Evlilik korkusu

fatmacık

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Evlilik korkusu.
Selamün aleyküm arkadaşlar.. Öncelikle bir konu açmam gerekiyormuş bende derdimi paylaşmak istedim sizlerle, umarım fikir verebilirsiniz. hy..
Ben sevdiğim kişiyle 8 ay kadar önce nişanladım. 3 ay sonra düğünümüz var ve ben 3-4 aydır sürekli huzursuzum. Sebep de şu ki dini yönden aileler arasındaki fark.. Onun annesi dini yönden çok zayıf ve umursamaz, benim ailemde tam tersi dinini yaşayan bir aile. Bu sebepten aileler pek ısınamadı. Birlikte yaşayacağımız için son geldiklerinde kayınvalidemin namaz konusunda söyledikleri beni çok huzursuz etti. (namaz kılmakla mal mülk alınmıyor vs tarzı bir konuşma) nişanlımda dini yönden çok iyi değil doğal olarak ama biz tanıştığımızdan beri ilgilenmeye başladı. Kapanmamı yani tesettürlü olmamı asla istemiyor. Cumaya filan gidiyor.. Ben bu konuları düşününce korkuyorum acaba yanlış mı karar verdim diye. Belki fikir verebilirsiniz. Allah korkusu önemli. Şimdiden ilgilenenlerden allah razı olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleykümselam arkadaşım ,evlilik korkusu, üstelik işin içine aileler de gireceğinden evlendiğinde mutlu olamama ihtimalini düşünerek kapıldığın korku...

Bu evlilik konusunda acele etmeyin...ilk once istişare ederek istihare yaparak acele etmeyerek duygusallığı mümkün olan en alt sınıra indirerek akil ve mantik ile gelecegi de düşünerek karar verin..

Kesinliğinden emin olmadığınız fikirlerin sizi yanıltmasına izin vermeyin.
Kalbin kendine has nedenleri vardir ki akıl hiç bir zaman anlayamaz... kalbinin mutmain huzurlu ve tam emin olmadiği şeyleri YAPMAYIN...
bu insana karsi sizi içten içe en ufak bir sey rahatsiz ediyorsa bile bu konuda iki kez daha düşünün derim..

unutmayin evlilik bir paket halinde gelir..bu pakettin içinden sadece evleneceğiniz kişi değil!aileside birlikte gelir...
Asıl dikkat etmeniz ve korkulacak olan husus, bu erkeği ve ailesini kişilik ,vicdani, Imani olarak idare edip edemeyeceğiniz ,islami bir yaşantınız olabilecek mi....evleneceğiniz kişi Karakter ve kişilik ,sabır sahibi olgun bir insan mi..? Kararınızı da ona göre verirsiniz
.selametle..

Hatice--

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba, Yabanci ulkede yasadigim icin buna benzer durumlarla pek cok karsilasiyorum es dost cevresinde. Gerci benim gordugum hristiyan, dinsiz felan oluyor genelde ama musluman olan iki kisi arasinda da buyuk fikir ayriliklari olabilir hayat tarzi olarak.
Benim kisisel dusuncem ask (her ne ise) pesine dusmemeli bir insan, terazinin bi ucunda da bi o kadar akil, mantik ve guven olmali.
Karsindaki seni sevebilir, hatta cok sevebilir ama senin yasam tarzina ayak uydura bilir mi? Seni gectim, ileride cocuklarinizi nasil yetistireceksiniz? Bunu konustunuz mu? Zemin iyi olmali ki evliligin saglikli olsun. Din ve dini yasam en buyuk zemindir bence.
Su an bi iclendim, ah bosa gecmis yillarim, degermiydi degmeyenler icin bu kadar kendimi yipratmam :(

Evlilik hayirli istir ama bi o kadar da zor bir istir. Hakkinda hayirlisi olsun.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Sen ve senin ailen, hatalar da olsa, İslam eksenli yaşıyor. İslam'ın emirlerinden de rahatsız değiller...

Gelin olarak gideceğin ailenin bireyleri ise, İslam eksenli yaşamadığı gibi, aleyhine sözler de ifade edebiliyorlar...

Beyefendi olacak zat, seninle tanıştı ve İslam'la ilgilenmeye başladı ama gene de (tesettür gibi) küçük küçük muarizi kelamlarını da ifade edebiliyor...

"Korkuyorum" diyorsun... Görüntüye bakarsak "korkman" normal..!!! Öyle değil mi..?

"Küfüvvet" nikahın önemli bir parçasıdır... Onu tesis etmek en güzelidir...

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Ya sen onu sürükleye sürükleye peşinden götüreceksin, ya da o seni peşinden sürükleye sürükleye dünyalığa çekeçek, anlattıklarından anladığım.

fatmacık

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba.
Evet bütün söyledikleriniz doğru arkadaşlar bende hepsini düşünüyorum. Korkularımda da haksız değilim. Beni bu konuda anlamıyor hiç. En çok ilerisi çocuklar olunca nasıl olacak kısmı ilgimi çekti o kısmı hiç düşünmemiştim. Gerçekten o konuda hepsinden önemli.Teşekkür ederim beni bu konuda da uyardığınız için.
Asıl korkumda ben onu dine ısındaramazsam da ya o beni kendi yaşantısına alıştırırsa çünkü onun ailesiyle aynı şehirde olacağız bizimkiler uzak olacak..
Ama şuda bir gerçekki vazgeçmek de zor. :(

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Seven sevdiğinde kusur göremez.
Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışanlardan eylesin mevlam, sizleride bizleride. :)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Ayrılmak elbet zor da, "olmazsa olmaz" paydalarda anlaşmak elzemdir de...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar bu konunun altına şöyle bir parantez açıp yazmak istiyorum....
Bu konu hakkında uzun zamandır gözlem yapıyorum, son zamanlarda da daha çok dikkatimi çeker oldu; neden mi bahsediyorum? hani evli çiftlerde genellikle biri ahirete, diğeri dünyaya meyleder ya, işte firariyim kardeşimin dediği de aynı onu anlatıyor...((Ya sen onu sürükleye sürükleye peşinden götüreceksin, ya da o seni peşinden sürükleye sürükleye dünyalığa çekecek, anlattıklarından anladığım.))

Bizim atasözümüz var ya hani, "üzüm üzüme baka baka kararır" aynen öyle önce işe kendimizden başlıyacağız ki, evlendiğimiz insanın da hatalarını düzeltmesinde faydalı olabilelim..
Yalnız biri iyi ,diğeri kötü (huysuz) karakterli evli çiftlerin neden evli olduğuna inanamıyordum...Şöyle ki, hani bazı insanlar için deriz ya; şu kimse çok iyi birisi Allah büyük sabır vermiş, sakin, kendi halinde ama bir eşi var huysuz mu huysuz adama hayatı zehir ediyor diye söyleniriz...

Benim yakın çevremde de var bu örneklerden çok, insan olgunlaştıkça idraki de gelişiyor, önceden yukarıda verdiğim örnekte bir evli çift gördüğümde daha değişik düşünürdüm ama şimdi öyle düşünmüyorum...Çünkü aynı karakterde insanların birbirinden öğreneceği bir şeyler olduğu sanmıyorum, lakin farklı karakteri olan insanlar birbirine daha çok şey öğretebilir, biri diğerine Allah'a giden yolda; hem hayat arkadaşı, hem yoldaş hem de rehber olabilir...

Selam ve dua ile..

AliDogan

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kardesler,

Yillarca evlenebilmek icin cok dua ettim ve nice geceleri agliyarak gecirdim. Ilk defa görücü usülüne gittim ve malesef olmadi. Evlenebilmem icin daha para biriktirmem gerekiyor. Bu gidisle 1,5 - 2 yil sonra anca yeniden görücü usülüne cikabilirim. Fakat o ilk görücü usülünden bugüne kadar icimde bitmez bilmeyen evlenme korkusu var. Simdi su hususlar var:
1) Kendim bugüne kadar cok yalniz yasadim. Gece gündüz calismaktayim. Disari hayatim ve görüstügüm arkadaslarim yok.
2) Cok sakin bir insanim. Görücü usülünden sonra en gec 3 ay sonra evlenmem gerekir, fazlasini kaldiramam.
3) Bekar ölmekten korkuyorum.

Yani birden bire beni korku kapladi. Kalbimi ve zihnimi cok mesgul ediyor. Gece gündüz dua ediyorum, birseylerle mesgul oluyorum, fakat yine bu düsünceler bastiriyor. Avrupada yasadigim icin, etrafimda tedavi olabilecegim herhangi bir Müslüman psikolog'da yok.

Napicam bilmiyorum

Üst Alt