Her insan bir çiçektir

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirahmanirrahim
selam güzel insanlar. Allahın rahmeti bereketi üzerinize olsun . Bizleri hayatın içinde anlamlı kılan ve mahluku beşerden ayıran idrak kapılarımızın açık olup .düşüne bilme noktasında olmamız. Bizler kuran ahlakıyla hayatlarımızı yaşıya bilmek için . Hz allahın kuranda belirtilen islam ın şartları veya imanın şartlarına . Uyarak nefislerimizi allah yoluna döndürme çabası içindeyiz. Takip edilmesi gereken yol . Hz kuranda belirtilen ayet ve surelerin . Anlamlarını bizlere anlatmaya ve öğretmeye çalışan alimlerin izinden yürürken. önümüze hakikatlara baktığımızda . Kuran ilminin sürekli bir yükselişte olduğunu görüyoruz. Zair ilminden yürüyen alimlerin çabası .hz kuranı bir yıldız gibi semaya yükseltirken . Batın ilminden yürüyen alimlerin çabası kalpleri nevsin ve ruhun fetihlerinde sırlar perdesini açmıştır. şimdi bu insanlar hz kuran ayetlerini idrak noktasında düşündükleri için bu gün bizlere ilim hazineleri bırakmışlardır. Bu hazineler bütün islam aleminin ortak olduğu. Anahtarının besmele adı verilen kilit olduğu zair ve batin ilminden yürüyen alimlerin ortak noktasıdır. Bizler yaşadığımız semaya imtahan için geldik .nefislerimiz böyle bir hazinenin içine girdiğinde hz allahın lütfettiği nasip kadar hazineden hakkımızı alır. Düşündüklerimizi hayata geçirmeye çalışırız. şimdi nasılki bir çiçek bahçesine bakıldığında lale, güle benziyormu ,veya menekşe ,papatyaya benziyormu. Tabiki benzemiyor hepsinin yaradılışta tohum ve özellikleri ayrı ayrı. şimdi onlar dile gelse onlara şu soruyu sorsak . çiçekler öne çıksın desek hepsi birden çıkacak . Resmin bütününe bakıldığında hepsi çiçek değilmi. Davalarında haklı değillermi. şimde kendimize dönelim hepimiz ilim hazinesinden paylarımızı almış birer çiçek gibi düşüne bildiklerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Lale öldüğünde , gülün , gül öldüğünde papatyanın bağrından birşey kopmaz . Ancak kendi dalları ve yaprakları solar. Işte vahdet bahçesin bedenlerimiz idrak noktasında bu lütufla . Vacibil vucudlarımızın yaradılış maksadımızı anlaya bilirdik .bu satırlarım vahdet bahçesinde açan bedir muhammed ali bin lanın kendi düşünceleridir. Bir gün bu bahçeye veda ettiğimde düşünce ve amellerimle rabbimin huzuruna çıkıp hesabımı vereceğim. Ama önce bana şahitlik edecek . Ve bana hizmet eden azalarımı zulüm yapmadan tanımak . Melekelerimle ahirete hazırlık yapmak çabası içindeyim .düşüncelerim benim kalbimdeki doğrulardır . . Bizler burda kardeşiz tıpkı çicek bahçesi gibi .sadece düşündüklerimi . yorumluyorum.aeo.

TÜM YAZILARIM ALINTI DEĞİLDİR

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bizleri hayatın içinde anlamlı kılan ve mahluku beşerden ayıran idrak kapılarımızın açık olup .düşüne bilme noktasında olmamızdir...

Bizler kuran ahlakıyla hayatlarımızı yaşıya bilmek için . Hz allahın kuranda belirtilen islam ın şartları veya imanın şartlarına . Uyarak nefislerimizi allah yoluna döndürme çabası içindeyiz...

Takip edilmesi gereken yol . Hz kuranda belirtilen ayet ve surelerin . Anlamlarını bizlere anlatmaya ve öğretmeye çalışan alimlerin izinden yürürken. önümüze hakikatlara baktığımızda . Kuran ilminin sürekli bir yükselişte olduğunu görüyoruz...

Zair ilminden yürüyen alimlerin çabası .hz kuranı bir yıldız gibi semaya yükseltirken . Batın ilminden yürüyen alimlerin çabası kalpleri nevsin ve ruhun fetihlerinde sırlar perdesini açmıştır...

AMENNA VE SADAKNA..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bizler yaşadığımız semaya imtahan için geldik ...
nefislerimiz böyle bir hazinenin içine girdiğinde hz allahın lütfettiği nasip kadar hazineden hakkımızı alır...
Düşündüklerimizi hayata geçirmeye çalışırız...
şimdi nasılki bir çiçek bahçesine bakıldığında lale, güle benziyormu ,veya menekşe ,papatyaya benziyormu. Tabiki benzemiyor ..
hepsinin yaradılışta tohum ve özellikleri ayrı ayrı...
şimdi onlar dile gelse onlara şu soruyu sorsak . çiçekler öne çıksın desek hepsi birden çıkacak ...

Resmin bütününe bakıldığında hepsi çiçek değilmi. Davalarında haklı değillermi. şimde kendimize dönelim hepimiz ilim hazinesinden paylarımızı almış birer çiçek gibi düşüne bildiklerimizi anlatmaya çalışıyoruz...
Lale öldüğünde , gülün , gül öldüğünde papatyanın bağrından birşey kopmaz ...
Ancak kendi dalları ve yaprakları solar. Işte vahdet bahçesin bedenlerimiz idrak noktasında bu lütufla ...
Vacibil vucudlarımızın yaradılış maksadımızı anlaya bilirdik

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Bir gün bu bahçeye veda ettiğimde düşünce ve amellerimle rabbimin huzuruna çıkıp hesabımı vereceğim.
Ama önce bana şahitlik edecek . Ve bana hizmet eden azalarımı zulüm yapmadan tanımak . Melekelerimle ahirete hazırlık yapmak çabası içindeyim .
düşüncelerim benim kalbimdeki doğrulardır . . Bizler burda kardeşiz tıpkı çicek bahçesi gibi .sadece düşündüklerimi yorumluyorum.aeo."
BEDİR MUHAMMED ALİ

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Her insan bir çiçektir. Görünüşüyle, duruşuyla, karakteri.huy, hiss, hissiyat, hassasiyeti ile aynı bir insan gibi... Kimisi nazlı,hassasdır, kimisi inatçı....Kimisi esen bir rüzgarda döker yapraklarını, kimisi en soğuk rüzgara inat açar tomurcuklarını...

Kimisi tek başına açar bir dağın tepesinde, kimisi bir çayırda kendisi gibi nicesiyle öbek öbek, halı gibi yayılır....

Kimisi başını döndürür kokusuyla, kimisi ruhunu okşar narin, tatlı duruşuyla...
Ben hep bir Gül olmak istedim..! insanı mutlu edebilmek için kendimi onun kadar hassas ve ince düşünmeye alıştırmak istedim ama sinirli olmam, bir anlık öfkelerim ile ben hiç bir zaman ne bir Gül ,ne de bir Lale ,ne de tam kamil bir insan olabildim..

Üstadım! dolmamış çilemiz var ise;Allahu alem,Hâl-Ene imtihan ve eksiğimiz var demektir..
hy..

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Hangi çiçek olursam olayım kırılan dallarımı suya bırakıp kök salmayı nasip eden Rabbime hamdü senalar olsun.Menekşeler ,kır çiçekleri,mis kokulu ,rengi birbirinden ayrı güzel olsun ama bir rüzgar gelip yaprağını incitir,dalını kırar,döker,zedeler canını acıtır,önüne katar sürükler nihayetinde ilahi emirle oda durur ve o yıkılan bittiği düşünülen çiçek ''KÜN''emri ile yeniden hayata başlar ancak o son dediğinde her şey son bulur, çiçek bilir ki canı acıyarak savrulduğunda tutunacağı tek varlık ''KÜN''emrinin sahibi yüce Allah cc...Bilirki onu yokken var eden o ,yine o isteyecek yok olacak, teslim olmuştur çiçek...
Kökten yağmur suları çürütse de,üstten börtü böcek kemirse de dalı eğri,yaprağı kırışsa da YA ALLAH,YA ALLAH ÖNÜ ARDI ,BAŞI SONU ALLAH DAHA BÜYÜK NE NİMET VAR Kİ?Rüzgar savurmuş, kırmış,böcek kemirmiş solmuş.Onu çiçek olarak istemiş yaratmış ne büyük lütuf nimet daha ötesi yok çiçek, ne renginin ne şeklinin önemi yok YA ALLAH,YA ALLAH ÖNÜ ARDI,BAŞI SONU ALLAH CC.....

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ben bir çiçek olsa idim...
Hırçın, inatçı, deli dolu, an'a göre düşünebilen, pervasız ama duygulu! deli rüzgarlara karşı illa ki! dik ve sağlam olmaya çalışan deli bir çiçek! bu dik ve sağlam duruş, kibirden değil! hayatı en az yara ile geçirebilmek, azmetmek, sonucunu Allahtan dilemek için...

Bazen düşünüyorum da;
Hayat o kadar garip ki! yaşadığın olaylar sanki birer renk gibi yansıyor sana!

Bazen yeşil olup, huzurun ve sebatın kaynağını buluyorsun..

Bazen turunculaşıyor anın! deli, yaramaz bir çocuk çıkıveriyor içinden...

Bazen kırmızı oluyor! içindeki cesaret ve karakter alevleniyor bir anda!

Bazen mor oluyor! canlılık sahibi oluyorsun, adeta gençleşip, güzelleşmiş gibi hissediyorsun kendini...

Bazen siyah oluyorsun! matemdesin sanki, hayatının sonu gelmiş gibi karamsarlaşıyorsun...

Ama bu renklerden en mantıklısı; İslamın ve insanlığın temeline en uygunu "yeşil"! huzur ve sekînet getiriyor bulunduğu her yere.......

Destur

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bazen diyorum ki acaba tasavvuf ile edebiyat karıştırılıyor mu?

Destur

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ve bazen diyorum ki insan yaşamadan aşkı anlatabilir mi? Ask, okuyarak mı yaşanır?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"tasavvuf ile edebiyat karıştırılıyor mu? '"
Bilemiyorum ama ilk konuyu yazan hocamız tasavvuf Ehli ve kırk sene tekke de talebe olan biri...O iLim , irfan ve Kelâm ile yazar Ben ise bir edebiyat talebesiyim...ben bilgi, akıl, makul, mantık ,tecrübelerimden edindiklerim ile edebiyat yazıyor ve yapıyorum...

Yazmak sanattır, edebiyattır; yazdığını yaşamak ise aşk...

Aslında yazdıkça haksız olduğumu suçlu ararken ve bir şeyleri sorgularken aslında suçlu da ben, sıkıntının da ,sorunun da bende olduğunu ve değişmek için asla geç olmadığını yazdıkça daha iyi anlıyorum..

Ben kendime gelemiyorum. Sen beni bana getir Ya Rab.
Ya Rabbi yazdıklarımı yapmayı,yaptıklarımı yazmayı nasip et.Sana hakkı ile bir mümin ve sadece insan olmayı nasip et.Amin.

De ki: “Allah dilemedikçe ben kendime bir zarar verme ve bir fayda sağlama gücüne sahip değilim. Eğer ben gaybı biliyor olsaydım, daha çok hayır elde etmek isterdim ve bana kötülük dokunmazdı. Ben inanan bir kavim için sadece bir uyarıcı ve bir müjdeciyim.”)
7/A'RÂF-188:

Üst Alt