Her şeyin bir zekâtı vardır bedenin zekâtı da oruçtur

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Her şeyin zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur."

Zekât dış bakımdan malda bir azalmadır. Fakat hakikat ve mana itibariyle berekettir, artıştır.
Oruç da böyledir.Zekât lügat bakımından temizlenmek manasınadır. Nasıl Zekât, elde kalacak malı tasfiye ediyor, temiz yapıyorsa oruç da bünyeyi takviye ediyor sağlamlaştırıyor.
Oruç hiç bir benzeri bulunmayan en faydalı ve en büyük bir ibadettir.
Oruç bünyeye sıhhat verir. Nefsanî ve kötü temayülleri kırar. Kalbe safa bahşeder. Nihayet mü’mini Allah’a yakinlaştırır..

Zekât sadece maldan verilmez. Allah’ın ihsan ettiği her nimetin kendine göre bir zekâtı vardır.
İlmin zekâtı bildiğini başkalarına öğretmek, ömrün zekâtı namaz kılmak, malın zekâtı hakkını vermek, bedenin zekâtı da oruç tutmaktır.
Oruç tutan insan, vücudunun da, sahip olduğu nimetlerin de kendi malı olmadığını, istediği zaman yiyip içemeyeceğini anlar.
Oruçla onların kendisinde emanet bulunduğunu, hakiki mal sahibinin kim olduğunu idrak eder. Onun emri olmadan yiyemez, içemez.

Böylece, gerçek nimet sahibi olan Mün’im-i Hakikiye, Hakiki Nimet Veren Rabbine teşekkür eder.
Nimetlerin doğrudan doğruya Ondan geldiğini bilir. Vücut nimetine karşı teşekkürünü, onun zekâtı olan oruçla yapmaya çalışır.

Zaten zekât bir çeşit şükürdür. Oruç ise, “halis, hakiki, büyük ve umumi bir şükrün anahtarı” hükmündedir.
Oruç sayesinde mü’min, gözle görülür şekilde kendisine verilen nimetlerin kıymetini düşünme fırsatı bulur.

Zekâtın bir manası da temizliktir. Maldan verilen zekât onun temizlenmesine, çoğalmasına, bereketlenmesine sebep olduğu gibi,
oruç da bedenin maddî ve manevî temizlenmesine, sağlık ve bereketin artmasına sebeptir.
Zekât veren insan malını kir ve günah pisliklerinden temizlediği gibi, oruç tutan da vücudunu günahlardan öyle temizlemiş sayılır.
Ter temiz bir vücut ve ruha sahip olur...

Oruç Ruh ve Beden Dengesini Sağlayan bir nimettir..
oruç tutmak nefsi terbiye etmek..bedenin istek ve arzularını kontrol etmek demektir..
beden dilli iftara dogru diyorki ; açım,susuzum!!yemek istiyorum..dolap nimetlerle dolu beni kim tutabilir ki?
Ruh diyorki hakiki mal Sahibi Allah-tir! idrak et artik! Onun emri olmadan yiyemez, içemezsin...bosuna cirpinma..
ve ruh kazandigi icin insan oruçlu iken hep mutlu ve huzurludur..

kim ne derse desin, kim nasıl bir değer veriyorsa versin, bana değişik bir huzuru tattırtan eylemdir oruç tutmak.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
(bir hadis-i kutside geçer), Allah c.c. insan nefsini karşısına almış ve sormuş vakti zamanında,
"ben kimim sen kimsin?" diye.
insan (nefsi) ise; ben benim, sen sensin.
bunun üzerine Allah, onu belli bir süre ateşle cezalandırır. tekrar karşısına getirir ve tekrar sorar. ben kimim, sen kimsin.
insan yine ; "ben benim, sen sensin" der.
bu sefer, Allah o insan nefsini açlıkla sınava tabi tutar.
tekrar sorar. ben kimim, sen kimsin?
ve bu sefer insan nefsi, "ente rabbiye r-rahîm ve ene abdüke l-âciz..."
"sen alemlerin rabbi, bense senin aciz bir kulunum" diyerek, açlık karşısında egoist, ben merkezli olma damarının etkisinden sıyrılmaktadır.

oruç tutulmayan zamanlara kıyasla, insanı farkında olsun veya olmasın, arasın veya aramasın, muhattap olduğu Allaha yaklaştırır,
en azından bu konuda düşünceye sevk eder.kuru kuruya aç kalmak değil, o belirli zaman dilimini paylaşmaktır oruç.

oruç, hem açların, fakirlerin halini anlamak, hayatlarının büyük bölümünü aç geçiren insanların toplumsal olarak ne anlam ifade ettiğini algılamak,
açlığın insana neler yaptırabileceğini hissetmek için vardır (ama kesinlikle tek amacı açların halini anlamak kadar sığ bir zihniyet değildir)

hem de insanı manevi bakıma alan, ruhunun dünyevi hırslardan, gem vurulmamış bedensel arzulardan bir nebze arındıran, kişiyi Allaha yaklaştırandır.
bir de tabi ki olayın sabır boyutu var ki, insanın karakterine katkı sağlar şüphesiz.
insanın hem diğer insanlara, hem kendine daha sabırlı olması için dayanıklılık verir. yine de en doğrusunu Allah bilir, bunlar sadece buradan bakınca görülebilenler.

bir anlamda, cehennem korkusundan değil de, Allah sevgisinden tutulursa daha samimi olur.
ne sevgisi şimdi dersen, kişiyi karşılıksız seveni, sevmez mi insan..
burada adına "bedensel ve ruhsal detoks" denilen bir tedavi,terrapi seklidir..
Oruç ,bir gün Tıbba dahil edilecek..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İnsana günde 250-500 gr. yemek yeterlidir. Bundan fazlası, vücutta ka*lıntı oluşturur ve hastalık yapar.
Vücut hastalığa karşı devamlı direnç gösteremez. Çünkü sürekli yemeklerle uğraşmak, fazlalıkları ve toksinleri atmak, atılamayanları depolamak çok zor bir iştir.
Oruç bu konuda en iyi yardımcıdır. İnsan oruç tutarken, yani aç kaldığında, vücut hazım işinden azad olur ve kendi kendini temizlemeye yönelir.
Kalıntıları ve toksinleri, karaciğer ve bağırsaklardan dışkı ile,- akciğerlerden öksürük ve nefesle,- beyinden hapşırma, gözyaşı, kulak akıntısı ve geniz akıntısı ile,- böbreklerde idrar ile, kandan ter ile dışarı atmaya başlar.
Bu ağır işin gerçekleşmesi esnasında çok enerji harcanır. Vücut bu enerjiyi bulabilmek için önce glikojen ve yağ depolarını kullanır.
Neticede, açlığın ilk 3-4 gününde insan her gün 1-1,5 kg. verir...

"oruç tuttuğunda sindirim sistemin çalışmak zorunda kalmıyor. bu dönemde beden ölü hücre ve toksinleri dışarı atabiliyor.
bu hafta sonunda bir günü evde temizlik yaparak geçirmeye benziyor. tüm hafta boyunca öylesine meşguldün ki evi hiç temizleyemedin,
o yüzden şimdi hepsini bir günde yapıyorsun. bedende sindirecek bir şey olmadığında, hiçbir şey yemediğinde, beden kendini temizlemeye başlıyor.

kendiliğinden bir süreç başlıyor ve beden tüm gereksiz maddeleri, yük gibi gelen her şeyi dışarı atıyor.
oruç bir tür arınma yöntemidir. ... oruç işe yarıyorsa daha enerjik hissedeceksin; capcanlı hissedeceksin; yenilenmiş ve canlanmış hissedeceksin. ...
gerçek bir arındırıcı oruçtan sonra kendini yenilenmiş, gençleşmiş, temizlenmiş, hafiflemiş ve mutlu hissedersin; beden de daha iyi çalışır, çünkü fazlalıklardan kurtulmuşsundur."

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Oruç tutan kimse, bir zaman mahrumiyete katlanır. Bu mahrumiyet, yiyecek ve içecek bulumayan herhangi bir yaratığın içine düştüğü acizliğin benzeri değildir. Bu irade bile benimsenmiş, yüksek bir hedefe yönelik bir mahrumiyettir, bir nefis mücadelesidir. İnsan bu mahrumiyet sayesinde yoksulların ve mahrumların hallerini tecrübe ile anlamış olur. Böylece kendisinde acıma, şefkat ve yardımlaşma duyguları artar, insaniyet için pek faydalı hale gelir. Ayrıca kendisinin duyacağı manevî hazlar ise, her türlü düşüncesinin üstündedir.
Mabud'unun kutsal emrine bağlanarak, hak sahibi olduğu nimetlerinden bir müddet mahrumiyete katlanan insan, artık başkalarının nimetlerine göz diker mi? Başkalarının zararına çalışır mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bu mübarek ayda bari zamanımızı boşa geçirmeyelim, ibadet ve zikir harici boş işlerle uğraşırsak kendimiz kaybederiz.

Üst Alt