Hacamat

Qarachai

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hacamat Nedir?
Hacamat kısaca vücutta hastalıklara neden olan kirliliğin peygamber efendimiz s.a.v in de uyguladığı şekilde dışarı alınması işlemidir.

Hacamat, bağışıklık sistemimizi felç eden kirlenmiş, kan özelliğini kaybetmiş sıvının, peygamber efendimiz (sav) in de 1400 yıl öncesinde tarif etmiş olduğu çok önemli bir tedavi şeklidir.
Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahatsız, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yoludur.
Hacamat vücüdun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, toksinler ve kullanılan ilaçların vücutta bıraktığı kalıntıların dışarı alınması işlemidir.
Öz kültürümüzde binlerce yıldır kullanılan sünnet bir tedavi şeklidir.
Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygındır ama faydası bilim adamları tarafından kanıtlanan ülkelerde de uygulanmaktadır işte bazı avrupa ülkeleri. Çin’de Almanya, Malezya’da Kanada Arap dünyasından Avustralya’ bütün dünyada kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

Hacamat peygamber efendimiz (sav) in de tavsiye ettiği, Fransa da, İngiltere, Farklı Avrupa ülkelerinde uygulanan bir tedavi usulüdür.

Çinde üç bin yıldan beri kullanılan avrupa ülkerinde sıkca istifade edilen türkiye de ise bilinçli olarak unutturulan peygamber efendimiz sav in ”sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare hacamattır” buyurduğu tıbben tedavisi yok denilen hastalıkların tedavisidir…

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hacamat ne zaman yaptırılmalıdır?

Hz. Enes (ra) anlatıyor:
“Resulullah (asm) buyurdular ki: ‘Kim hacamat olmak isterse ayın* 17 veya 19 veya 21’ini arasın.”
İbn-ü Ömer (ra) azadlısına: “Ey Nâfi bana kan galebe çaldı, benim için bir haccâm getir. Getirdiğin haccam genç olsun, yaşlı veya çocuk olmasın.” dedi.
Devamla İbnü Ömer (ra) dedi ki:
“Ben Resululah’ın (asm): “Aç karna hacamat olma idealdir, (Onda şifa ve bereket vardır) aklı arttırır. Hafızayı güçlendirir. Hafız olmak isteyenlerin hıfz etme kabiliyetini arttırır. Hacamat olmak isteyen Allah’ın adıyla Perşembe günü hacamat olsun. Cuma, cumartesi, Pazar günlerinde hacamat olmaktan kaçının. Pazartesi ve Salı günü de hacamat olunuz. Çarşamba günü hacamat olmaktan kaçının. Çünkü o, Eyyüb’ün (as) belaya düştüğü gündür. Cüzzam ve alaca hastalığı da sadece Çarşamba günü veya Çarşamba gecesi zuhur eder.” (Kütüb-ü Sitte)
(*) Bahsedilen ay kamerî aydır.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Inşallah önümüzdeki hafta hacamat yaptiracagim çok istiyorum.
Yapan arkadaşlarımı gördüm .
Baş ağrıları bile geçmiş.
Enerjileri gelmiş.
Allahın.ini ikramı peygamber efendimizin sünneti.
Selametle

Üst Alt