ibret verici kıssalar

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

İKİ DAVACI BİR İBRET

Davud(as) bir çok kadınla evlenmişti 99 tane karısı vardı
Günlerden birgün, bir gün sarayının otururken, güzel bir kadın gördü, eşlerinin sayısını yüze tamamlamayı ve onunla da evlenmeyi arzu ettifakat kadının evli olması, buna mani oluyordu
Ne yapabilir?
Birgün namaz kılmak üzere ibadet odasına girdi, kendisini ibadete verdi, o sırada sarayın önüne iki adam geldi, hükümdarla görüşmek için içeri girmek istediklerini söylediler
Saray muhafızları onlara: Bugün hükümdar sizinle görüşemez,çünkü bugün onun ibadet günüdür,dediler ve onların içeri girmelerine engel oldular
Bunun üzerine bu adamlar bir kolayını bulup duvardan atladılar, hükümdarın ibadet odasına kadar girdiler
Davud(as) namaz kılıyordu; odada iki kişinin kendisini beklemekte olduğunu farkedince,biz, biri diğerinin hakkına tecavüz eden iki davacıyız
Şimdi sen bizim aramızda adaletle hüküm et, dediler
Davud(as) davanızı bana anlatınız, dedi
Bir tanesi söze başladı,hasmına işaret ederek:
-Bu benim kardeşimdir
Onun 99 tane dişi koyunu var, benim ise 1 tane dişi koyunum var
Bu istiyor ki, benim elimdeki dişi koyunumu da alsın 100 adet olsun
Davud(as):
-''And olsun ki senin dişi koyununu kendi dişi koyunlarına katmak istemesiyle sana zulüm etmiştir'' dedi
O anda adamların ikiside kayboluverdi,Davud(as), bunların, kendi hatasını anlatmak için Allah tarafından gönderilmiş iki melek olduğunu anladı Ve hemen secdeye kapandı, ağlamaya başladı
Kendisine Allah tarafından vahy gelinceye kadar ağlamakta, yalvarmakta,tövbe ve istiğfar etmekte devam etti
Allah vahyini gönderdi:
-Ey Davud! Kaldır başını; seni affettim ve sana Süleyman adında bir evlatta ihsan ettim, oda senin gibi akıl ve hikmet sahibi olacak, buyurdu

SÜLEYMAN'IN ADALETLİ KARARI
Allah Davut Peygamber'e oğlu Süleyman'ı ihsan edince, Allah'ın bu lutfundan dolayı Davud(as) pek sevindi ve memnun oldu, onun terbiyesine tahsiline çok dikkat etti ve itina gösterdi
Süleyman, böyle bir itina ile büyüdü, olgunluk çağına geldi, her bakımdan üstün bir delikanlı oldu
Süleyman, babasıyla beraber bulunuyor, bilhassa babasına halk tarafından arzolunan davaları izler, babasının hak ve adalete uygun olarak verdiği hükümleri dikkatle takip ederdi
Yine birgün Davud(as) oğlu Süleymanla beraber otururken, birbirlerinden davacı iki adam içeri girdiler
Davacılardan biri hasmını göstererek:
- Bu adamın koyunları benim ekili tarlama girdiler, harap ettiler, bütün ekinlerimi yiyip tükettiler, dedi
Davut(as) koyunların sahibine:
-Bu adamın dediği gibi senin koyunların onun ekinlerini tahrip ettimi? dedi
-Evet Ey adil hükümdarımız Malesef öyle olmuş dedi
Davud(as)
-Öyle ise tarla sahibi ,harap olan ekinlerinin zarar, ziyan karşılığı olarak bu koyunlara sahip olur,dedi
Ozaman Süleyman, ayağa kalktı ve şöyle söyledi;
-Ey Allah'ın Peygamberi Bu meselede benimde bir fikrim var, müsaade ederseniz arzedeyim,dedi
Davud(as):
- Söyle bakalım
Süleyman:
-Koyunların sahibi tarlayı alır, ıslah eder, eker,diker
Tarla sahibi de koyunları alır, koyunların sütünden ve diğer şeylerinden faydalanır; tarla eski haline gelkince tarla sahibi tarlasını, koyunların sahibide koyunlarını geri alırlar, dedi
Davut(as) oğlunun bu buluşunu pek beğendi ve ona:
Bundan sonra halkın bu davalarına senin bakman lazım, ben artık ihtiyarladım sen ise-maşallah- olgun fikirli bir adam oldun, dedi...

Üst Alt