Futuhati Mekkiyye

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
SA kardesler,

Acaba aranizda Ibn Arabi hayrani ve buyuk ve gizemli eseri, Futuhati Mekkiyye'yi okuyan var mi? Gorusleriniz, dusunceleriniz nedir? Kolay anlasilir bir eser degil...

Vesselam.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam..bu aradiginiz kisi Muhammed Bedir agbimizdir..O bir Derya bizler ise birer su damlasi misali..niye mi bu agbimiz 40 sene tekke ve medrese egitimi gormus Salih bir insandir!
Allahu alem..
Futuhati Mekkiyye'yi 10 cildini de okumadim..kalbi dar olanlardanim..yani tam olarak anliyamiyorum kafam karistigi icin...ben gibi coban sadece Fikih,Tefsir,Kur`an ,Siyer,akaid ve hadisi serifler ile kendi meslegim ile ilgili..psikoloji,ruhaniyet,hipnotizm, ruyalar Alemi ve SIRRU-l esrari diyar ,insan ve cocuk ruh ve psikolojisi ile ilgilenmekteyim..
Selamet ile Hayra Kalin..

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
S.A. Muminler ve tum canlilar

Acaba Muhammed Bedir abimiz bizlerle fikirlerini paylasabilirler mi?

Vesselam.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın rahmeti üzerimize olsun . Zair ve batin ilminden yürüyen alimlerin . Bu iki denizin kavuşacağı nokta .besmele ve fatihanın cemidir. Ehadiyet sancağı ancak bu noktada kalpleri ,nefisleri ve akılları hakikatı muhammediyeye davet eder. Muhiddin arabi ve ardından yürüyen alimleri idrak edebilmek için . Dinin anlamını ve insanın yaradılış sebebini .hz kuran da sır edildiği gibi. Hem zair hem batin manasını idrak etmek gerekiyor. Işte bu kapıyı açacak iki anahtar vardır. Biri besmele diğeri esmaül hüsnanın gerçek batin manasını bilmek . çok geniş bir hazine olduğu için .zaman içinde allah bize yardım edecektir selam ve dua ile. Ruhul emin.

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razi olsun. Acaba bu dairede ilerlemek istiyenlere neler onerirsiniz?
Vesselam.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın rahmeti üzerimize olsun. Bu konuları kendi işyerimde zaman buldukça 3 yıldır yazmaya çalışıyorum. Gönül sızım kardeşim bana yazı ve anlatımlarımda çok yardımcı oldu. Kendisinden allah razı olsun . Birde konulara sadece zair ilmiyle bakan kardeşlerimizle 3 yıldır yoğun bir mücadeledeyim bu konuya hem zair ve batin anlamda bakmak gerektiğine 40 yıllık tecrübelerimle inanmaktayım.örnek vermek istiyorum . Hz ali efendimiz görmediğim rabbe iman etmem buyurmuştur.şimdi rabbi görmek bir ilimdir. Bu ilim kuranda sırdır. Bu sırra erebilmek için zaman ve sabır gerekmektedir.benim önerim allah rızası için nefislere mal etmeden . Besmelenin anlamını ve esmaül hüsnanın hakikatını zuhuratı muhammediye adı altında açılan bölümde yazmaya çalışırım . Benim önerim bu. Hal kardeşlerim buradan takip edebilir. Alak suresiyle başlayan ve yasini şerifle huzura gelen insanın fatihada nevsin ,kalbin ve aklın fetihine erişidir. Tek ricam resmin bütününü görmeden allah ve resulunün önünde ilmen eksik oluşumuzu kabul etmemizdir. Tevazu ve kemalat hırkasını giyebilen kardeşlerimle hz allaha hz muhammedin önderliğinde ve hz kuranın nuruyla allaha firar etmektir. Aeo ruhul emin

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
S.A ve hayirli aksamlar,
bahsettiginiz bölumu takip edecegim Allahin izni ile. Sanirim konu ile ilgili ilm-i ledün, bu zahiri ve batini ilimleri kusatan ve Hz.Hizir gibi buyuk zatlara bagislanan bir ilim. Ibn Arabi de bir eserinde, "Rabbim bana konustu" diye hitap etmekte. Tabi bunu dogru boyutta anlayabilmek lazim. Insallah Allahu Teala bizlere "hic olarak" bir secde yapmayi lutfeder...ve iste o an onunla "bir" oluruz.
vesselam.

Müslüman

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hz ali efendimiz görmediğim rabbe iman etmem buyurmuştur.şimdi rabbi görmek bir ilimdir. Bu ilim kuranda sırdır. Bu sırra erebilmek için zaman ve sabır gerekmektedir.

SubhanAllah! Hz Ali bunu nerede demiş?

"Rabbi görmek bir ilimdir bu ilim Kuran'da sırdır" sözünüzün neresinden tutalım da cevap verelim? Kuran'da hiç bir sır yoktur. Kuran sırlar kitabı değildir. Kuran şifreler Kitabi değil iman ve amel Kitabıdır. Kuran, bu tür safsatalardan, sinsi tuzaklardan münezzehtir.

Kuran'ın bir tane bile şifresi bulunmaz. Kuran'ın emir ve yasakları herkese açıktır ve herkes açar okur ve anlar. Elbette "anlama özrü" bulunanların anlamasını beklemiyoruz.

Kuran'ın birçok ayetinde Rabbimiz Kuran için "Kitabun mübin" (apaçik kitap) dediği halde ve ayrıca Peygamber (a.s) için "Rasulun mübin" (apaçik bir elçi) dediği halde sırlar kitabına dönüştürmekle Allah'a iftira attığınızın farkında mısınız? Bu sırrı Peygamberimiz de mi anlamadı? Anladı ise bu şifreyi nerede ifşa etti, sözleri nerede, biz neden göremiyoruz?

İnsanların kafalarını karıştırmayı ve dinin sırlar ve şifreler dünyası olarak algılanmasına yola açan bu tür yaklaşımları terk edin. Bu hususta size Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.

Devamla, Ledün ilmi, batın ilmi da ne demek? İslam'ın hangi kaynaklarında bu terimler geçiyor? Kuran'ın hangi ayetinde Allah Rasulünün hangi sözünde, muhaddislerin hangi eserlerinde "ilmi gizli bir yoldan almak", "nassın batınına vakıf olmak", "ilham, rüya, keşif" geçiyor? Yapmayın Allah aşkına. Bu dini sulandırmaya ne hakkınız var.

Nedir İlm-i ledün? Kendisine Allah tarafından verildiği iddia edilen özel bilgi. Ya böyle birşey olur mu Allah'ınızı severseniz. Ledün ilmi safsatası ile doğruluğunu tesbit etmenin imkansız olduğu belirsiz kaynaklarını İslamla uzaktan yakından alakası yoktur. Ledün ilminden yararlanarak nassları açıkladığını söyleyen birine, delilin nedir diye sorun, somut manada söyleyecegi hic bir sey yoktur..
Sadece, özel bir durumla, kesif, ilham, rüya, keramet vs. gibi bu mesele bana şu şekilde bildirildi diyecektir. Başka da diyebilecegi bir sey yoktur ve bu durum da İslama aykırıdır ve islamla bağdaşması mümkün değildir.

Şimdi soruyorum, hangi Müfessir, hangi muhaddis, hangi müçtehid herhangi bir meselenin hükmü Allahü Teala tarafindan bana "ledün ilmi"yle ulaştırıldı demiştir? Mugalata yapmadan, konuyu saptırmadan cevabınızı bekliyorum.

Üst Alt