İmtihan mı oluyorum?

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı akşamlar, sorumdan önce Cevap verenlerden Allah razı olsun demek istiyorum. Soruma geçiyorum, internette araştırma yaparken yaşam koçu sayfalarına denk geldim, orada aynı olayları sürekli yaşıyorsanız orada sizinle ilgili değiştirmeniz gereken olumsuz inançlarınız vardır diyorlar. Benim sorunum bir türlü evlenememek ve sürekli çok değişik insan ve olaylarla karşılaşmak, isyan noktasına gelecek kadar yani. Bu kişileri hayatıma ben mi çektim, yoksa imtihan olarak Allah mı yolladı tam çözemedim. Yorumlarınızı merakla bekliyorum Allaha emanet olun.

Romantikssv

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sizin sorununuzu anliyorum, sanirim evlenememek. parcadan veya tarzdan olusan sorunlardan olsa gerek. dunya evliligi yapmak istiyorsan yasin suresini oku veya parcalarin iyi degilse bu da seni cok yorar. genis dusunup kismet beklemek lazim gelir. hormetlerimle

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hayırlı akşamlar, başımıza gelen bazı durumlar kendi irademizin bir sonucudur. Bazıları üzerinde ise hiç bir etkimiz ve tasarrufumuz yoktur. Karşılaştığımız her olay, olumlu veya olumsuz olsun fark etmez, bir imtihan vesilesi olabilir. Bizim şer olarak düşündüğümüz bazı durumların sonucunda tam aksine büyük hayırlar olabilir. Biz bu gibi durumları bilemeyiz ve fark edemeyiz çoğunlukla.

Başımıza gelen, bize sıkıntı veren veya bizim şer sandığımız olaylar;
-imtihan olabilir.
-kendi yaptıklarımızın bir sonucu olabilir.
-Günahlardan temizlenmek için keffaret olabilir.
-Ahiretteki derecemizin artması için olabilir.

Çocuk hastalanıp doktora gider, doktor tedavi için iğne yapılmasını ister. İğne çocuk için acı veren, istenmeyen bir şeydir. Çocukların hiç sevmediği bu tedavi sonuç olarak hastalığın iyleşmesine, çocuğun sağlığına kavuşmasına vesile olacaktır. Çocuk bunu bilemediği kavrayamadığı için bunu istemez.

Adam uçağa yetişemez, işini aksatan bu olaya çok kızar ve sinirlenir. Aynı uçak kısa bir süre sonra düşer. Şer olarak görünse de arkasında yatan sebep hayırdır.

Etrafımızda şahit olduğumuz ya da bizzat karşılaştığımız olumsuz ve yıpratıcı olayları iyi okuyabilmek için ise maneviyatın son derece güçlü olması, maneviyatın güçlü olması için de ibretlere dikkat kesilerek, yaşanmışları yaşamışçasına idrak etmek gerekmektedir.

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
romantik arkadaşım parça iyi değilse ne demek anlayamadım??? parçadan yada tarzdan oluşan sorunlar demişsin ne demek istediğini anlayamadım.

Romantikssv

Kurallara Uymadı
Üyemiz
insanin ustundeki guzellikler veya cirkinlikler, bazı tarzlar sisman veya zayif, cirkin veya guzel, fakir veya zengin. boyle seyler de insani etkiler gider. zekali veya zekasiz her tur seylerde iyidir veya kotudur. munafik kadinlar munafik erkeklerle, mumun kadinlar da mumun erkeklerle evlenmeye hak kazanirlar kurandan alintidir hormetlerimle

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
biraz kaba bir uslup olmuş o zaman seninki "parçaların iyi değilse" ne çirkinler gördüm ne şişmanlar evli yani parçayla ilgisi yok:)

kalpteniman

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı akşamlar, sorumdan önce Cevap verenlerden Allah razı olsun demek istiyorum. Soruma geçiyorum, internette araştırma yaparken yaşam koçu sayfalarına denk geldim, orada aynı olayları sürekli yaşıyorsanız orada sizinle ilgili değiştirmeniz gereken olumsuz inançlarınız vardır diyorlar. Benim sorunum bir türlü evlenememek ve sürekli çok değişik insan ve olaylarla karşılaşmak, isyan noktasına gelecek kadar yani. Bu kişileri hayatıma ben mi çektim, yoksa imtihan olarak Allah mı yolladı tam çözemedim. Yorumlarınızı merakla bekliyorum Allaha emanet olun.

Bir türlü evlenememek zamanı gelmedi demektir.Siz sabırla araştırın h.z Allah c.c size nasibinizi muhakkak ayırmıştır size düşen hayırlı olmasını h.z Allahtan dilemektir.

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm nurlusima kardeşim, belki şimdi evlenememek senin için daha hayırlıdır, bunu böyle düşünmek lazım. Hayırlı olsa Rabbim verirdi demek lazım. Belki Allah c.c senin evlenmeni murad etmiyor, belki de belli bir zamana kadar erteliyor. Evlenmiş olsan belki büyük sıkıntılar çekecek, evlendiğine pişman olacak, aklına gelmeyecek olaylar yaşayacaktın. Demek ki benim için hayırlısı böyleymiş diye düşünmek lazım. Allah c.c bizim bilmediklerimizi bilendir.

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz

Merhabalar kardeşim evlenemiyorum diye hiç üzülme, bugün olmadı diye üzülüyorsun ama, yarın iyi ki olmamış diye sevinebilirsin! Bak ne güzel söylemişsin, "imtihan olarak Allah mı yolladı" diye İmtihandır elbet. Bak sana kısaca kendi hayatımdan örnek vereyim.

Benim ablam çok güzel bir bayandı, halen de öyle. Üniversiteyi bitirdi, ingilizce öğretmeni oldu fakat hiç bir zaman mesleğini yapmadı. Evde oturdu. Önceleri açıkken 35 yaşından sonra kapandı. Kapanmadan önce de, sonra da Çok kısmetleri çıktı, saymakla bitmez. Hiç biri nasip olmadı. Böylece 45 yaşına kadar geldi. Bütün aile için bu evlenememe durumu üzüntü vesilesi oluyordu.Bu arada da kısmetleri çıkmaya hep devam etti. Sonunda bu yaşta bir kısmetine evet dedi, evlendi. Şu anda 54 yaşında tabii geç evlendiği için çocuğu olmadı. Durumu gayet iyi, kendisi de eşi de namazında abdestinde, hacca gidip geldiler, durumları da çok çok iyi. Şimdi artık gezip tozuyorlar dünya umurlarında değil. Demek ki Rabbim nasibi o yaşına kadar ertelemiş, vardır bir hikmeti. Rabbim cümlemize hem işin başında hem de sonunda hayır nasip etsin. Hem 29 yaş evlenemdim diye üzülmek için erken değil mi? Dur bakalım acele etme gün doğmadan neler doğar.

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
hasret kardeşim Allah senden ve diğer cevap verenlerden Razı olsun. hani bilmek ve duymak farklıdır ya içimi rahatlattınız Allaha emanet olun.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Sizin sorununuzu anliyorum, sanirim evlenememek. parcadan veya tarzdan olusan sorunlardan olsa gerek. dunya evliligi yapmak istiyorsan yasin suresini oku veya parcalarin iyi degilse bu da seni cok yorar. genis dusunup kismet beklemek lazim gelir. hormetlerimle

insanin ustundeki guzellikler veya cirkinlikler, bazı tarzlar sisman veya zayif, cirkin veya guzel, fakir veya zengin. boyle seyler de insani etkiler gider. zekali veya zekasiz her tur seylerde iyidir veya kotudur. munafik kadinlar munafik erkeklerle, mumun kadinlar da mumun erkeklerle evlenmeye hak kazanirlar kurandan alintidir hormetlerimle
Romantikssv kardeşim yorumlarınızı bizler onaylamadan önce kendiniz onaylayın.
Burası bursa organize sanayii bölgesi değilqqww..k
Ve mumun erkek, mumun kadın lar yoktur, mümin erkek, mimin kadın lar vardırhmmnn
bilmem anlatabilebildimmi 110 tarz hadis profusuru ve turkeyenin bir numarali sitelerin islami yoneticisi kardeşim!... hormetlerimle.

zeyno

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Bende 28 yaşındayım. Kısmetlerim çıkıyor ama olmayınca olmuyor işte. İlla biir aksilik oluyor. Artık dert etmeyi bıraktım. Allah nasip ettiyse elbet gönlüme göre biri çıkar. Nasip etmediyse de 'Eyvallah, Vardır bir bildiği.' der otururum aşağı :)

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ne feci bir tehlike Ya Rabb!

Değerli kardeşim imanın şartı kaçtır? 6 mı.. kadere ve kazaya iman ediyor musun? hayrın ve şerrin Allah Teala'dan geldiğine iman ediyor musun? Hepsi bir bütündür. Allah'a iman ediyorum ama (haşa) melekler birazcık aklıma yatmıyor desem Allah Teala korusun iman etmemiş olurum.

Siz de başınıza gelenleri sorguluyorsunuz acaba olacak mı diye evhamlanıyorsunuz. Acaba sınav mı diyorsunuz. Allah Teala katında başınıza gelmiş gelecek herşey kitapta yazılıdır. Hikmetini Allah Teala bilir. Herşey yazılmış, kalemler kurumuştur. Boşa isyan yoluna teğet gidiyorsunuz...

Kaderiyeciler kaderi inkar eder. Diğer bir grub ise Allah Teala'yı kendi hatalarımızdan tenzih edelim derken haşa Allah Teala kötülük yaratmaz, biz yaratırız derler.

Bizim inandığımız kader ve kaza; herşeyin Allah Teala tarafından bilinmesi, takdir edilen zamanda yaratılmasıdır.

Allah'ın kontrolünden ve ilminden kim dışarı çıkabilir...

Öncelikle hayırlı biriyle evlendir beni Ya Rabb diye samimiyetle dua ederiz... Sonra duamız kabul olunca kapımıza geleni beğenmeyiz!!!!!!!!! hatta sırf tipini beğenmediğimiz için bir kulp bulur postalamaya çalışırız. 50 yaşına gelince herkes çöker en yakışıklısı artık beğenilmez hale gelir. Bu sefer filanın kocası ne kadar alçak gönüllü iyi huylu sakin kibar diye millete nazar ederiz...

Allah Teala kullarını kendi iradelerine bıraksaydı hergün 40 kişiyle evlenir boşanırdık...

Üst Alt