İçimdeki tedirginlik ve korku

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
selamunaleykum. şimdi benim bir sıkıntım var yani din konusunda. şöyle söyliyeyim : ben okuldan eve gelirim cok yorgun olurum namazin farzlarini kilar sonra derse geçerim akşam ve yatsi namazlarini kilarim sonra akşamlari bu sitede dururum. ama bazen içimde korkuda oluyor tamam kalbinde ALLAHİ anarsan ALLAH seni sever ama ben cok bunaliyorum yani YA BENİ SEVMİYORSA YADA BENİ SEVİYORMU TAKVA SAHİBİ OLABİLİRMİYİM? bu sorularla doluyor kafam lutfen öneride bulunursaniz benim için makbule geçer. söyliyeceğiniz sözler için şimdiden teşekkurler kgüll..,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
selamunaleykum. şimdi benim bir sıkıntım var yani din konusunda. şöyle söyliyeyim : ben okuldan eve gelirim cok yorgun olurum namazin farzlarini kilar sonra derse geçerim akşam ve yatsi namazlarini kilarim sonra akşamlari bu sitede dururum. ama bazen içimde korkuda oluyor tamam kalbinde ALLAHİ anarsan ALLAH seni sever ama ben cok bunaliyorum yani YA BENİ SEVMİYORSA YADA BENİ SEVİYORMU TAKVA SAHİBİ OLABİLİRMİYİM? bu sorularla doluyor kafam lutfen öneride bulunursaniz benim için makbule geçer. söyliyeceğiniz sözler için şimdiden teşekkurler kgüll..,

Aleykümselam, Ali Arslan kardeşim, sen de vesvesenin ayak seslerini duyar gibi oldum. Bu konuda Gönül sızım hocamız sana bir şeyler yazar sanırım. Bende forumda bu konuyla ilgili yazıların linkini eklerim sana. Ancak yarın inşAllah. Şimdilik çıkıyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykümselam Ali Arslan kardeşim Ben Dün gece yatağıma yattığımda önce duamı ettim sonra düşündüm.
Ben Rabb'imi çok seviyorum ama acaba O da beni seviyor mu? Beni biliyo mu Benden RAZI mi?
Ya beni sevmiyorsa? O zaman beni sevmesi için ne yapmam gerekir diye sizin gibi dusunmeye basladim...

Ali kardesim ne mutlu size bu genc yasinizda bu gibi onemli bir konuda teffekur ediyorsunuz....
Sizin yasinizda bazı arkadaşların film kahramanları ve ünlü şarkıcıları örnek alır onlardan etkilenir, değil mi?
hep onlar gibi olma hayalini kurarlar...
ama size bakin Salih bir insan Hak Dostu olma telasindasiniz....

İşte aslında örnek almamız gereken insanlar onlar değil, Allah'ın elçileri ve peygamberlerdir.
Özenmemiz gereken ahlak da onların güzel ahlakıdır.
Bu ahlak, en güzel, en hayırlı, en iyi ahlaktır.
Allah'ın sevgisini kazanabilmek için iyi bir insan olmamız gerekiyor...
Ayrıca iyi insan hem yaptığı iyiliği bir karşılık beklemeden yapar. Yoksullara atacaklarımızı değil güzel şeyleri hatta sevdiğimiz şeyleri vermemizi ister Allah.
Sinirlendiğimizde öfkemizi yenmemizi, bağışlayıcı ve sabırlı olmamızı.""Bak Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) nasıl buyuruyor:

"Eğer Allah'ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın
Evet bir yararı olmayan boş işlerle uğraşmamalı. Yaptığımız şeyi acaba böyle davranırsak Allah beğenir mi? diye düşünerek yapmalı. İşte o zaman Allah bizi sever...

Allah benden razı mı değil mi, bilmem mümkün mü?
Mümkündür. İbadet etmek tatlı ve kolay, günah işlemek acı ve sıkıntılı geliyorsa, o kimseden Allahü teâlâ razıdır...

Eğer Allah'ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın"
Bu hadisin açıklaması şu şekilde; eğer günlük hayatta malayani yani boş işlerle meşgul değilseniz hayatınız O'nun istediği şekilde geçiriyorsanız bilinki Allah sizi seviyordur...
Allah sevdiği insanın aklından hiç çıkmaz. Eğer bir insan sürekli Allah'ı düşünüyorsa aklı sürekli Allah'la irtibat halinde ise bu insanın
'Acaba Allah beni seviyor mu?' diye sorması abes olur...

Sevgisini her şeyiyle göstermiş olan Yüce Sahibimize, bizim ne kadar sevgi göstereceğimizdir..
Hamd ve şükre ne kadar sadakat göstereceğimizdedir, bu imtihanın sırrı.. Allah c.c bu sevgi imtihanımızı kazananlardan eylesin inşallah bizleri..
Rabbimize emanetimsin Selam ve Baki dua ile..

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
teşekkur ederrim saolun

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
YA BENİ SEVMİYORSA YADA BENİ SEVİYORMU TAKVA SAHİBİ OLABİLİRMİYİM?
Selamu aleyküm kardeşim,
ben gelmeden önce gerekli cevapları zahten almışsın, bende size kısa ama öz bir cevap verecem,
Sen, Allah'a inanıyormusun? tabiki inanıyorsun, ohalde sen ateşe, putlara değilde kendisine inandığın için Alah'(c.c)da seni seviyor,

Kovulmuş iblisin şerrinden allaha sığınırım.

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
birazda korku var

namaz kilarken nefesimin hafif daraldiği kalp atişlarimin cok hizlandiğini farkettim ne dir bunun sebebi ?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Kardesim..
bunu ilk kez Sizden duymuyorum bir cok genc kardesimde ayni sikayet olmasi dikkatimi cekti ve bir arastirma yaptim...
bu tip SIKINTILAR ya cok imanli kimselerde yada iki dunya arasinda yani dunya ile ahiret arasinda bocaliyanlarda yada ufak bir deprasyonda duygu boslugu ve yogunlugu yasiyan kardeslerim de oldugunu fark ettim...
Sanirim Sorun namazda değil icinde bulundugunuz ruhsal bunalımın ve bir anda Manevi hava arasinda SIKISMAK tan kaynaklanıyor veya imanin coskusundan artik hangisi olduguna her birimiz kendimiz karar vermeliyiz...
ve bazi kardeslerimiz namaz kilarken göz yaşlarıni tutamiyorlar...

Önce şunu belirtelim ki göz yaşları dökmek kişiden kişiye değişir.
imanin ve Allah sevgisinin degistigi gibi...
Bazıları daha duygusaldır az bir tesirle ağlayabilir.
buradaki göz yaşı değil kalbin hüznüdür kalbin ağlamasıdır.
icimiz disimiz duygu yonunden masallah o kadar doluyuz ki.. namaz da bir bosalma rahatlama kendini Rabbine birakma gibi bir transfer konusu sanki ne mutlu size bu duygu ve hissi bir cogumuz hissedemeyiz bile....

Stress ve deprasyonda veya imani dorukta olan bazi Genc kardeslerim cok duygu yuklu olduklarindan Dua okurken veya Namaz kilar iken sanki Hakka kavusacakmis gibi bir korku ve heyecana kapiliyorlar..
bazen de genclerimizde hafif bir panik atak gecirdiklerine sahit oluyoruz..
merak ettigim namaz ve panik atak arasindaki iliski..
Ya HAKKA kavusma arzusu yada korkusu arasinda bocaliyan genc Ruh...
bu dengeyi cozdugumuzde ins. bu sorun da ortadan kendiliginden kalkacagina inaniyorum...

Haydi Gencler namaza...
Hayatta strese karşı ilaç olarak Osmanlı'nın düstûr edindiği 5 esas şunlardır:

1- Er-rızku al'allah: Rızkı veren Allah'tır. Başkasının önünde eğilme
2- Tevekkeltü al'allah: Allah'a dayan
3- Ya Nasip: Canını sıkma eğer nasipse olur
4- Ya Sabır: Sabretmeyi bil vaktinden önce bahar gelmez.
5- Bu da geçer ya hû: Unutma!

Zenginlik de fakirlik de hastalık da sağlık da mutluluk da başarı da başarısızlık da..
Hepsi geçicidir. Hatta hayat bile...
Bakî olan Allah'tır.cc. dir..

sahmaran

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Kötüyüm ağlıyorum sürekli panik atak gibi kalbim sıkışıyo ayette okuyamıyorum abla benim için okur musun bi kaç ayet şimdi yarın sınavım var ders de çalışamıyorum zahmet olmazsa
Rabbim razı olsun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kötüyüm ağlıyorum sürekli panik atak gibi kalbim sıkışıyo ayette okuyamıyorum abla benim için okur musun bi kaç ayet şimdi yarın sınavım var ders de çalışamıyorum zahmet olmazsa
Rabbim razı olsun

tabiki okurum kardesim..Allah cc. cumlemizin YAR ve YARDIMCISI olsun..bunlarda ins..gececek YA HU...

duaa..

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ben sevinçten havalara ucasim bile gelir sevgim yuksektir Cenab-ı Hakka imanli olduğumu duşunuyorum ben sadece korktum bir anda yani ama bazende bunu şeytan namazi birakmam için yapiyor diye duşunuyorum gerçektende hava soğuk olur namaza kalkarim aşiri sicaktan ustumu cikarasim gelir durduk yere kalp atişim hizlanir ve sesini neredeyse duyarim cok hissederim ama namaz bitince yasin-i şerif veya başka dualar okuyorum namaz kilarken aşiri sicak olurum ama namaz bitince yine o sicakliği kaybederim bu sefer halsizliğim gider kalbim atişlari normale döner ben imanimla olduğumu duşunuyordum ama aklima şeytan vesvesesi olur diyede birazda sinirleniyordum gerçek hayatta peşimizi bırakmiyor bari namazda yanima gelmesin....! bir de bunu dile getirmek istedim buna ne demeyi duşunuyorsunuz bilmek isterim. saygilarimla ali arslan

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
b-521286-kalp_gif.gif

Sevinç ve hüzün, korku ve ümit arasında yer ile Gok arasinda duygu coskusu...

Üst Alt