; tamam her şey bitti dünya'nın sonu geldi sanki bittim tükendim yoruldum artıklarla hayatımızı kendimiz zindan ediyoruz. Olmadıysa vardır bir sebebi hikmeti belki hakkında hayırlı değildi, belki kurtuldun, belki daha iyi olacak bilemiyoruz ki.

Hep kendi canımızı bile bile isteyerek kendimiz acıtıyoruz, halbuki sabretsek bıraksak Allah'ın takdirine canımız bu kadar yanmayacak, ama dedim ya canımızı kendimiz acıtıyoruz ve gün geçtikçe o yarayı kendimiz eşeliyoruz kendimizi acıyla meşgul edip dünya'ya küsüyoruz. Günlerce aylarca hatta belki yıllarca canımızı yakıyoruz, sonunda ise sadistleşiyoruz.

Ekmek gibi su gibi oluyor zaman içerisinde ve acının üzerine üzerine gidiyoruz, kendimize azalarımıza zulmediyoruz. Oysa sonuçta nokta kadar bir değişme yok bırak kardeşim bu işleri bırak olmuyorsa olmasın, dönmüyorsa dönmesin, o işinde olmasın vardır elbet derdi verenin de bir hesabı bildiği.

Ne demiş Yunus Emre derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş. Kalk bir silkelen rahatla at üzerindeki ölü toprağını uyan gafletten dün geçti gitti bugün var ama yarın olur mu veya yarın olur da acaba sen olur musun?

Olan değişmeyecek, ölen dönmeyecek ve ömrün bitecek eee o zaman neyin anlamı kaldı neyi bekliyorsun hala?

Derdi veren seni bekliyor ki sana dert verdi, kurtuluşun anahtarı da onda kendi canını yakmakla meşgul olmak isyana gaflete düşme yoluna yönelmek yerine kurtuluş yoluna yönel ki dünya'da ki hiç bir şey ama hiç bir şey canını acıtmasın vardır bir hayır de Allah'a sığın ve onun takdirine bırak bak işte o gün nasıl ferahlamaya başlıyorsun.

Hakkımızda her şeyin hayırlısı olsun, sabrımız daim olsun, her şey gönlünüzce güzel ve hakkınızda hayırlı olan bütün dualarınızın kabul olması duasıyla Allah'a emanet olun...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm es selam kardeşim;Allah cc senin bu yazın vesilesi ile yine kafamda ki sorunlarıma,yüreğimi sıkan şeytan hilelerini görmeme nur oldu. Allah cc senden sonsuz razı olsun inşallah....
hiç bir şey ama hiç bir şey canını acıtmasın vardır bir hayır de Allah'a sığın ve onun takdirine bırak bak işte o gün nasıl ferahlamaya başlıyorsun.

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah cümlemizden razı olsun ablacım, şimdi bende böyle yapmaya çalışıyorum. Hatta bugünlerde kendimi oldukça iyi hissediyorum, şükürler olsun canımı hiç bir şey yakmaz hale geldi. Demek ki takılıp kalmak acıyı katlamaktan başka bir işe yaramıyormuş bende her şeyi arkamda bıraktım.

Ne bir iş için ne de bir insan için hiç bir şeye üzülmeye canını acıtmaya değmiyormuş geç anladım; ama buna da şükür şimdi arkama baktığımda içimde vicdanımı sızlatan en ufacık bir şey yok içim rahat elimden gelen her şeyi yaptım. Bu da bana yeter de artar Elhamdülillah.

İnsan olmayanı geride bıraktığı zaman huzur buluyor ablacım şükürler olsun huzurluyum. Huzurumu bozmaya çalışan insanlar hala var ama beni yalnız bırakmayan Rabbim Elhamdülillah her oyunlarını boşa çıkarıyor. Şimdi biliyorum ki artık ellerinden geleni artlarına koymasınlar benim Rabbim bana yeter şükürler olsun.

Değmez ablacım hiç bir şeye takılmak üzülmek için gelmedik bu dünya'ya imtihanlarımıza sabretmeye imanımızı göstermeye her halimize şükretmeye geldik, çoğu zaman geç kalıyoruz bunu anlamak için ama bu istikametten ayrılmazsak geçte olsa görmemize vesileler yaratıyor Rabbim Elhamdülillah.

Kendini hiç bir şeye üzme ablacım Rabbim inşallah bütün müşküllerinden sıkıntılardan en kısa sürede kurtarsın sabrını daim eylesin ve gönlünden geçen hakkında hayırlı olan bütün dualarını kabul eylesin ablacım Allah'a emanet ol...

gülcem

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah senden razı olsun ne güzel dile getirmişin. Bugün de canım o kadar sıkkın ve bi okadar yanıyordu ki foruma girdim az rahatlıyayımda kafamdaki delirten sorular ve sorunlardan uzaklaşmak için. ilk karşıma çıkan yazı senin yazın oldu. Allahın hikmetine bak yazın acı çekmekle alakalı. İnan gün boyu kendimle cebelleştim durdum sen duanı ettin, Yaradana sığındın olmuyorsa vardır bir hayır deyip geç ne diye takılıp kalıyorsun sıkıntına o kadar diye.vAma gel gör ki etraftan sıkıntın ile alakalı yorumlar gelince bi üzüntü haline kapılıp gittim.vGerçekten de dediğin gibi çok boş şeyler için acımıza acı katıp geçiriyoruz bi ömrü. Verende Allah alan da Allah. Bunu bile bile duanı edip Yaradana havale ettikten sonra ben de oluşan sıkıntıya strese çok sinir oluyorum ve kendimle savaş haline giriyorum. Galiba ben Yaradana yakınlaşma çırpınışlarında oldukça nalet olası şeytan bana çelme takmaya çalışıyor. Allahım bizi nefsimize de şeytana da yenik düşürmesin. Rabbim bizleri sabır ile hak yolundan ayırmasın. Allah her daim yolunu açık etsin kardeşim. Sana kızınla hayırlı bir gelecek bahşetsin inşallah. Allaha emanet...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgili tolunay kardeşim;acı insanı nasıl büyütüyor değil mi?Hayat o kadar hızlı değişiyor ki, acının içinde debelenirken vakit geçmez durmuş gibidir,insanın sıkıntıları dağılmaya başlayıp güneş kendini bulutların arasından göstermeye başlayınca biz yine yeni baştan hızlanan zaman ile yeni insanlar, yeni yollar,yeni mekanlara doğru hızla ilerliyoruz.Yenilenmek hep zorluğun ardından gelen ferahlığı ayette olduğu gibi veriyor Rabbül alemin ''her sıkıntıdan sonra bir ferahlık vardır''inşirah suresi...
Bir de böyle dostlar vesilesi ile gelen anlık ferahlıklar var Rabbimin hediyesi senin yukarıda ki yazında olduğu gibi günlük hayatın ve şeytana dostlukta ısrar eden insanların arasında bizlere Rabbimizi ,kulluğumuzu ,onunla aramızda ki bağın kuvvetlenmesini hatırlatan kardeşlerimizin satırları....Yüce Rabbim senden de sonsuz razı olsun. Senin gibi yüreği ,insanlığı güzel bir kardeşimin hayatta bizimle aramızda olduğunu bilmek çok güzel bir nimet....Tüm İslamiforum ailemin üyeleri iyi ki varsınız.Yerlerin ve göklerin tek sahibi yüce Rabbül alemine emanet ol kardeşim.Rabbim hakkında her şeyin en hayırlısını versin.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Hatta bugünlerde kendimi oldukça iyi hissediyorum, şükürler olsun canımı hiç bir şey yakmaz hale geldi. Demek ki takılıp kalmak acıyı katlamaktan başka bir işe yaramıyormuş bende her şeyi arkamda bıraktım.

Ne bir iş için ne de bir insan için hiç bir şeye üzülmeye canını acıtmaya değmiyormuş geç anladım; ama buna da şükür şimdi arkama baktığımda içimde vicdanımı sızlatan en ufacık bir şey yok içim rahat elimden gelen her şeyi yaptım

Aleyküm selam kardeşim,

İnsan acının ilk zamanında ne kadar da anlatsan laftan anlamıyor! anlayamıyor, kabullenemiyor yüreği...

Hani ben sana demiştim hatırlarsan;
Acın dinecek, yara'n kabuk bağlayacak, unutmayacaksın ama eskisi kadar canın da yanmayacak diye...

İşte geldi o günler ne mutlu sana! inşallah kalbindeki huzur daim olsun kardeşim, Güzel yavrunun başında sağlıkla, sıhhatle, hayırlı günler geçirmen dileğiyle....

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah senden razı olsun ne güzel dile getirmişin. Bugün de canım o kadar sıkkın ve bi okadar yanıyordu ki foruma girdim az rahatlıyayımda kafamdaki delirten sorular ve sorunlardan uzaklaşmak için. ilk karşıma çıkan yazı senin yazın oldu. Allahın hikmetine bak yazın acı çekmekle alakalı. İnan gün boyu kendimle cebelleştim durdum sen duanı ettin, Yaradana sığındın olmuyorsa vardır bir hayır deyip geç ne diye takılıp kalıyorsun sıkıntına o kadar diye.vAma gel gör ki etraftan sıkıntın ile alakalı yorumlar gelince bi üzüntü haline kapılıp gittim.vGerçekten de dediğin gibi çok boş şeyler için acımıza acı katıp geçiriyoruz bi ömrü. Verende Allah alan da Allah. Bunu bile bile duanı edip Yaradana havale ettikten sonra ben de oluşan sıkıntıya strese çok sinir oluyorum ve kendimle savaş haline giriyorum. Galiba ben Yaradana yakınlaşma çırpınışlarında oldukça nalet olası şeytan bana çelme takmaya çalışıyor. Allahım bizi nefsimize de şeytana da yenik düşürmesin. Rabbim bizleri sabır ile hak yolundan ayırmasın. Allah her daim yolunu açık etsin kardeşim. Sana kızınla hayırlı bir gelecek bahşetsin inşallah. Allaha emanet...

Allah cümlemizden razı olsun kardeşim, her şeyin ilacı zaman, tevekkül ve sabır kardeşim. Şeytanın işi bize çelme takmak gaflete düşürmek bunun bilincinde olarak yaklaşırsak olaylara zaten kendiliğinden olaylar değişiyor ve anlam kazanıyor.

Bak mesela Mevlana Hz. ne demiş;

Allah içte ve dışta her an hepimizi tamama erdirmeye çalışıyor. Tek tek her birimiz tamamlanmamış birer sanat yapıtıyız. Yaşadığımız her olay, atlattığımız her badire eksiklerimizi gidermek için tasarlanmıştır. Rab eksiklerimizle ayrı ayrı uğraşır; çünkü insanlık denen yapıt kusursuzluğu hedefler.

Hakk'a yakınlaşabilmek için, kadife gibi bir yüreğe sahip olmalı. Her insan şu yada bu biçimde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık, kimi ayrılık acısı çeker, kimi de maddi yitim...
Hepimiz yürekteki katılıkları çözmeye yarayan badireler atlatırız. Ama kimimiz bundaki hikmeti anlar ve yumuşar; kimimizse ne yazık ki, daha da sertleşerek çıkarız.

İşte bu 2 söz aslında her şeyi anlatmaya yetiyor kardeşim, sıkma sende canını değmiyor değmeyecek zamanı gelince sende anlayacaksın böyle kendini yıpratmakla hiç bir şeyin değişmeyeceğini, sen şeytana uyma kardeşim. O işini yapsın günü gelinceye kadar bizde üzerimize düşeni yapıp Hakka tevekkül edip sabredelim. Zaten şöyle düşünmek lazım günaha girmeden sıkıntımızın derdimizin bitmesini istiyorsak başka da çaremiz yok.

Duaların için Allah razı olsun kardeşim; Rabbim senide derdinden sıkıntından canını yakan olaylardan en kısa sürede kurtarsın, sabrını daim eylesin ve gönlünden geçen hakkında hayırlı olan bütün dualarının kabul olmasını nasip eylesin. Sende Allah'a emanet ol kardeşim...

Sevgili tolunay kardeşim;acı insanı nasıl büyütüyor değil mi?Hayat o kadar hızlı değişiyor ki, acının içinde debelenirken vakit geçmez durmuş gibidir,insanın sıkıntıları dağılmaya başlayıp güneş kendini bulutların arasından göstermeye başlayınca biz yine yeni baştan hızlanan zaman ile yeni insanlar, yeni yollar,yeni mekanlara doğru hızla ilerliyoruz.Yenilenmek hep zorluğun ardından gelen ferahlığı ayette olduğu gibi veriyor Rabbül alemin ''her sıkıntıdan sonra bir ferahlık vardır''inşirah suresi...
Bir de böyle dostlar vesilesi ile gelen anlık ferahlıklar var Rabbimin hediyesi senin yukarıda ki yazında olduğu gibi günlük hayatın ve şeytana dostlukta ısrar eden insanların arasında bizlere Rabbimizi ,kulluğumuzu ,onunla aramızda ki bağın kuvvetlenmesini hatırlatan kardeşlerimizin satırları....Yüce Rabbim senden de sonsuz razı olsun. Senin gibi yüreği ,insanlığı güzel bir kardeşimin hayatta bizimle aramızda olduğunu bilmek çok güzel bir nimet....Tüm İslamiforum ailemin üyeleri iyi ki varsınız.Yerlerin ve göklerin tek sahibi yüce Rabbül alemine emanet ol kardeşim.Rabbim hakkında her şeyin en hayırlısını versin.

Ablacım Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah, ben aslında kendi yaptığım hataları ve sonunda gördüğüm gerçekleri anlatmaya çalıştım. Belki benim gibi düşünen acılar karşısında kıvranan ama bu acıları da aslında kendisi çeken kardeşlerim büyüklerim de varsa hep birlikte nasiplenelim diye yazdım. Çünkü değmedi değmiyor ne yaşarsak yaşayalım ne olan değişecek ne de hiç olmamış gibi olacak oldu yaşadık gördük bitti. Çırpınmanın lüzumu yok tevekkül sabır başka çare yok.

Acılar büyütüyor hemde öyle çok büyütüyor ki abla, geçenlerde tozduman kardeşim bir şey söylemişti; 10 yıl öncesini bir düşün demişti. Düşündüm belki de çok düşündüm hep acılardan geçmişliğim olmuştu ama en ağızlarından bir tanesinden geçip daha da büyümem gerekliymiş bende büyüdüm artık. Ama acının içerisinde debelenirken vakit geçmez dedin ya ablacım ben işte geçmeyen zamanı değil nasıl geçtiğini anlamadığım öylesine hızlı geçen bir 2 yıl gördüm.

Estağfurullah ablacım o senin gönlünün güzelliği; ben burada yazdıklarımın çoğunu sizlerin vesilesi ile gördüm anladım. Ben senin anlattığın kadar iyi ve güzel bir insan mıyım bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki o senin güzel yüreğinin iyiliğinin güzel bakmanın bir hikmetidir ablacım.

Her şey için ama her şey için Allah razı olsun ablacım, Rabbim inşallah cümlemizden razı olsun. Rabbim seninde gönlünden geçen hakkında hayırlı olan bütün dualarının kabul olmasını nasip eylesin. Allah'a emanet ol ablacım...

Hatta bugünlerde kendimi oldukça iyi hissediyorum, şükürler olsun canımı hiç bir şey yakmaz hale geldi. Demek ki takılıp kalmak acıyı katlamaktan başka bir işe yaramıyormuş bende her şeyi arkamda bıraktım.

Ne bir iş için ne de bir insan için hiç bir şeye üzülmeye canını acıtmaya değmiyormuş geç anladım; ama buna da şükür şimdi arkama baktığımda içimde vicdanımı sızlatan en ufacık bir şey yok içim rahat elimden gelen her şeyi yaptım

Aleyküm selam kardeşim,

İnsan acının ilk zamanında ne kadar da anlatsan laftan anlamıyor! anlayamıyor, kabullenemiyor yüreği...

Hani ben sana demiştim hatırlarsan;
Acın dinecek, yara'n kabuk bağlayacak, unutmayacaksın ama eskisi kadar canın da yanmayacak diye...

İşte geldi o günler ne mutlu sana! inşallah kalbindeki huzur daim olsun kardeşim, Güzel yavrunun başında sağlıkla, sıhhatle, hayırlı günler geçirmen dileğiyle....

Evet kardeşim haklısın ilk zamanlar kabullenmek imkansız gibi bir şeydi. Yine terslikler aksilikler huzur bozacak şeyler yapıyorlar, durmak bilmediler bilmiyorlar çokk kommikk ama artık benim acı çekmeme sebep olacak korkmama tedirgin olmama sebep kalmadı. Çünkü artık düştüğüm gaflet uykusundan uyandım.

Belki birazda Mevlana Hz.'nin şu sözü de uyanmama vesile oldu.

Değil mi ki gönül mutfağında yemekler tabak tabak; peki ne diye aşağılık kişilerin mutfağına kase tutacakmışım...

Aynen dediğin gibi kardeşim unutmadım yapılanları yapanları ama artık canım yanmadığı gibi herkes anlamını yitirdi. Allah razı olsun kardeşim her şey için, Rabbim inşallah seninde gönlünden geçen hakkında hayırlı olan bütün dualarının kabul olmasını nasip eylesin. Allah'a emanet ol kardeşim...

Üst Alt