Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,642
Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?
Gusül abdesti alıken yellenmek, burun kanaması, yaranın kanaması gibi şeyler gusül abdestini bozar mı? Böyle durumlarda gusüle yeniden başlamak, tekrar abdest almak gerekir mi? Sorularına cevaplar.
Gusül abdesti sırasında, yellenmek, yaranın kanaması, burnun kanaması v.b şeyler gusül abdestini bozmaz ve yeniden başlamayı gerektirmez.

Çünkü bu gibi durumlar normal abdesti, yani namaz abdestini bozar. Gusül alırken veya aldıktan sonra böyle bir durumla karşılaşırsanız sıkıntı yapmayın. Aldığınız gusül abdesti geçerli olmuştur. Fakat bu abdestle namaz kılınmaz. Namaz kılmak için normal namaz abdesti almak gerekir.
Gusül sırasında, yellenmek, kanama olması v.s gibi durumlarda neden abdest bozulmuyor?

Çünkü bu gibi durumlar cünüplükle ilgili değil! Bunlar sadece namaz abdestini bozar. Boy abdesti gerektiren durumlar ise farklıdır.
Gusül abdesti çok önemlidir.

Kadın veya erkek için ömür boyunca lazım olacak. Müslüman olarak bunu bilmek bir zorunluluktur. Gusülsüz gezmek olmaz! Gusül almayı gerektiren haller, utanılıcak, sıkılacak durumlar değildir. Bu nedenle böyle durumlarda gecikmeden gusul almak gerekir.

Gusül abdestinin nasıl alındığı, hangi durumlarda gusül gerektiği konusunda bilgisi olmayanlar veya eksik bilenler lütfen forumda gusül ile ilgili bilgileri arama bölümünden aratıp bulsunlar ve konuyu öğrensinler.
 
Üst Alt