Evlilik için gerekenler

mühendisöğrenci

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum cümleten. 23 yaşındayım. Elektrik Elektronik mühendisliği okuyorum ve şu an 2500 Tl kadar maaşı olan bir işim var. Askerliği yapmadım henüz. Okulu kısa sürede bitirmeye çalışmaktayım. Ama maaşım olduğu ve yalnız yaşadığım için birçok günahtan uzaklaşmak amacıyla evlenmek istiyorum. Bunu aileme belirttim ama maalesef olumsuz olarak cevap geldi. Evin olsun, araban olsun, biraz paran biriksin... gibi sebepler öne sürülüyor. Kredi çekmeden bir ev hatta araba almak mümkün değil ve ben kredi çekmekten uzak duruyorum. Hem yalnız yaşamak hem de günahlara bu kadar yakın yaşamam beni strese sokuyor. Korkutuyor. Ben hazırım ve geç kaldığımı düşünüyorum bu yüzden sıkıntılarım artıyor. Tavsiyeniz nelerdir? Bir günaha girmeden ben nasıl çıkarım bu işten? En azından bunu kontrol edebilmenin yolları nelerdir? Saygı ve sevgilerimle. Teşekkürler.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim hoşgeldin .
Evlilik de maddiyat önemli . Kenarda gerçekten biraz birikimin olmasi gerekiyor , çünkü rahat 50 milyara yakın masrafın oluyor . Düğün ev eşyaları vs zor kardeşim ama Allah yuva kuranlarà yardım ediyor .
Hiç ummadigin yerlerden riziklandiriyor. Bereket veriyor . Ev ,araba olmasada biraz birikim yaptıktan sonra hayırlısı ile yuva kurmayı Rabbim nasip eylesin.
Allah sana hayırlı es nasip etsin. Hep böyle dua et. Hayırlı bir eşim olsun de. Hayırlı bir eş ve aile sana maddi manevi yardimci olur .
Sen nefsine sahip çık ,ne kadar temiz kalırsa nefsin o kadar temiz olur bahtin.
Selametle kardeşim

mühendisöğrenci

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hoşbulduk. Yorumlarınız benim için değerli. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Benim derdim şuydu aslında; "paranı biriktir araba, ev vs. al sonra evlilik düşünürsün" anlayışı yerine, parayı biriktirip önce evlenmek sonra artanlarla diğerlerini karşılamak. Çünkü bunlar bana göre biraz değersiz şeyler. Evlilik daha önem arz ettiğini düşünüyorum. Yoksa ben de maliyet hesabı yaptım 30-50 bin Tl arası bir maliyet çıkardım. Bu elbette olmalı. Yaklaşık 20.000 Tl araba olsa ve önceliğimi arabaya verirsem 30+20 bin Tl gibi bir miktar biriktirmem gerekiyor ki minimum düzeyde evlenebileyim. Mühendisliği o zamana kadar çoktan bitirebilirim (inşAllah) çünkü son sınıfa gidiyorum. Mühendis maaşıyla bile uzun zamanlar alır. Biraz bunu düşünmeyip zamana bırakacağım sanırım. Selam ve dua ile...

Üst Alt