Esad Coşan Hoca'Efendiden Veciz Sözler.

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Takvâ ehli kul olmak demek, sakınarak, çekinerek, düşünerek, taşınarak güzel iş yapmak duygusuna sahip olmak demek...”

Prof. Dr. Mahmud Esad COŞAN (25. 11. 1995 - Alanya / ANTALYA)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bizim işlerimiz tıkır tıkır, görünüşümüz pırıl pırıl olmalıdır.. Her şeyimiz güzel olmalıdır. Şuurlu olmamız lâzım... Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
‎"Kurân-ı Kerîmi içinize sindire sindire, tefekkür, tedebbür ve gözyaşı ile çok okuyun, hatim sürün, hafızların mukabelelerini takip edin! Ezberlerinizi artırmaya çalışın!.." [Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN] Rh. A
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Gayrete gelin, fedakâr olun, hizmete koşun, planlı ve programlı çalışın ki, İslâm ve müslümanları yüceltip dünyada da, ahirette de aziz ve bahtiyar olasınız.

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A.)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Huzur, rahat ve refahın; kalkınma, ilerleme ve yükselmenin temel şartı ilim, onun temel şartı ise sağlıklı düşünme ve ilim zihniyetidir.
Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A.)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgiyi ara ve bul. Çünkü Allah’a giden yollar, mahlûkâtın nefesleri adedincedir. Ve bu yolların en kestirmesi sevgi, aşk ve mahabbetullah yoludur... (Prf. Dr. Mahmud Es'ad Coşan (Rh.a), 1976)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
İlim mü'minin halîlidir, yâni onun sırdaşı, onunla haşir neşir olan, onunla çok samîmî olan, çok yakın arkadaşı demektir. Bu da çok güzel bir vasıf…
Prof. Dr. Mahmud Esad COŞAN (Rh.A)
 

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
selam güzel insanlar. ben istanbulun eyüp sultan semtinde doğdum ve 50 yıldır bu güzüde semte oturmaktayım. iş yerime giden yol piyarloti adı verilen kabristanların ortasından geçen bir güzergah.bu yoldan sabah gidip aynı yoldan akşam geri dönüyorum .yolumun üzerinde meraşal fevzi çakmak, zekayi dede efendi. ve prof. dr m esad coşan hz . eyüp sultan hz kabride aynı güzargah üzerinde yolumun üzerinde. şimdi bu yazıyı yazmaktaki maksadım . yaşadığım ve gördüklerimi sizlerle paylaşıp sizlerinde düşüncelerini alıp kalbimin huzur bulması içindir. böylesine mubarek bir zatın önündenden geçerken sürekli kabrini ziyaret eder duva ve niyazda bulunurum.şimdi gördüğüm ve şahid olduğum iki olayı yazmak istiyorum . sürekli kabrin önünden geçtiğimde eyüp sultan hz lerine arkasını dönüp . mubereğin kabrini kıble edinerek . kabirde namazkılan mürüdlerini . birde yaz kış 1.50 cm lik barakada bir insanın gece gündüz kabrin başında nöbet tutup beklediğine şahid oldum .o kabristan şehidlerin ve mubareklerin yurdu. eyüp sultan mezarlığı . mezarlıklar müdürlüğünün koruması altında ve gerçekten tarihimize ve bu ruhaniyetlerin kabirlerine çok güzel bir bakım yapılıyor.bekçileri ve doğa nezdinde bütün kabirler çiçeklerle donatılmış. şimdi ben orada daracık bir alanda ölmeden o kabirlerin arasında yaşıyan zata . eyüp sultan hz lerine arkasını dönerek namaz kılanlara sürekli görüyorum . bazılarına bu bekçinin burada beklemesinin yaz kış neden olduğunu sordum . bana kabrin mermerlerine ve kabre zarar gelmesin diye dediler.bende onlara diyer kabirlerde yatan mubarekler bizim ecdadımız değilmi diye sordum . kalbimi rahatlatıcak bir cevap alamadım .gerçekten üzülüyorum . öyle bir ruhani kabristana girildiğinde şahsı manevi değil genel bir dua edilmesi gerektini düşünüyorum . en iyi bilen allahtır. allah o mubareklerin yolundan gidip adil olmayı öğretendir. yazdıklarımda tamamen allaha ve o mubareklerin ruhaniyetlerindeki ilmin hakikatına sığınıyorum aeo
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
tamda BEDİR MUHAMMED ALİ kardeşimzin yazısı üzerine tevafuk oldu facede arkadaşlar paylaşlmışlar bu videoyu..aslında önceden de paylaşılmıştı yazıyı okuyunca aklıma geldi bu video,,derken bugünde paylaşmışlar bende sizinle paylaşmak istedim.bende gördüm bu amcayı hocamızın ziyaretine gittiğimde zaten videoda görülüyor oralarda ne yaptığı...çok sevdiği hocasının kabriyle ilgileniyor,etrafını temizliyor ziyarete gelenlere seker tutuyor...gittiğimzde kabirden ayrılamdık mehmet amca bize siz uzaktan gelmişinz sanrım dedi çantalarımza avuç avuç şeker doldurdu :) hocasının kabrini bekliyor diye sadece hocamız için dua edermi hiç..hatta bi arkadaşımz anlatıyor"

Mehmet Amca’nın bir yönü de beş vakit namazını kıldıktan sonra bir de Eyüp Sultan’a gelmek isteyip de gelemeyenler için namaz kılması. Bu konuda şöyle diyor: “Gelemeyen Eyüp Sultan âşıkları için ben bu namazı kılıyorum. Ya rabbi onlar gelemediler, o kardeşlerimiz gelemediği için yanıyorlar, ağlıyorlar. Ben onların yerine kılıyorum, niyetimi kabul et. Hüsnü niyetimle, samimiyetimle, böyle dua ediyorum."

oraya gelemeyenler için bile dua eden bir amca hiç kabirlerde yatan mübarek kimseler için dua etmezmi?
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mahmut Esad Coşan hocaefendinin sohbetleri her zaman beni çok etkilemiştir. İnş kendimizi düzeltenlerden oluruz.

"Bizim Müslümanlığımız Müslümanlık değil. Söylüyoruz, anlatamıyoruz."
"Yılbaşı oluyor yer yerinden oynuyor, Galatasaray şampiyon oluyor yer yerinden oynuyor, İslam elden gidiyor kimsenin çıt dediği yok"


 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Fethin temelinde iman vardır, azim vardır, sebat vardır, sabır vardır, aşk vardır; insanlığın insanlık dini İslâm ile buluşturulması gereğine olan inanç vardır; küfrün sembollerinin ortadan kaldırılarak imanın direğinin dikilmesinin azmi vardır... Hz. Peygamber’in “Fetih Hadisi” diye bildiğimiz tebşirinin bu hadisede temel bir fonksiyonu bulunmaktadır. Bu yüzden Peygamber Efendimiz’e olan imanın gereği olarak onun yolunda insanlığa ışık saçmış olan kişiler ve olaylar unutulmamalı, unutturulmamalı; bu kişi ve onların ortaya koydukları aksiyon asıl veçhesiyle aydınlatılmalı, ortaya konulmalıdır. İdealist nesiller bu şekilde kendilerine müspet örnekler bulmuş olurlar.

Prof.Dr.M.Esad COŞAN
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Hastalıktan pek ah vah edip şikayetlenmemek lazım. Hastalığında bir nimet olduğunu bilmek lazım. Ne yapalım insanoğlu vücut sahibi, ruh sahibi, can sahibi. Sağlığı olduğu gibi hastalığı da olur.
Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Kur’ân-ı Kerîm hiç şüphesiz hepimizin baş tacıdır; çünkü yüce Rabbimizin bize gönderdiği kitabıdır. Ne büyük şerefne tatlı bir iltifat ve mazhariyet!
Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A.)
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Ne olur "böyle gelir, böyle gider", "boş ver" demeyin; derbederliğe razı, gelişme azminden mahrum, miskin ve atıl durmayın; harekette bereket vardır, daima hamle, atılım ve hareket halinde olun ki içine kapanık kişiler, çevreden habersiz toplumlar gelişemez, geri kalırlar. Yuvarlanan taş yosun tutmaz, işleyen demir ışıldar, gezen görür ve bilir, çalışan kazanır. Hayat hamle ve mücadele ile yürümektedir. Bu kadar dış zorluklar ve düşmanlar karşısında gevşeyen çöker, çalışmayan ezilir, etrafına bakmayan, şartlara uymayan sahneden silinir.

Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan
(KADIN VE AİLE OCAK 87)
 
Üst Alt