Forum rûya alemine döndü..!

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Forum rûya alemine döndü.

Artık neredeyse Hak ve Hakikat adına paylaşım olmuyor desek, her halde yanlış ifade etmiş olmayız.

Nedir bu rûyanın ardına düşüp, takılı kalmak.?

Allah inancı, peygamberin emaneti, imani ve itikadi konular..! Neredeyse yok denilecek kadar az. Bu yönlü ne paylaşım var, ne de soru sorup öğrenmek isteyen. Bu türlü paylaşımları takip eden sayısı da neredeyse yok mesabesinde.

Yorum nedir.? Bir olayı belli bir görüşe göre değerlendirme, açıklama.

Peki bunun gerçekle ve hakikatle ne alakası var.? Neredeyse hiç yok. Hiç yok, çünkü, birincisi "gaybı Allah 'tan başka kimse bilemez". İkincisi ise, rûyanın yorumu tasavvuf ehli kişilere verilmiştir. Bu da her maneviyat ehline değil.

Rûya, peşine düşülüp, gidilecek bir olgu değildir. İnsan etkisinde de kalabilir doğru. Ama bazı haller rûya aleminde geçiştirilir, bazı haller ders niteliğindedir. Yani Hz. Allah kuluna merhameten, kazayı, belayı, sıkıntıyı, rûya aleminde geçiştirir. Kula bu musibetleri hayat aleminde yaşatmaz. Bir nevi affın maddeye yansımasıdır.

Bazı haller ise hiç bir değeri olmayan görgülerdir. Rahmani ve şeytani olarak da adlandırılır.

Rûyanın peşine düşmeden, şayet çok etkisinde kalınmış ise, fakire, fukaraya tasadduk etmek, görülmüş olan rûyanın tesirini azaltır.

Asıl önemli olanı ise; İlla ki yorum yaptırma gayreti içerisine giren kimse, yorumu yapan kişinin lisanından, kaleminden dökülecek olan şeyleri kabullenmiş demektir. Manasına isabet etmese dahi, lisanından dökülen her bir harf, her bir kelime, rûyayı yorumlatan kişinin imtihanı, haline gelir.

Bırakın yorum yaptırmayı, rûyayı başkalarına anlatmak dahi iyi sonuçlar vermez. Allah için, Allah rızası için yaptıklarımıza ve yapmadıklarımıza bakalım.

Rûyada gördüğümüz şeylerin peşinden gitmektense, "bugün Allah için ne yaptım".? Diye kendimize sıkça soralım. Daha etkili netice vereceğinden hiç kuşkunuz olmasın...!

Naçizane paylaşmak istedim..

Kelebek83

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba kardeşim doğru belki fakat bu forumda illaki islamı konular paylaşılacak diye bir şart yokki. Bakarsan bir çok konu başlığı var belki ondandır. Ama yine de haklı sayılabilirsin. Bu arada ruya yorumu ile ilgili söylediklerinize çok şaşırdım rüya yorumunu tasavvuf ehli insanlar yapar dediniz. Kimlerdir tasavvuf ehli insanlar?

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Allah razı olsun..

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba kardeşim doğru belki fakat bu forumda illaki islamı konular paylaşılacak diye bir şart yokki. Bakarsan bir çok konu başlığı var belki ondandır. Ama yine de haklı sayılabilirsin. Bu arada ruya yorumu ile ilgili söylediklerinize çok şaşırdım rüya yorumunu tasavvuf ehli insanlar yapar dediniz. Kimlerdir tasavvuf ehli insanlar?

Dilediğiniz konuyu paylaşabilirsiniz. Zaten benim yaptığım aynen bu. Baktım ve gördüğüm şey bu, rûya, rûya, rûya..!

Zaten kainatta herkes haklı değil mi.? Siz haklı, ben haklı, Ab-ı hayat haklı, herkes haklı. Forumda veya dışarı aleminde ben haksızım diyebilen kaç kişi tanıyorsunuz.?

Hoca kadılık yaptığı zamanlarda iki kişi gelmiş ve birbirlerinden şikayetçi olduklarını söylemişler. Hoca da bunun üzerine her ikisine de konuşma fırsatı vermiş, dinlemiş. Sonuçta her ikisine de haklısınız demiş.

Hanımı hocanın bu tavrına şaşırmış ve;

-Hoca birisi davalı, diğeri davacı, her ikisine de haklısın diyorsun.

Hoca bakmış hanımına;

- Hanım sen de haklısın..! Burada haksız birisi varsa, benim. Ben de haklıyım demiş.

Bu kıssada anlatılmak istenilen hakikati idrak edebilecek misiniz.? Sanmıyorum.

Rûyanın yorumu herkese açık değildir, fal bakmaktan öte yolu olamaz. Hz. Allah Kuran 'da buyuruyor ki;

Böylece biz Yûsuf'a o yerde güzel bir imkân verdik ki ona düşlerin yorumunu öğretelim.
Yusuf 21

Ehli olmayan, rûyanın yorumunu yapamaz. Yorum, zan ve tahminden başka hiç bir gerçeği yansıtmaz. Yorumlayanın şahsi tabirinden başka bir şey değildir.

Peygamber efendimiz s.a.v ashabı ve sahabe ile toplu halde bulundukları sırada kendisine rûya anlatanlar olduğunda, bazen Hz. Ebubekir r.a 'a, bazen Hz. Ali r.a 'a, bazen de Hz. Ömer efendilerimize anlatılan rûyayı yorumlamaları için özel izin verirlermiş.

Yorumunu yaptıklarında Efendimize sorarlarmış. "Ya Resulullah, isabet edebildik mi".? diye.

Hz. Resulullah da , bazen isabet ettiklerini, bazen bir kısmına isabet ettiklerini, bazen hiç isabet ettiremediklerini ifade edermiş.

Şimdi size naçizane soruyorum. Onların isabet edemedikleri bir hadiseyi kime anlatmayı düşünüyorsunuz.?

Haa derseniz ki, rûya benim, sorarım, anlatılanların sonucunda bana sunulacak imtihana razıyım..! Eyvallah derim.

Yani en başta dediğim gibi haklısınız. Dilediğiniz kararı verme özgürlüğüne sahipsiniz.

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kimlerdir tasavvuf ehli insanlar?

Evliyaullah..!

Tasavvuf ehli kişiler, bu yönlü ruhsatlı kişilerdir.

Boş konuşmazlar, anlatılması gereken hallerde anlatır, sonucu hoş görülmeyen durumlarda susarlar. Rûyayı anlatan kişi, illa ki anlatın diye ısrar etmez.

Manevi olarak Hz. Allah 'ın iç alemlerine vermiş olduğu bir tasarrufatıdır. Sadır ilmidir, satırla alakalı değildir.

Üst Alt