Geleceğin En Gözde Meslekleri

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,610
Geleceğin En Gözde Meslekleri
Dünya teknoloji sayesinde hızla değişiyor ve iş dünyası da bundan nasibini almakta. Bazı meslekler sahneden çekilirken bazı yepyeni iş alanları kendini gösteriyor ve bununla birlikte yeni meslekler ve unvanlar da ortaya çıkmış oluyor. Geleceğin en gözde meslekleri aslında şimdiden yükselişe geçmiş durumdalar. Teknolojinin hayatımızda günden güne büyüttüğü yerine bakarsak, yükselmeye de devam edecekler.
Veri Analisti

Her türlü erişimin akıllı telefonlarla cebimize girmesi ve sosyal medyanın yükselişi kullandığımız her uygulamayı adeta bir veri makinesine dönüştürdü. Arama motorlarındaki aramalarımızdan izlediğimiz videolara, sipariş ettiğimiz yemeklerden yaptığımız alışverişlere, hatta sağlık bilgilerimize kadar her türlü bilgimiz kayıt altına giriyor. Elbette veri ancak anlamlı bir şekilde analiz edildiğinde işe yarar hale geliyor. Müşteriyi gerçekten anlamak manasına gelen veri analizi her türlü şirket ve kurum için çok önemli. Dolayısıyla data analistlerine düşen görev her gün daha da büyüyecek gibi görünüyor.

Veri Güvenliği Analisti

Özel hayatın mahremiyeti kaybedildiğinde, önemi daha iyi anlaşıldı. Toplanan datalar elbette müşteriyi daha iyi tanımayı sağlarken, müşterinin gizliliğini de risk altına atıyor. Bir kuruma özel bilgilerimizle güvenmenin karşılığı bu bilgilerin çalınması olmamalı. Dolayısıyla kurumlara veri güvenliğini sağlamak için büyük bir yük düşüyor ve veri güvenliği analistleri de burada devreye giriyor. Veri ve gizliliği konuları etik ve hukuki açılardan daha çok tartışılırken bu meslek de önemini günden güne artıracak.

Web ve Mobil Uygulama Geliştirici

Artık hayatı uygulamalar üzerinden yaşar olmuşken bunları geliştirmenin gözde bir meslek olduğunu yazmaya neredeyse gerek yok. Öte yandan bu mesleği atlarsak listenin eksik kalacağı da kesin. Bir uygulama geliştirmek hem gerekli kodlama dillerine hakimiyet, hem sağlam sabır hem de yaratıcılık gerektiriyor. Bu becerilere sahip olmak ise size en büyük şirketlerde iyi gelirli bir iş sağlayabileceği gibi kendi işinize sahip olmanıza da yardımcı olabilir. Günümüz start-up’larının önemli bir bölümünü yeni uygulamalar oluşturuyor. Eğer dahice bir fikriniz varsa, yeterince zaman ve efor harcamayı kabul ediyorsanız siz de yeni yıldız uygulamanın geliştiricisi olabilirsiniz.
Ürün Tasarımcıları

Teknoloji ve dijitalizasyon çağında yaratıcı meslekler de önemini korumaya devam edecek. Özellikle de yazılım alanındaki beceriyi ve emeği elle tutulur hale dönüştüren ürün tasarımcılarına büyük bir görev düşüyor. Akıllı cihazlar ve aksesuarlarıyla ürün tasarımcıları artık sadece ürün değil adeta vücudumuzun bir parçasını dizayn ediyorlar. Günlük hayatın büyük bir parçası olan bu ürünlerin bakımına dikkat etmek ise kullanıcıya düşüyor. Akıllı telefon ve bilgisayar nasıl temizlenir hakkındaki ipuçları bu açıdan işinize yarayabilir.
Pazar Araştırması Analisti

Pazar araştırması sayesinde işletmeler insanların ne istediklerini, ne aradıklarını, neyi, nasıl satın alacaklarını anlayabiliyorlar. Burada da önemli olan veriyi sadece toplamak değil, doğru bir şekilde analiz etmek oluyor. Değişen sosyal dinamiklerle pazar da durmaksızın değiştiği için pazar araştırması analizi her daim önemini koruyacak meslekler arasında bulunuyor.
 
Üst Alt