Hz.Aliden 40 söz

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Mesajlar
468
Ali bin Ebu Talib (Ebu Talibin oğlu Ali) - Kureyş kabilesinden, Eski Hanif, 10 yaşında Müslüman olmuş, ayrıca Müslümanlıkta, İslâmda ilk İmam, Hz.Muhammedin son Halifesi, Veli. Arapçası: علي بن أﺑﻲ طالب‎ . Ayrıca Araptır, Ve Hz.İsmailin soyundandır, Müminlerin emiridir, Hz.Muhammedin kuzenidir.

Hz.Ali (Allah ondan razı olsun)

1.Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak ömrü uzatır.

2.Zekat vermeyen, bizden değildir.

3.Kerim insanlar halka yemek vermekten lezzet almaktadır. Kıskanç insanlar ise yemekten lezzet almaktadır.

4.Her kimse kendi ayıbını bilirse, başkalarının ayıplarını aramaktan uzak olur.

5.Her kimse dostunun bütün amellerine bakarsa, onların dostluğu bozulur.

6.İyi ameli ne başkaları için et, ne de utanıp onu terk et.

7.Üzüm ve ya hurma çekirkediğinin yarısıyla bile olsa sana el açanı reddetme ki, Allah katında sadaka artmaktadır.

8.Her kimsede 4 özellik olsa, dünya ve ahiret hayırı ona verilmiş olur: Doğru konuşmak, emaneti (sahibine) geri vermek, rahmin iffetli, pak olması ve ahlakın güzelliği.

9.Allah 6 şahsı 6 özelliği yüzünden cezalandıracaktır: Arabı batıla aşırı derecede bağlı oldukları için, köye rehberlik edeni tekebbürü için, padişahları zulmü için, tüccarları ihaneti için, köycüleri dini vazifelerini ve buyuruklarını bilmedikleri için.

10.Yalan söylemeyi ister şakayla olsun, istersede ciddi terk etmeyen şahıs imanın lezzetini tatmayacaktır.

11.Emaneti peygamberlerin evlatlarının katiline bile olsa, geri verin.

12.Eğer bir şarap damlası kuyuya düşse, onun suyu ile bir yeri sulasalar, bir müddetten sonra o yerden ot çıksa, ot kuruduktan sonra bir koyun onu yese ve onun etine karışsa, o koyunu bir sürüye dahil etseler, sonra koyunların hepsini kesseler, ben onların hiç birisinin etinden yemem!

13.İlim 5 şeyde hasıl olur: Çok sormakta, çok mütalaayla, amellerini kötü sıfatlardan temizlemekle, hocaların ve alimlerin karşısında tevazu etmekle, Allah-tealadan yardım istemekle.

14.Allaha kulluğun 5 alameti var: Az yemek, Kuran okumak, gece namazı kılmak, sabah vakti Allah karşısında yalvarmak, Allahın korkusundan ağlamak.

15.Tevratı, İncili, Zeburu ve Kuranı okudum. Her kitaptan bir kelam seçtim. Tevrattan: "Sakinliği seçen kurtuluşa erer." İncilden: "Kanaat edenin başkalarına ihtiyacı olmaz." Zeburdan: "Şehvetleri (her şeye tamah) terk eden belalardan korunur." Kurandan "Kim Allaha tevekkül ederse, (Allah) ona yeter."

16.Riyakârın 4 alâmeti vardır: Yalnız kaldığında vacipleri tembellikle yerine getiriyor, cemaatin arasındaysa mutlu ve enerjiyle ibadet ediyor. Onu övdüklerinde işini iyi yerine getiriyor, ama övülmeyendeyse işini kusurla yapıyor.

17.Çocuklukta öğrenilen ilim, taşın üzerindeki nakışa benzer.

18.İzzet ve şeref akıl ve adapladır, mal ve nesille değil.

19.İlim 4 kelimedir: 1.İnsanın Allaha ihtiyacı kadar ibadet (elbette ki, ihtiyaçsızlığı mümkün değil), 2.İnsanın cehenneme sabretmesi kadar günah etmek (buda mümkün değil ki), 3.Ömrü kadar dünya için çalışmak (elbette, değmez), 4.Ahirette kalacağı kadar azık toplamak (peki.. bunun için gece-gündüz çalışmalıdır).

20.Her kimse gurur duymak için bir işi yaparsa, Allah onu yüzükara meşhur eder.

21.Bebeğin hastalığı, ana-babanın günahlarının kefaretidir.

22.Her kimse bana bu şey için garanti verse, ben ona 4 şeyi garanti veririm. Sıla-i Rahim edene garanti ederim ki, akrabaları onu sevicek, malı artıcak, ömrü uzun olucak, cennete giricek.

23.Huzusuz (Allah karşısında korku) namazın faydası yoktur. İnsanı boş işlerden alıkoymayan orucun faydası yoktur. Teberrük ve tefekkürsüz Kuran okumanın faydası yoktur. Takvasız amelin hayırı yoktur. Cömertlilik olmadan malın faydası yoktur. Günah edilen yalnızlığın faydası yoktur. Aradan kalkan nimetin hayırı yoktur. İhlassız duanın faydası yoktur.

24.(Hazret Ali (aleyhisselam) bir şahısa ettiği ihmalkârlık yüzünden ceza vermek istediğinde, buyururdu): Sen cuma günü cuma gusülünü terk eden şahısdan daha aciz bir insansın.

25.Dostunun hatalarına sabredemeyen şahıs yalnız ölür.

26.İman şüpheyle uygun gelmez.

27.Yalakalıktan uzak ol, çünkü bu sıfat imandan değil.

28.İyi o kimsenin haline ki, amelini, ilmini, isteğini, düşmanlığını, aldığını, verdiğini, konuştuğunu, sessizliğini, işini ve sözünü Allah için halis ede!

29.Tahsil almak isteyen kendini mecbur etsin ve ilim öğrenmekten yorulmasın. Öğrendiğiniyse çok saymasın.

30.Halk bir-birine ihanet ettikte bereket onlardan alınır.

31.Halkın arasında terazide kandırmak yarandığında Allah onların başına kıtlık getirir.

32.Ne vakit ki insanlar zekat vermez, yer kendi bereketini ekinden, meyvelerden ve madenlerden alır.

33.Belâlar ve zorluklâr zalimi adaplandırmak, müminler için imtihan, peygamberler için derece, evliyalar için keramettir.

34.Halis ibadet, Allahtan başkasına umut beslememek ve ondan başka bir varlıktan korkmamaktır.

35.Evladını öpene Allah sevap yazar. Kim evladını sevindirirse, Allahda onu kıyamette sevindirir.

36.Peygamber (sallallahu aleyhi ve alihi vessellem) bir adamın evlatlarından yalnız birini öptüğünü ve diğerleriniyse öpmediğini gördü. Ona buyurdu: Niçin beraberliğe uymuyorsun?

37.Bir işi yapmadan önce danış. Bir işe başlamadan önce düşün.

38.Eğer reziledici bir ameli yerine getirsen, hiç olmassa arsızcasına gülme. Her kim günaha batsa, rahat olmamalıdır.

39.Hakim olsan bile baban ve hocanın ihtiramı için ayağa kalk.

40.İki kişinin arasındaki ihtilafı aradan götürmek ve onları barıştırmak 1 yıllık namazdan ve oruçtan üstündür.
 
Son düzenleme:
Üst Alt